«Вечерний Харьков», «Красное Знамя» и к/с Футбол-82 (Харьков)
1. (8-я зона). "Металлист" (Харьков) - СКА (Одесса) - 1:0 (0:0)
20.02.81. Арташат. Городской Стадион.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
(Ереван, по телефону). 17 февраля матчами в ленинградской зоне стартовал розыгрыш Кубка СССР по футболу. 20 февраля в борьбу за почётный трофей включились команды ещё семи зон. Харьковский "Металлист", выступающий в ереванской подгруппе (8-я зона), первую игру проводил с одесскими армейцами.
Встреча началась обоюдными атаками, и уже на первых минутах южане могли выйти вперёд - выручил вратарь харьковчан Юрий Сивуха. В середине тайма хорошую комбинацию разыграли Ю.Цымбалюк и Л.Ткаченко, но удар последнего парировал на угловой голкипер одесситов Макашвили.
После перерыва игра вновь проходила в острой, напряженной борьбе. Хорошую возиожность добиться успеха имел А.Довбий - вновь удачно играет Л.Макашвили. Всё же и он не смог помочь своей команде: за 25 минут до финального свистка защитники армейцев сбили В.Линке, и Г.Дегтярёв со штрафного метров с 20-и отличным ударом забивает гол - 1:0.
В этой встрече "Металлист" выступал в следующем составе: Ю.Сивуха, Г.Дегтярёв (С.Сопешко), Р.Поточняк, В.Крячко, А.Косолапов, Л.Ткаченко (Л.Сааков), В.Берников, С.Малько, В.Линке, Ю.Цымбалюк (А.Довбий), Н.Бачиашвили.
Лучшим игроком матча признан Юрий Сивуха.
К разряду сенсаций можно отнести в ереванской зоне исход матча между "Араратом" и "Спартаком" из Кастромы. Спартаковцы, только в прошлом сезоне завоевавшие право выступать в первой лиге, победили своих именитых соперников со счётом 1:0. Ещё одна встреча - между московским "Торпедо" и волгоградским "Ротором" принесла победу москвичам - 1:0.
23 февраля состоятся игры второго тура. В этот день "Металлист" встречается с "Араратом", "Торпедо" играет со "Спартаковм", а одесский СКА - с "Ротором".
"Красное Знамя"
------------------------------------------------------------------------------------
Як ми вже повідомляли, 11 лютого матчами в ленінградській підграппі розпочалися ігри на Кубок СРСР з футболу. А вчора в боротьбу за цей печесний трофей вступила решта команд. Наші земляки, які відомо, грають в Єревані. І перша зустріч їх - із армяйцями Одеси.
Варто зауважити, що різні завдання ставлять перед собою команди, які грають в ці дні у кубкових турнірах. Одні серйозно націлились на боротьбу за Кубок, інші продовжують учбово-тренувальну роботу з підготовки до чемпіонату країни, ведуть пошук найкращих вариантів основного складу.
Головне завдання нашої команди - належно підготуватися до перщості країни і добре зіграти на Кубок СРСР. Можливо, видовищно гра була не такою красивою, як деякі контрольні матчі харків'ян, проведені ними напередодні розиграшу Кубка. Але вона була цікавою за внутрішнім напруженням боротьби, драматизмом.
Обидві команди, безперечно, заслужили найкращої оцінки за те з якою наполегливостю і самовідданістю атакували і захищалися, виявляючи бійцівський характер. Так, у першому таймі як харків'яни, так і одесити могли вийти вперед. Але слад відзначити, добре зіграли голкіпери Ю.Сивуха і Л.Макашвілі. Спочатку відмінну нагоду відкрити рахунок мав С.Бондар, який з лінії воротарського майданчика пробив у нижній кут воріт, але Ю.Сивуха був напоготові. Потім Ю.Цимбалюк головоб скинув м'яч Л.Ткаченку - і Л.Макашвілі у відчайдушному кидку встиг перевести його на кутовий.
Кінцівка першого тайму пройшла в обопільних атаках, але жодній з команд так і не вдалося домогтися успіху.
Після відпочинку малюнок гри обох команд, як і в першому таймі, не змінився: і харків'яни, і одесити використовували будь-яку нагоду для нанесення удару. Знов - таки розпечатати ворота Л.Макашвілі і Ю.Сивухи могли О.Довбій і О.Таран, але перші зіграли бездоганно. Та на 65-й хвилині захисники армійців неподалік від свого штрафного майданчика, коли В.Лінке виходив на ударну позицію, порушили правила. Удар Г.Дегтярьова був невідпорним - 1:0.
У подальшому гра проходила, в основному, в центрі поля і особливих загроз жодній з команд так і не вдалося створити як біля воріт Ю.Сивухи, так і Л.Макашвілі.
Найкращим гравцем зустрічі визнано Юрія Сивуху.
На жаль, важкої травми зазнав наш капітан Р.Поточняк. І, можливо, одну-дві зустрічі він не гратиме.
Решта зустрічей у нашій зоні дала такі результати: "Арарат - "Спартак" Кострома - 0:1, "Торпедо" Москва - "Ротор" - 2:1.
23-го лютого "Металіст" зустрічатиметься з "Араратом", торпедівці Москви - із спартаківцями Костроми, армійці Одеси - з "Ротором".
"Вечірній Харків"
2. (8-я зона). "Арарат" (Ереван) - "Металлист" (Харьков) - 2:1 (0:1)
23.02.81. Ереван. Стадион "Раздан".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Тривають зональні змагання на Кубок Радянського Союзу з футболу. 23 лютого наші земляки зустрічалися із господарями зони - єреванським "Араратом".
Як повідомив нам старший тренер Євген Пилипович Лемешко, гра пройшла в цікавій і напруженій боротьбі. - Ми знали, - продовжує наставник харків'ян, - що вірменські футболісти намагатимуться реабілітувати себе перед своїми уболівальниками за попередню поразку від спартаківців Костроми. Але наші хлопці не схибили. На гру із "Араратом" вони, незважаючи на відсутність досвідчених гравців, - Р.Поточняка і Ю.Цимбалюка, вийшли у бойовому настрої.
Тільки-но розпочалася зустріч, як вже на 4-й хвилині захисник Г.Дегтярьов, підключившись до нападу, сильним і точним ударом з-за меж штрафного майданчика спрямовує м'яч у сітку воріт "Арарата". Господарі намагаються за будь-яких сил встановити рівновагу, але завдяки чітким і організованим діям ліній захисту і півзахисту, цього зробити їм не вдається. А на 14-й хвилині Н.Бачіашвілі, одержавши відмінну передачу з правого флангу, головою несподівано пробиває у праву "дев'ятку", але голкіпер Васильєв чудом врятовує свою команду від, здавалось би, стопроцентного гола.
Вірменські футболісти відчайдушно кинулися відігруватися. Однак у таких випадках квапливість може тільки завадити. Необхідний насамперед холодний розсудок. Але його, на жаль, бракувало "Араратові" до перерви.
Після відпочинку харків'яни певний час продовжували атакувати, але поступово "Арарат" навів порядок в обороні і, в свою чергу, використовуючи непогану технічну майстерність таких гравців, як Х.Оганесян і А.Саакян, додав швидкості у нападі. І невдовзі скориставшись неузгодженістю в діях голкіпера і захисників "Металіста", єреванцям пощастило відігратися. Гол забив Р.Галустян.
У подальшому нагоди вивести свою команде вперед мали С.Берников і Л.Ткаченко, але в одному випадку вдало зіграв В.Васильев, у другому нашому півзахисникові бракувало майстерності у завершальній стадії атаки.
І все ж за 10 хвилин до фінального свистка С.Касабогляну з подачі Б.Мелікяна вдалося забити переможного гола.
"Вечірній Харків"
------------------------------------------------------------------------------------
(Ереван, по телефону). Во второй встрече на Кубок СССР по футболу соперником харьковского "Металлиста" был ереванский "Арарат". Уже на 4-й минуте гол со штрафного метров с 30-и забил Г.Дегтярёв, и "Металлист" вышел вперёд - 1:0.
В дальнейшем игра проходила с переменным успехом. Во втором тайме хозяева поля заметно активизировались и на 51-й минуте сравняли счёт. В дальнейшем они полностью овладели инициативой и за 17 минут до конца матча забили победный гол.
В этом матче "Металлист" выступал в следующем составе: Ю.Сивуха, Г.Дегтярёв, С.Сопешко, В.Крячко, А.Косолапов, В.Линке (Е.Золотницкий), Л.Ткаченко, С.Берников, С.Малько, Н.Бачиашвили, А.Довбий (Л.Сааков).
Во втором туре торпедовцы Москвы со счётом 2:0 победили спартаковцев из Кастромы, а одесские армейцы в напряжённом поединке выиграли у волгоградского "Ротора" - 3:2. Лидерство в зоне с четырьмя очками захватили торпедовцы. По два очка в активе "Металлиста", СКА и "Спартака". Ни одного у "Ротора".
Свою очередную игру "Металлист" проведёт 26 февраля с лидером зоны - московским "Торпедо".
"Красное Знамя"
3. (8-я зона). "Торпедо" (Москва) - "Металлист" (Харьков) - 0:1 (0:0)
26.02.81. Октемберян. Стадион "Юбилейный".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Вчора футболісти харківського "Металіста" у тртьому турі кубкових зональних змагань зустрічалися з командою вищої ліги - торпедівцями столиці. Гра відбулася на новому стадіоні "Ювілейний" в Октемберяні.
Нам повідомляє старший тренер наших земляків Євген Пилипович Лемешко.
- Як відомо, автозаводці після двох матчів набрали 4-и очки з 4-х можливих, і вони були до зустрічі з нами одноосіблими лідерами в єреванській зоні, - говорить він. - Варто зауважити, що нам допомогла і контрольна гра, проведена з "Торпедо" в Сочі. Вона дала можливість практично познайомитись із москвичами.
Автозаводцям здавалось, що вони без особливих ускладнень зможуть взяти гору над "Металістом". Сталось, однак, не так, як чекалося. Забігаючи наперед скажу, що матч пройшов з деякою перевагою харків'ян. Перший же тайм пройшов з перемінним успіхом. Але голевих ситуацій більше створили все таки наші хлопці. Так, з-за меж штрафного майданчика В.Лінке і Л.Сааков намагались влучити у ціль, але м'яч після їх ударів, на жаль, потрапив у штангу.
У москвичів найактивнішим був Ю.Суслопаров, який не тільки виводив на завершальні удари форвардів, але й сам при нагоді наносив прицільні удари по воротах Ю.Сивухи. Та наш голкіпер був напоготові.
Після перерви автозаводці за рахунок швидкого перевода м'яча з флангу на фланг намагаються створити кілька небезпечних моментів біля наших воріт, та оборона "Металіста" діє чітко. А на 59-й хвилині Ю.Цимбалюк відмінно пройшов правим краєм, обіграв захисника і прострілив уздовж воріт "Торпедо": В.Лінке сильним і точним ударом спрямував м'яч у сітку воріт суперника. Так у раханку повели наші хлопці. Однак через хвилину В.Крячко у своєму штрафному майданчику в боротьбі за м'яч із Соловйовим порушує правила. Пенальті. До м'яча підходить Ю.Суслопаров. Але Ю.Сивуха у відчайдушному кидку відбиває м'яч, пробитий півзахисником москвичів.
Після цього харків'яни, скориставшись розгубленістю суперника, могли збільшити рахунок, але С.Берников з близької відстані пробив мимо воріт.
Останні хвилини матчу пройшли в безперервних атаках москвичів, які прагнули уникнути поразки, та харків'яни вистояли і здобули важливу у Психологічному плані для себе перемогу.
"Вечірній Харків"
------------------------------------------------------------------------------------
Ереван (по телефону). Матч начался атаками торпедовцев, которые за 10 минут создали у ворот "Металлиста" два опасных момента - в обоих случаях отлично сыграл Ю.Сивуха. В середине тайма харьковчане выровняли положение и всё чаще стали беспокоить голкипера москвичей. Из выгодных ситуаций промахнулись С.Малько и Н.Бачиашвили. Незадолго до перерыва мог отличиться Ю.Цымбалюк, но положение спас центральный защитник торпедовцев Ю.Суслопаров выбивший мяч из пустых ворот.
Во втором тайме москвичи взвинтили темп и на 50-й минуте получили право на 11-метровый штрафной удар. Пенальти пробил Ю.Суслопаров, Ю.Сивуха угадал направление полёта мяча и отбил его (всё-таки оба харьковчане). Спустя семь минут, харьковчане разыграли красивую комбинацию, и В.Линке не сильным, но точным ударом открыл счёт - 1:0.
После этого игроки "Металлиста" ещё не раз могли добиться успеха, но в решающие моменты их подводила спешка. Концовка встречи прошла при бурном натиске торпедовцев. Они всей командой атаковали ворота харьковчан, и всё-таки оборона "Металлиста" выстояла.
Остальные результаты тура "Арарат" - СКА Одесса - 3:1, "Спартак" - "Ротор" - 0:1. В зоне с четырьмя очками лидируют сразу три команды - "Арарат", "Торпедо" и "Металлист". У "Спартака", "Ротора" и одесских армейцев - по два.
Следующую игру "Металлист" проводит 1-го марта со "Спартаком", "Арарат" играет с "Ротором", "Торпедо" - со СКА.
"Красное Знамя"
4. (8-я зона). "Металлист" (Харьков) - "Спартак" (Кострома) - 1:0 (0:0)
01.03.81. Октемберян. Стадион "Юбилейный".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Ереван (по телефону). Первый тайм этой встречи, которая состоялась в Октемберяне прошёл в равной, напряжённой борьбе. У "Металлиста" хорошую возможность открыть счёт имел Н.Бачиашвили, но костромчан выручил вратарь. На 60-й минуте матча мяч после сильного удара С.Малько попал в перекладину, и набежавший Ю.Цымбалюк вывел "Металлист" вперёд - 1:0.
В дальнейшем спартаковцы предприняли ряд попыток спасти игру, но это им не удалось.
"Металлист" выступал в следующем составе: Ю.Сивуха, Г.Дегтярёв, А.Косолапов, В.Крячко, С.Сопешко (Е.Золотницкий), Л.Сааков, С.Берников (С.Малько), Л.Ткаченко, В.Линке, Ю.Цымбалюк (А.Довбий), Н.Бачиашвили.
В Ереване "Арарат" со счётом 2:0 выиграл у "Ротора", а в Арташате армейцы Одессы победили московских торпедовцев - 1:0.
Перед заключительным туром с шестью очками лидируют "Арарат" и "Металлист", по 4-е очка в активе СКА и "Торпедо". У волгоградского "Ротора" и костромского "Спартака" по два очка. 5 марта "Металлист" играет с "Ротором", "Арарат" встречается с "Торпедо", а "Спартак" со СКА.
"Красное Знамя"
------------------------------------------------------------------------------------
Як відомо, в першому кубковому матчі спартаківці Костроми завдали поразки господарям зони - єреванському "Арарату" з рахунком 1:0. А якщо врахувати, що Ноздрін не реалізував пенальті, то спартаківці у подальших іграх заявили, що до них треба ставитися з повагою. І тому за матчем спартаківців із волгоградським "Ротором", який відбувся напередодні, і спостерігало керівництво нашої команди.
- Зустріч відбулася в Октемберяні, - повідомляє нам старший тренер "Металіста" Євген Пилипович Лемешко. - Але варто зауважити, - продовжує він, - що поле було у незадовільному стані. Тому футболісти обох команд тривалий час пристосувались до поля.
А вже після цього розпочалася складна, маневрена і досить жорстка гра, яка була майже рівною. Та кінцівку тайму була за нашими хлопцями. Спочатку Н.Бачиашвілі, обігравши воротаря, здавалось би, спрямував м'яч у порожні ворота, але захисник Сарайкін чудом встиг відбити його на кутовий. Потім Ю.Цимбалюк головою пробив у нижній кут воріт, та голкіпер Чистов зумів врятувати свою команду від гола.
Після перерви малюнок гри не змінився. Харків'яни і не тільки форварди, настійливо намагались пробитись до воріт суперника - з флангів, і центром переважно за рахунок дриблінгу. Спартаківці ж довгими передачами виводили своїх нападаючих на ударні позиції. Але захист "Металіста" не давав їм змоги точно пробити по воротах.
Невдовзі одна з контратак харків'ян увінчалась успіхом. Після подачі кутового м'яч потрапив до С.Малька, той без обробки пробив по воротах, але влучив у перекладину. Відскочивши від неї, м'яч потрапляє до Ю.Цимбалюка, і той не сильним, але точним ударом спрямовує його у сітку воріт "Спартака". Сталося це на 60-й хвилині.
У подальшому усі зусилля костромських футболістів звести матч хоча б унічию так і не принесли їм бажаного успіху.
"Вечірній Харків"
5. (8-я зона). "Ротор" (Волгоград) - "Металлист" (Харьков) - 0:4 (0:1)
05.03.81. Арташат. Городской Стадион.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Ереван (по телефону). Свой последний матч 1/16 финала харьковский "Металлист" проводил в Арташате с волгоградским "Ротором". Для того, чтобы продолжать борьбу за почётный трофей, харьковчане могли сыграть и вничью, но тогда окончательное расположение команд в верхней части турнирной таблицы зависило бы от исхода встречи между "Араратом" и московским "Торпедо".
Матч начался мощными атаками "Металлиста". Хорошую возможность открыть счёт имели Л.Ткаченко, С.Малько, А.Довбий, Ю.Цымбалюк, однако отлично играл голкипер гостей Владющенков. Первый гол был забит на 41-й минуте, мяч в ворота "Ротора" провёл Ю.Цымбалюк.
Во втором тайме харьковчане прибавили в скорости, их атаки стали целенаправленными и вскоре "Металлист" удвоил результат - после выхода один на один с Владющенковым вновь отличился Ю.Цымбалюк. На 62-й минуте в аналогичной ситуации оказался А.Довбий и счёт стал - 3:0.
Четвёртый мяч влетел в сетку ворот "Ротора" после сильнейшего удара Ю.Цымбалюка, вышедшего на прострельную передачу, которую сделал с правого фланга А.Довбий. Произошло это в самом конце встречи.
"Красное Знамя"
------------------------------------------------------------------------------------
Сьогодні футболісти харківського "Металіста" повертаються з Єревана до Харкова. В столиці Вірменії вони вели боротьбу за вихід в 1/8 фіналу розиграшу Кубка СРСР. Треба сказати, що наші земляки успішно виступили в зональних змаганнях: з п'яти зустрічей вони програли лише одну - "Араратові" - 1:2, решту виграли - у армійців Одеси, спартаківців Костроми, торпедівців Москви з однаковим рахунком - 1:0. А вчора вони в останній грі впевнено перемогли волгоградський "Ротор" - 4:0.
Цей матч відбувся в Арташаті. Видався чудовий сонячний день. І наші хлопці вийшли на гру з "Ротором" у бойовому настрої. З перших же хвилин "Металіст" повів масовані атаки на ворота суперника. Сильно і точно били по воротах Владющенкова Л.Ткаченко, О.Довбій і Ю.Цимбалюк, але вдало зіграв голкіпер волгоградців. І все ж за 5 хвилин до перерви Ю.Цимбалюк з подачі О.Довбия відкрив рахунок.
Після відпочинку атаки "Металіста" стали осмисленішими. Вони весь час нестримно йшли вперед. Це й принесло їм успіх. Невдовзі знову відзначився Ю.Цимбалюк, який вийшов віч-на-віч із Владющенковим. А на 62-й хвилині у подібній ситуації опинився О.Довбій - і рахунок став 3:0. За кілька хвилин до фінального свистка О.Довбій, вдало пройшовши правим краєм, прострілив уздовж воріт суперника, і Ю.Цимбалюк невідпорним ударом забив четвертий і останній м'яч у цій зустрічі.
Отже, місце, яке займе "Металіст" у своїй підгрупі (перше чи друге), залежатиме від сьогоднішньої зустрічі між "Араратом" і торпедівцями столиці, а відтак і з ким грати харків'янам в 1/8 фіналу.
Якщо "Металіст" Стане переможцем зони, то він гратиме з командою яка займе 2-е місце в сімферопольській зоні, а якщо наші земляки будуть другими, то зустрічатимуться з динамівцями Тбілісі.
"Вечірній Харків"
6. (1/8 финала). "Локомотив" (Москва) - "Металлист" (Харьков) - 2:2 (1:0)
12.03.81. Москва. Спорткомплекс «Олимпийский».
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Перед початком зустрічі керівники московського "Локомотива" і не намагались приховувати свою заклопотанність. Їх можна було зрозуміти. Залізничники невдало провели минулий сезон і зараз їм дуже потрібна підтримка глядачів, завоювати яких можна лише з допомогою перемог. Між іншим, залізничникам протистояв суперник вольовий, енергійний, до речі, не позбавлений честолюбних намірів.
Забігаючи наперед, зауважимо, що гра "Металіста" справила приємне враження. Гості продемонстрували тактично грамотну і досить технічну гру, але, що дуже вадливо, харків'яни показали твердий характер, без якого важко розраховувати сьогодні на серйозні успіхи.
Враження від гри "Металіста" стало тим приємнішим, що він у ході матчу був поставлений у складні умови: спочатку йому довелося тривалий час відігруватися, а потім вийти вперед. І тоді вже відігрувалися господарі.
Початок зустрічі харків'яни програли. Не думаємо, що незвичні умови сковували їх: помилялись як гості, так і господарі, але "Локомотив" першим запропонував швидку гру, першим він і домігся успіху. Поки гості намагались налагодити гру в середині поля, москвичі, перехопивши ініціативу, діяли рішуче і просто: у два-три ходи досить швидко наближались до воріт "Металіста".
Оборона харків'ян нервувала. Спочатку вони втратили з поля зору Ярцева, потім Авер'янова, а коли на 20-й хвилині на якусь мить без догляду лишився Муханов, м'яч після удару останнього опинився у сітці воріт "Металіста".
До честі гостей пропущений гол не вивів їх з рівноваги. Додавши у швидкості, вони повели розумну гру, перш за все, відзначалась культурою пасу, а відтак це забеспечило їм надовго значну територіальну перевагу. "Металіст" міг зрівняти рахунок і до перерви. Зусиллями перш за все півзахисту він встановив диктат над серединою полс і став методично розхитувати захист суперника, який до речі, досить швидко дав тріщину, але цим гості скористались не відразу. Віч-на-віч з воротарем господарів виходили і Л.Ткаченко, і Ю.Цимбалюк, але їх завершальні удари були неточними.
Між іншим, під час перерви стали відомі результати жеребкування наступного етапу розиграшу Кубка СРСР. Виявилось, що "Локомотиву", в разі успіху, належить гра в гостях з мінським "Динамо", перемігши харків'яни - вже вони прийматимуть динамівців вдома.
Впевнені, це повідомлення пішло на користь гостям. Перевага їх після перерви вже ні у кого не викликала сумнівів, а тут і нарешті прийшла та хвилина, на якій С.Берников, скориставшись помилкою захисників, чітко низом надіслав м'яч у ворота "Локомотива".
Догравали основний час суперники обережно. А коли після короткої перерви команди знову з'явилися на полі, харків'янам вистачило трьох звилин, щоб домогтися чергового успіху. Безперервний тиск "Металіста" вивів з рівноваги голкіпера залізничників: вийшовши на перехват м'яча Колосов грубо помилився, і В.Лінке ударом головою надіслав м'яч у порожні ворота.
Перемога? Ні фортуні потрібно було перевірити ще раз гостей на міцність. Тільки-но розпочався черговий мікротайм, як москвичі після подачі кутового зрівняли рахунок.
У підсумку нічия, якої у кубковому матчі бути не може. Судді призначили серію пенальті. Вона й схилила чашу вагів у бік гостей.
С.Малько, Ю.Цимбалюк у С.Берников чітко реалізували свої 11-метрові. Удар Курнєва Ю.Сивуха парирував, а Авер'янов і Бєлєнков пробили мимо цілі. Це перемога! І вона досить заслужена! Тепер все ясно: "Металічт" - у чвертьфіналі. Його суперником буде мінське "Динамо". І йя зустріч на привелике задоволення прихильників команди повинна відбутись в Харкові.
"Вечірній Харків"
------------------------------------------------------------------------------------
Как мы сообщали, матч 1/8 финала на Кубок СССР по футболу между харьковским "Металлистом" и московским "Локомотивом" планировалось провести в Хосте. Однако федерация футбола СССР изменила первоначальное решение, и эта встреча состоялась в спортивном комплексе "Олимпийский" в Москве.
Растерянность харьковчан, нервозность защитников и вратаря и та лёгкость с которой Г.Ярцев и В.Муханов провели молниеносную комбинацию, завершившуюся взятием ворот "Металлиста", говорила о психологическом превосходстве хозяев поля на первых минутах встречи. Но постепенно, по мере того, как гости осваивались на искусственном газоне, вперёд пошли и защитники (особенно активен был на правом фланге Г.Дегтярёв), и игроки средней линии. А юркий, быстрый Л.Ткаченко буквально терзал оборону железнодорожников.
И всё же опыт московского "Локомотива" позволил ему сдерживать натиск "Металлиста". К тому же харьковчане сами облегчили контригру хозяев. Слишком часто и неоправданно они били издали, причём очень неточно. Грешил индивидуальной игрой Ю.Цымбалюк, робко действовал С.Малько, которому на этот раз не удались дирижёрские функции, и их принял на себя А.Горбик. А ведь былозаметно, что вратарь "Локомотива" Колосов и "чистильщик" Кузнецов друг друга не понимают и совершают поистине непростительные промахи. Однако и Ю.Цымбалюк, и В.Линке, и Н.Бачиашвили воспользоваться этим не сумели.
Зато "Металлисту" удавались быстрые двух - и трехходовые контратаки. Отлично взаимодействовали "треугольники" В.Линке - А.Горбик - Ю.Цымбалюк или В.Линке - Л.Ткаченко - С.Берников (во втором тайме он заменил Н.Бачиашвили). Обрёл себя наконец С.Малько, активно заигравший в атаке. И, наконец, усилия харьковчан привели к ответному голу: угловой подал С.Малько, Ю.Цымбалюк пробил по воротам, но Колосов мяч отбил, и тогда С.Берников с лёта отличным ударом послал его в дальнтй угол - 1:1.
Атаки "Металлиста" нарастали, но время матча неуклонно катилось к финальному свистку - два дополнительных тайма.
Перерыв не сказался на игре харьковчан, они продолжали смело атаковать. Поняв, как плохо взаимодействуют вратарь и защитники "Локомотива", игроки "Металлиста" добились своего: использовав очередную ошибку, В.Линке головой забивает второй мяч.
И вот тут "Металлист" почему-то перешёл на несвойственную ему медленную игру на удержание счёта. И поплатился: Е.Дрожжин сравнивает счёт - 2:2.
Всё решила серия пенальти. Железнодорожники выходили на линию одиннадцатиметрового какими-то обречёнными. Видимо, они помнили, как уверенно действовал Ю.Сивуха, ещё будучи стражем ворот юниорской сборной страны. Курнев, лучший игрок "Локомотива" в предварительном кубковом турнире, не забивает гола: великолепный бросок в нижний угол, и Ю.Сивуха "намертво" берёт мяч. Затем промахнулся Аверьянов, а Беленков пробил в штангу. Зато С.Малько (правда, с трудом), Ю.Цымбалюк (как всегда обманув вратаря) и С.Берников (мощно, без особых раздумий) своей возможности не упустили. В итоге - 5:2 - трудная, но заслеженная победа харьковчан, лишний раз подтвердившая, что вновь в одном из центров советского футбола создаётся интересная и перспективная команда.
Согласно жеребьёвке в 1/4 финала встречаются "Металлист" Харьков - "Динамо" Минск, "Спартак" Москва - "Динамо" Киев, "Динамо" Москва - "Черноморец" Одесса, СКА Ростов-на-Дону - "Арарат" Ереван. Игры пройдут 21 и 22 марта и будут состоять из одного матча. В случае ничейного исхода основного времени назначается дополнительное время (два тайма по 15 минут каждый). Если и дополнительное время не выявит сильнейшего, то победитель определяется с помощью 11-метровых ударов.
"Красное Знамя"
7. (1/4 финала). "Металлист" (Харьков) - "Динамо" (Минск) - 1:0 (0:0)
21.03.81. Харьков. Стадион "Металлист".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Сегодня в Харькове на стадионе "Металлист" состоится матч 1/4 финала розыгрыша Кубка СССР по футболу между "Металлистом" и минским "Динамо". Накануне наш корреспондент взял несколько интервью.
Е.Ф.Лемешко, старший тренер "Металлиста", заслуженный тренер УССР:
- Соперник у нас чрезвычайно серьёзный. Судя по отзывам специалистов, минчане в кисловодской зоне продемонстрировали грамотный футбол. Динамовцы хорошо подготовлены физически, часто успешно выступают на чужих полях. Особенно остро они действуют при розыгрыше стандартных положений - угловых и штрафных.
В команде много молодых, но уже достаточно опытных футболистов. Хороша у "Динамо" линия обороны, сильна средняя линия, где выступают Пудышев и Прокопенко. Суметь нейтрализовать их действия - одна из главных наших задач.
Рыхлый грунт, скользкое поле, конечно же, внесут свои коррективы - после жёсткого газона в Ереване и искуственного покрытия в Москве выступать "Металлисту" будет трудно. И всё-таки, думаю, обе команды должны порадовать харьковчан хорошим футболом.
В целом же сегодняшний матч мы рассматриваем как генеральную репетицию перед стартовыми играми чемпионата страны в Одессе и Кишинёве.
О том, как подготовился стадион к матчу, рассказывает директор стадиона "Металлист" В.П.Радюк:
- У нас был разработан специальный план подготовки к сезону. Но в связи с успешным выступлением "Металлиста" в Кубке страны работы пришлось форсировать. Особую помощь в этом нам оказали представители завода имени В.А.Малышева, а также другие предприятия и организации района. Хорошо потрудились Мастер Н.Н.Воробьёв и бригада, возглавляемая агрономом поля Е.А.Черных.
Убраны снег, лёд. Готовы к проёму гостей раздевалки, душевые, комментаторские кабины. В связи с реконструкцией стадиона, полностью снесена южная трибуна, здесь произведена генеральная уборка. Электротабло перенесено на восточную трибуну.
Одним словом, стадион к матчу готов.
Вчера в Харькове состоялся матч 1/4 финала розыгрыша Кубка СССР по футболу между "Металлистом" и минским "Динамо".
Игра, проходившая в острой, напряжённой борьбе, началась обоюдными атаками. Затем постепенно инициативой завладели харьковчане, которые, в основном, вели наступление левым флангом. На 10-й минуте хорошую возможность открыть счёт имел оказавшийся свободным вблизи вратарской площадки Ю.Цымбалюк. Однако мяч после его удара прошёл рядом со штангой.
К середине первого тайма игра понемногу выровнялась. Гости всё чаще и чаще стали теснить харьковчан к своим воротам, но хозяева дружно защищались и остро контратаковали. Концовка первой половины встречи прошла в непрерывных атаках "Металлиста". За минуту до перерыва харьковчане могли выйти вперёд - сначала мяч после ударов игроков "Металлиста" попал в штангу, а затем в перекладину.
На 3-й минуте второго тайма счёт могли открыть уже гости: Василевский вышел один на один с Ю.Сивухой, но голкипер харьковчан оказался на высоте. "Металлист" усилил натиск и создал ряд опасных моментов. Сначала на 58-й минуте чуть было не завершился голом проход по лувому флангу А.Довбия, затем могли отличиться Л.Ткаченко, С.Берников, А.Довбий...
Концовка встречи прошла в атаках "Металлиста", но основное время так и не выявило победителя, поэтому были назначены два дополнительных тайма по 15 минут. Они так же прошли в напряжённой борьбе. Вязкое поле затрудняло действия футболистов. Однако в этих тяжёлых условиях "Металлист" на равных продолжал вести поединок с командой высшей лиги, ещё раз доказав серьёзность своих намерений завоевать в нынешнем году путёвку в класс сильнейших. Вышедший на замену Н.Бачиашвили обострил действия харьковчан, и на 94-й минуте С.Берников с подачи С.Малько забил гол - 1:0.
"Красное Знамя"
------------------------------------------------------------------------------------
Коли наша команда від'їжджала на учбово-тренувальний збір у Сочі, наставник харків'ян Євген Лемешко сказав: "Контрольні ігри, які проводитиме "Металіст", повинні стати перевіркою готовності команди до виступів, перш за все, у розиграшу Кубка СРСР. Перед колективом було поставлене завдання: успішно виступити в Єревані, а відтак і вийти у наступне коло змагань".
Як бачите, свого слова старший тренер і команда дотримали. А вже після перемоги у матчі 1/8 фіналу над залізничниками столиці Євген Пилипович додав: "Мріємо вийти до півфіналу, адже це дозволить гравцям стати майстрами спорту".
І ось зустріч з динамівцями Мінська. Вона викливала великий інтерес у любителів футболу. Трибуни стадіону були заповнені вщерть (навіть незважаючи на те, що матч транслювався по телебаченню). Ще б пак! Відповідальна гра за вихід до півфіналу ( та й уболівальники вже скучили за своєю командою). Варто зауважити, що партійні, радянські, громадські організації, дирекція стадіону "Металіст" зробила все можливе для організації приведення поля у задовільний стан, бо напередодні матчу два дні підряд не вщухав дрібний дощ. Однак хороший газон стадіону "Металіст" витримав таке серйозне навантаження, хоч і ускладнив умови для футболістів у принциповому матчі.
Незважаючи на те, що голевих моментів у цій зустрічі було не так вже й багато, гра виявилась гострою, напруженою і, можна сказати, цікавою.
Мінчани, вірні своєй манері, за допомогою мобільних переміщень, великої групи гравців, які застосовували середні і короткі передачі, намагались нащупати в обороні суперників, які діяли дружно, вільні коридори, щоб вивести по них будь-кого на завершальний удар. Можливо, перевірена тактика динамівців і принесла б їм успіх, - тим більше, що попереду у них особливо виділявся стрімкий Василевський. Однак не кращим чіном розпоряджались м'ячем і були не в ударі два їх диспетчери - Гоцманов і Прокопенко. Це та й ще самовіддана рішучість, з якою захищались харків'яни, серед них особливо впевнено діяли капітан Р.Поточняк, С.Малько, Л.Ткаченко, голкіпер Ю.Сивуха, вирівняли шанси сторін в обоюдоострій боротьбі.
Мабуть тому в першій половині, незважаючи на зовнішні ознаки гри швидкої і рішучої, глядачі не побачили біля воріт суперників по-справжньому гострих моментів. Запам'ятався лише вихід Ю.Цимбалюка (8-а хвилина) на ударну позицію зліва, коли він з кута воротарського майданчика (а йому ніхто не заважав) пробив мимо цілі.
Харків'яни у цьому матчі (за відсутності травмованого В.Крячка) - майже не використовували підключення крайніх захисників до нападу, не з повним навантаженням діяла й середня лінія, а відтак форвардам нелегко було пробитися до воріт суперника. Але господарів можна зрозуміти: важкий мокрий грунт давався взнаки, і тому треба було більше піклуватися про оборону, діяти дуже обережно, надійно, без помилок. І з цим завданням, на мій погляд, команда справилася успішно.
І хоча динамівці на полі виглядали масивніше, форварди харків'ян, яких до речі, щільно опікали мінчани, неодноразово ставили у скрутне становище оборону суперника, особливо наприкінці першого тайму, коли спочатку О.Довбій влучив у штангу, а через кілька секунд С.берников - у перекладину.
Другий тайм пройшов у обопільних атаках. І все ж динамівці маючи невелику територіальну перевагу, як не дивно, ускладнили своє завдання. Вони стали занадто дрібнити в передачах, і від багатоходовості, витіюватості їх комбінацій стали вигравати харків'яни, які після програних єдиноборств встигали знову і знову вступати у боротьбу. Але, головне, комбінації "Динамо" втратили гостроту, ставали інколи самоціллю, оскільки завершальний удар передовіряли один одному до тих пір, поки м'яч не втрачався.
Грати мінчанам стало тісно. І вони помітно стали поступатися господарям. І на 70-й і на 85-й хвилинах рахунок могли відкрити С.Берников і Г.Дегтярьов, але їх удари були неточними. Нічия - 0:0.
Але у кубкових поєдинках нічиїх не буває. Призначаються два додаткових тайми по 15 хвилин. Третій тайм господарі почали активно. І на 96-й хвилині С.Малько, майстерно пройшовши лівим краєм, навісив м'яч на кут воротарського майданчика, і С.Берников головою спрямовує його в сітку гостей - 1:0! Але мінчани не знітилися. Навпаки, їх опір міцнів. Та дружно і самовіддано захищався "Металіст".
А вже на початку четвертого тайму зрівняти рахунок міг Василевський, але його небезпечний удар зумів парирувати Ю.Сивуха. Подальші спроби мінчан врятувати гру не принесли їм бажаного успіху.
Довгождана перемога! Здійснилася мрія харків'ян - вони стали майстрами спорту! І вперше в своїй історії вийшли у півфінал. Втомлені, але щасливі під оплески багатотисячної аудиторії вони залишали поле. А в роздягальні вони знову приймали поздоровлення.
Після матчу заслужений майстер спорту СРСР старший тренер мінських динамівців Едуард Малофєєв сказав, що "Металіст" здобув цілком заслужену перемогу. Що ж, ми теж приєднуємось до цих слів і ще раз поздоровляємо харків'ян з почесною перемогою!
Цього ж вечора, навіть не встигши перепочити, наші земляки вирушили до Севастополя, де проведуть останній збір перед початком чемпіонату країни, а звідти візьмуть курс на Одесу, а потім в Кишинів, де зустрінуться відповідно 2-го і 5-го квітня із СКА і "Ністру". А вже 11-го і 14-го квітня вдома "Металіст" прийматиме "Гурію" і торпедівців Кутаїсі. У добру путь "Металіст"! До зустрічі у Харкові!
"Вечірній Харків"
8. (1/2 финала). "Металлист" (Харьков) - "Спартак" (Москва) - 0:0
27.04.81. Харьков. Стадион "Металлист".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Свою особую драматургию имела эта игра. Харьковчане, впервые в истории завоевавшие право выступать в полуфинале Кубка СССР, полны были желания доказать, что этот их успех не случаен, что команда созрела для решения больших задач. В свою очередь "Спартак", один из самых именитых клубов страны, за два шага до цели, естественно, также был настроен только на победу.
Словом, всё предвещало борьбу острую и бескомпромисную. Такой она и получилась.
По свистку судьи международной категории А.Мильченко "Металлист", поддерживаемый своими болельщиками, переполнившими стадион, ринулся в атаку. Без разведки повели харьковчане планомерное настапление, и уже на 2-й минуте подали два угловых, заставили вступить в игру Р.Дасаева. Ещё через 5 минут возникает новый острый момент у ворот спартаковцев. Харьковчане играют вдохновенно, остро, ведут борьбу за мяч на каждом метре поля.
А что же "Спартак"? Как принято говорить, москвичи построили свою игру от обороны. Да и расстановка игроков говорит о тактике, избранной К.Бесковым. В полузащите у гостей было пять игроков. Больше того, нападающий С.Швецов много времени провёл на своей половине поля, помогая отражать атаки харьковчан.
Справедливости ради следует отметить, что в первом и во втором тайме москвичи пытались перехватить инициативу, наладить комбинационную игру. Но лишь на какое-то время им удавалось это сделать. Активен был "Спартак" в заключительные минуты первого тайма. Запомнились сильные удары по воротам С.Швецова, Э.Гесса, С.Шавло. Но мяч то шёл над перекладиной, то начеку был Ю.Сивуха.
После отдыха картина не меняется. "Металлист" по-прежнему идёт вперёд. Лишь на 22-й минуте второй половины встречи москвичи провели первую опасную контратаку, а затем вновь были прижаты к своим воротам.
Почти незаметны стали на поле грозные полузащитники москвичей. Зато разыгрались С.Малько, Л.Ткаченко, С.Сопешко. Всё более трудные и трудные задачи приходилось решать защитникам москвичей. И, отмечая это, спортивный комментатор Центрального телевидения и радио В.маслаченко произнёс перед дополнительным временем такую фразу: - Случится чудо, если "Спартак" эту игру выиграет.
Действительно, и в дополнительное время "Металлист" продолжал настойчиво бороться за победу. Но уже чувствовалось, как устали потратившие много сил наши игроки, как тяжело даётся им каждый новый рывок. Устали и москвичи. И, более опытные, они решили не рисковать, спокойно довести игру до конца, доверившись своему мастерству при исполнении пенальти. И это им удалось.
Сильно и точно исполнили 11-метровые штрафные А.Мирзоян, С.Шавло, Э.Гесс, Ю.Гаврилов. Лишь удар С.Швецова Ю.Сивуха парировал. А вот Р.Дасаеву удалось отразить два удара - Ю.Цымбалюка и С.Сопешко.
Итак, победив 4:2, в финал вышел "Спартак". Но и "Металлист" проявил себя в розыгрыше Кубка страны неплохо. Он на равных боролся с ведущими клубами. И уступил лишь одному из сильнейших.
"Красное Знамя"
------------------------------------------------------------------------------------
Так уже повелося, що матчі на Кубок СРСР завжди проходять у цікавій і напруженій боротьбі. І в якій би формі не перебували команди, ігри завжди мають принциповий характер. Не став винятком і вчорашній матч між "Металістом" і "Спартаком".
- Те, що харків'яни потрапили до півфіналу - не випадково, - сказав після матчу старший тренер спартаківців Костянтин Іванович Бєсков. - Бо на шляху до зустрічі із нами вони обіграли сильні команди вищої ліги. Мені дуже сподобалось, що "Металіст" на сьогодні, перш за все, монолітна команда, приваблюють атлетичні кондиції футболістів. Харків'яни грають не у брудний футбол, а технічний. А від так нічийний результат після 4-х таймів цілком закономірно відповідав рівновазі сил на полі. Хороша організація і дисципліна а грі "Металіста", безперечно, велика заслуга його наставника - Євгена Пилиповича Лемешка.
- На мене особисто, - продовжує Костянтин Іванович, - справила хороше враження гра лінії оборони, а також півзахисників. А от в атаці форварди "Металіста" не зовсім розуміли один одного, їх дії були неефективними, тому що грали вони трохи одноманітно. І все ж більшість часу ігрова і територіальна перевага була за господарями. Стосовно моїх підопічних, то на їх плечі випало нелегке навантаження: більшості футболістів доводиться виступати і за збірну СРСР, і за свій клуб. Звідси і деякий спад. Серед спартаківців я б відзначив Р.Дасаєва, О.Мірзояна,В.Сочнова и Гочу Мачаїдзе. Саме вони зробили все можливе, щоб "Металіст" не зміг розпечатати наші ворота. Стосовно пенальті, то шлях до фіналу відкривався обом командам. І тут нерви підвели харків'ян...
На закінчення Костянтин Іванович Бєсков попросив через газету висловити щиру подяку керівництву команди за теплий прийом, а також умови, надані команді під час перебування в Харкові. Він також відзначив і харківських глядачів, які запально і щиро підтримували свою улюблену команду. Команду, за висловом К.І.Бєскова, яка може гідно представляти український футбол у вищій лізі.
Що ж, оцінка, дана старшим тренером "Спартака" і водночас збірної СРСР, заслуговує на увагу. І з цим, безперечно, не можна не погодитись. Честолюбність харків'ян, їх прагнення самоутвердження, готові яскраво проявитись саме в такому матчі, в якому престиж стояв на передньому плані, і не було в якійсь мірі враховано спартаківцями. Мабуть, вони сподівались на те, що нинішня перевага в класі так або інакше восторжествує. Однак вже перші хвилини матчу показали, що наші земляки всі як один настроєні досить рішуче. Вони незважаючи на два важкі матчі, проведені на виїзді з "Бустоном" і "Паміром", відмінно підготувались до матчу перш за все фізично і намагались перехопити ініціативу за рахунок жорсткого і самовідданого пресингу по всьому полі.
Спартаківці, вірні своїй манері, за допомогою мобільних переміщень великої групи гравців, які застосовували середні і короткі передачі, намагались нащупати в обороні харків'ян вільні коридори, щоб вивести по них будь-кого на завершальний удар. Можливо перевірена тактика москвичів могла принести б їм успіх. Однак не кращим чином розпоряджались м'ячем і не були в ударі Ю.Гаврилов, Ф.Черенков, Є.Гесс. Це та й беззавітна рішучість, з якою захищались харків'яни, серед яких особливо впевнено діяли Р.Поточняк і В.Крячко, урівняли шанси команд в обопільно гострій боротьбі.
І все ж близьким був до успіху "Металіст". Але двічі Н.Бачіашвілі з близької відстані не зміг влучити у ціль. Потім після прострільних передач у штрафний майданчик "Спартака" С.Малька, Л.Ткаченка, Ю.Цимбалюка свою команду неодноразово рятував Р.Дасаєв. Відмінно зіграв і Ю.Сивуха. У "Спартака" майже не було голевих ситуацій біля воріт "Металіста". Його оборона зіграла надійно. Особливо активно допомагав їй, а також товаришам по нападу Л.Ткаченко. Такий великий обсяг роботи, який він виконував протягом усього матчу, заслуговує, на мій погляд, схвальної оцінки.
Незважаючи на зовнішні ознаки гри швидкої і рішучої, глядачі не побачили біля воріт суперників по-справжньому голевих моментів. І хоча другий тайм і два додаткових були за господарями, примусити "Спартак" капітулювати вони так і не змогли. Зате в серії пенальті перемогли гості. Варто зауважити, що Ю.Цимбалюк і С.Сапешко недбало пробили 11-метрові, бо досвідчений Р.Дасаєв легко розгадав напрямки їх ударів. А от Ю.Сивуха по-справжньому вийшов переможцем в дуелі із С.Швецовим, взявши м'яч, сильно пробитий півзахисником гостей у нижній кут воріт. Спартаківці вийшли у фінал. 9 травня вони зустрінуться з армійцями Ростова, які вчора в Москві обіграли місцевих динамівців - 1:0.
"Вечірній Харків"
------------------------------------------------------------------------------------
37 тысяч вместил в этот день стадион "Металлист", а заявок было 150 тысяч, - писал "Советский спорт" в отчёте о полуфинальной встрече харьковского "Металлиста" с московским "Спартаком" (27 апреля). Харьковчане не должны обижаться на игроков "Металлиста", которые многое сделали для того, чтобы одолеть знатного соперника. Они имели преимущество начиная с середины первого тайма.
Правда, как в основное, так и в дополнительное время наши земляки не смогли использовать многие выгодные ситуации, созданные ими же у спартаковских ворот. Хуже пробили они и 11-метровые. Выиграли более опытные спартаковцы.
Все футболисты команды получили право на присвоение звания "Мастер спорта СССР".
Любопытно, что во всех предыдущих розыгрышах Кубка СССР харьковчанам лишь однажды пришлось меряться силами с московским "Спартаком". Это произошло в предварительном турнире 1979 года. Счёт тогда был таким же 0:0.
Наиболее результативным в кубковых встречах 1981 года (без учёта 11-метровых) был Ю.Цымбалюк - 4 гола, С.Берников, А.Довбий и В.Линке забили по 2, Г.Дегтярёв - 1.
Календарь-справочник за 1982 год. Харьков.