1. "Шахтер" (Донецк) - "Металлист" (Харьков) - 3:0 (2:0)
08.03.88. Донецк. ЦС "Шахтёр". +9°С. Солнечно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Несподіваним для керівництва «Металіста» і багатьох його прихильників виявився результат матчу з «Шахтарем», у якому харків’яни зазнали поразки – 0:3. Як пояснював нашому кореспондентові начальник команди Леонід Ткаченко, у двох голах з трьох провина голкіпера Кутепова, який зіграв цього разу, як ніколи, невдало. Вже на 5-й хвилині Смолянинов з-за меж штрафного майданчика застукав зненацька стража воріт «Металіста». Після пропущеного гола ініціатива перейшла до харків’ян. Зрівняти рахунок має можливість Панчишин, але його удар прийшовся в перекладину. Надалі «Металіст» має, як мінімум, п’ять реальних нагод для взяття воріт гірників, але марно. А на 31-й хвилині Колоколов, здавалось у безневинній ситуації, збиває у штрафному майданчику Сопка, і Драгунов з пенальті подвоює результат.
У другому таймі зустріч проходила в рівній боротьбі, але у харків’ян уже не було такого запалу, яку першому: їх атаки мали епізодичний характер. До того ж на 81-й хвилині, коли Юрченко метрів з 35-ти сильно пробив штрафний, Кутепов невдало прийняв м’яч, яким негайно скористався Герасимець – 3:0.
"Вечерний Харьков"
2. "Днепр" (Днепропетровск) - "Металлист" (Харьков) - 1:1 (1:1)
12.03.88. Днепропетровск. Стадион "Метеор". 0°С. Снег.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Наші земляки зустрічалися в Дніпропетровську із срібним призером – «Дніпром».
У першому таймі гра проходила з перемінним успіхом. І все ж першим рахунок відкрили харків’яни. В одній із їх атак дніпропетровці метрах у 35-ти від воріт порушили правила. Підступний удар Деркача прийшовся в Городова, а відскочивши від нього, м’яч потрапив до Морозова і той не схибив. Сталося це на 10-й хвилині. А через вісім хвилин уже господарі лівим флангом розіграли стрімку комбінацію, і Шахов, скориставшись помилкою захисників і голкіпера Кутепова, встановив рівновагу.
Наприкінці тайму значно активізувалися футболісти заводу ім. Малишева, однак справа до гола так і не дійшла.
Друга половина зустрічі спочатку пройшла у взаємних атаках, а хвилин за п’ятнадцять до фінального свистка ініціатива повністю перейшла до господарів. Реальні можливості для взяття воріт мають Шох, Сон, Шахов, однак їх удари, на щастя харків’ян, виявилися неточними. Отже, нічия – 1:1.
"Вечерний Харьков"
3. "Металлист" (Харьков) - "Спартак" (Москва) - 2:0 (1:0)
19.03.88. Харьков. Стадион "Металлист". +8°С. Дождь.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Нарешті великий футбол прийшов і у наше місто. Незважаючи на проливний дощ, найвідданіші прихильники «Металіста» прийшли подивитись його гру з чемпіоном країни – «Спартак». Додамо, що цей поєдинок виявився ювілейним, 500-м за всі часи виступів команд у турнірах вищого ешелону чемпіонатів країни. До того ж, починаючи з 1953 року харків’яни жодного разу не перемагали спартаківців Москви.
Як і належить, відбулося урочисте відкриття чемпіонату в нашому місті: парад, привітання, квіти… І от м’яч у грі. Здавалось, що спартаківці після двох матчів, проведених удома на штучному газоні спорткомплексу «Олімпійський», «приземлившись» у Харкові, та й ще у негоду, почуватимуть, як кажуть, не у своїй тарілці. Ан ні. З перших хвилин зустрічі вони повели стрімкі атаки на ворота Кутепова. Чітко діючи в обороні, гості через активно граючого в середній лінії Пасулька намагались за рахунок коротких передач заплутати захист «Металіста». Однак наші земляки, вдало побудувавши масовану оборону, не тільки захищалися, а й контратакували. І, приміром, у середині першого таймі після розиграшу стандартного положення м’яч відскочив до Деревинського і той метрів з п’ятнадцяти перевірив готовність голкіпера москвичів, однак Дасаєв зумів перевести м’яч на кутовий. До речі, їх було чимало в матчі, та жодним них суперники скористатися так і не змогли.
І знову в атаці гості. Реальну можливість для взяття воріт має Пасулько, який під гострим кутом з близької відстані підступним ударом намагався застукати зненацька Кутепова, але Ігор у падінні відвів загрозу. А коли йшла остання хвилина першого тайму, спартаківці метрів у 25-ти від воріт порушили правила, і Деркач своїм коронним низовим ударом примусив москвичів розпочати гру з центру поля…
А от тільки-но розпочалася друга половина зустрічі, як футболісти заводу ім. Малишева провели швидку контратаку і Сусло з Морозовим вийшли проти одного захисника гостей, та, на жаль, вони вчасно не змогли розпорядитись м’ячем і небезпечну ситуацію було втрачено. Натомість через кілька хвилин капітан «Металіста» Якубовський точною передачею вивів на ударну позицію Морозова, і той не схибив.
Після цього спартаківці всією командою пішли вперед і у штрафному майданчику господарів закрутили таку карусель, що, здавалось, у харків’ян от-от закінчиться порох у порохівницях і у їх ворота голи посипляться, наче з рогу достатку. Та цього не сталося: більшість атак гостей переривалися завдяки самовідданій грі лінії оборони і півзахисту. До того ж у скрутних становищах свою команду не раз виручав Кутепов. І як не намагалися чемпіони країни уникнути поразки, зробити цього разу їм так і не вдалося.
Отже, довгождана перемога нарешті прийшла і до «Металіста». Вона тим приємніша, бо одержана над чемпіоном країни.
"Вечерний Харьков"
4. "Металлист" (Харьков) - "Черноморец" (Одесса) - 0:1 (0:0)
27.03.88. Харьков. Стадион "Металлист". +7°С. Временами дождь.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
До звітної зустрічі «Чорноморець» жодного разу за час виступів у вищій лізі не вигравав у Харкові. Схоже, ця обставина, а також перемога у попередньому турі над «Спартаком», приспали пильність господарів.
Вже стартові хвилини засвідчили, що націленість одеситів на ворота суперника і на боротьбі за м’яч по всьому полю виявилася повною несподіванкою для господарів. Моряки першими подали кутовий, першими завдали небезпечного удару, першими могли добитися успіху, однак в останню мить харків’ян виручав Кутепов. Утім, ще до перерви зумів відзначитися й Жекю, котрий з верхнього кута воріт витяг м’яч, пробитий Суслом.
Треба сказати, що наштовхнувшись на щільну опіку з боку одеситів, господарі почали нервувати і в окремих епізодах діяли занадто різко. Після розиграшу одного зі штрафних Плоскина забив гол.
Лише тоді «Металіст» схаменувся. Особливо старався Морозов, котрий ще два роки тому грав у складі моряків. Кілька його спроб вразити ціль нейтралізував Жекю. В інших випадках зручні моменти, створені Морозовим, не реалізував Іванов і Тарасов.
"Спортивная Газета"
5. "Динамо" (Киев) - "Металлист" (Харьков) - 3:0 (2:0)
09.04.88. Киев. Республиканский Стадион. +11°С. Пасмурно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
У досить спокійному ритмі й без особливих труднощів динамівці довели свою незаперечну перевагу над харків’янами. Щоправда, перший гол, який Бєланов забив з одинадцятиметрового, викликав невдоволення в стані гостей. Однак не він визначив загальний підсумок зустрічі. «Металіст» поступався киянам у всіх компонентах гри, навіть у фізичній підготовці, фахівцями з якої вважаються харківські тренери. Динамівці діяли мобільніше, а головне – швидше при організації атак, побудові захисту. Причому відчувалося, що при потребі вони можуть додати обертів.
До перерви гра йшла практично на одні ворота. Господарі мали кілька слушних нагод збільшити рахунок, однак скористалися лише однією. Симптом неточного завершального удару продовжує викликати занепокоєння.
У другому таймі харків’яни дещо активізувалися, та до серйозних загроз справи не доходили. До того ж надійно весь матч провів Чанов.
"Спортивная Газета"
6. "Металлист" (Харьков) - "Торпедо" (Москва) - 1:1 (0:0)
17.04.88. Харьков. Стадион "Металлист". +13°С. Солнечно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Нещодавно обидві команди успішно провели чвертьфінальні кубкові поєдинки, вийшовши в наступне коло. Але, на відміну від «Металіста», який подолав свого суперника без особливого напруження, торпедівцям у зустрічі із земляками-спартаківцями довелося витратити чимало зусиль. Ця обставина, схоже, й позначилась на діях гостей у звітному матчі.
До перерви вони могли добитися успіху лише в одному, коли Сивуха невдало прийняв м’яч після подачі з кутового, а Савичев не влучив у порожні ворота. Господарі ж ще на дев’ятій хвилині мали можливість відкрити рахунок, однак Якубовський схибив. Згодом метрів з десяти примудрився не влучити у ворота Баранов.
На початку другого тайму захисники «Торпедо» збили у своєму штрафному майданчику Сусла, та і в цьому епізоді господарям не повезло: Буряк пробив не сильно і Саричев м’яч відбив.
Не забиваєш ти – забивають тобі. Цю істину підтвердив Кобзєв, скористався помилкою Сивухи. А незабаром відзначився і Морозов, який у високому стрибку замкнув флангову передачу Ващенка.
"Спортивная Газета"
7. "Металлист" (Харьков) - "Кайрат" (Алма-Ата) - 1:1 (1:1)
21.04.88. Харьков. Стадион "Металлист". +19°С. Ясно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Обидві команди відверто слабко розпочали чемпіонат, перебувають на нижніх щаблях турнірної таблиці й змушені терміново шукати резерви для підсилення гри. Однак звітний матч не продемонстрував якихось зрушень на краще. Особливо багато претензій можна висловити на адресу нападаючих «Металіста», котрі провели зустріч мляво, малоефективно.
Остаточний результат поєдинку встановився в першому таймі. М’ячі було забито після розиграшу стандартних положень. Харків’яни подавали кутовий і Якубовський потужним ударом із-за меж штрафного майданчика відкрив рахунок. Незабаром відзначився Пехлеваніді – головна атакуюча одиниця алмаатинців. Метрів з 25 він «вистрілив», як уміє це робити. Сивусі довелося виговорювати захисникові, котрий порушив правила.
"Спортивная Газета"
8. "Жальгирис" (Вильнюс) - "Металлист" (Харьков) - 2:1 (2:0)
30.04.88. Вильнюс. ЦС "Жальгирис". + 14°С. Ясно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
ідмінно виступають і цього сезону бронзові призери першості. Ось і в матчі з харків’янами, особливо в першому таймі, вони переважали суперниками за рахунок швидких контратак. І на 23-й хвилині Нарбековасу вдалося відкрити рахунок, а за п’ять хвилин до перерви Квілюнас подвоїв результат.
У другому таймі гра дещо вирівнялася, і вже гості все частіше стали наближатися до воріт господарів. І невдовзі Тарасов скоротив розрив у рахунку. Але на більше, на жаль, харків’яни так і не спромоглися.
Зазнавши поразки, а вона вже четверта, «Металіст» опинився у небезпечній зоні.
У дублерів перемогли наші земляки – 1:0.
"Вечерний Харьков"
9. "Динамо" (Минск) - "Металлист" (Харьков) - 1:1 (1:1)
04.05.88. Минск. Стадион "Динамо". +20°С. Облачно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Особливо цікавим виявився перший тайм зустрічі між динамівцями Мінська, яких, до речі, очолив Едуард Малофєєв, і харківським «Металістом». І можна зрозуміти господарів, у яких було велике бажання виграти цей поєдинок під керівництвом нового тренера. Треба сказати, що приблизно до 25-ї хвилини мінчани мали ігрову перевагу, а відтак на 16-й хвилині Сокіл, одержавши передачу від Алейникова, увійшов у штрафний майданчик гостей і сильно пробив по воротах, м’яч, зачепивши когось із захисників «Металіста», змінив напрямок і влетів у його ворота.
А на 31-й хвилині динамівці неподалік від штрафного майданчика порушили правила, і Тарасов з передачі Аджоєва головою з близької відстані відновив рівновагу. Це вже другий гол поспіль форварда харків’ян. Очевидно, критика, висловлена на сторінках «Вечірки» на адресу Юрія, все-таки позитивно вплинула на його активні дії.
Друга половина виявилася менш цікавою. І результат першого тайму до фінального свистка так і не змінився.
"Спортивная Газета"
10. "Металлист" (Харьков) - "Локомотив" (Москва) - 1:0 (0:0)
14.05.88. Харьков. Стадион "Металлист". +19°С. Солнечно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
То в жар, то в холод кидають своїх прихильників нинішнього сезону футболісти «Металіста». 19 березня вони здобули першу в чемпіонаті перемогу. Причому над чемпіоном – «Спартаком», у якого виграли до цього лише раз 35 років тому. Потім харків’яни поступилися вдома «Чорноморцю», не змогли подолати «Кайрат». І от зустріч з «Локомотивом», у якого «Металіст» також не вигравав цілих 35 років.
Першу реальну загрозу воротам Черчесова господарі створили перед самою перервою, коли голкіпер дивом зреагував на потужний удар Тарасова. До цього епізоду гостріше діяли залізничники: Дозморов поцілив у штангу, ще раз після його ж удару відзначився Кутепов, а Горлукович не влучив у ворота, перебуваючи на чудовій позиції. Останній шанс відігратися «Локомотив» втратив наприкінці зустрічі. А переможний гол забив нападаючий харків’ян Тарасов, який був найпомітніший на полі. Іванов стрімко пройшов правим флангом і, борючись із захисником, зумів зробити націлену передачу на Тарасова.
Часом харків’яни демонстрували цікавий футбол, але в цілому команді явно бракує стабільності.
"Спортивная Газета"
11. "Металлист" (Харьков) - "Зенит" (Ленинград) - 1:1 (1:0)
22.05.88. Харьков. Стадион "Металлист". +21°С. Дождь.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Матч проходив за явно ленінградської погоди, але протягом першого тайму умови гри диктували харків’яни.
Вже на першій хвилині м’яч після удару Ващенка влучив у перекладину. Потім захисники «Зеніта» збили в своєму штрафному майданчику Аджоєва, і удар Якубовського з 11-метрової позначки парирував Бирюков. Нарешті, третя реальна можливість вийти вперед завершилася для харків’ян успішно. Аджоєв з флангу точно переадресував м’яч на Тарасова і форвард не схибив. Таку ж комбінацію вони повторили на 69-й хвилині, та суддя гол Тарасова не зарахував, зафіксувавши положення «поза грою».
Поки господарі поля переживали цю невдачу, ленінградці провели миттєву контратаку, яку влучним ударом головою завершив захисник Степанов.
"Спортивная Газета"
12. "Динамо" (Тбилиси) - "Металлист" (Харьков) - 1:2 (1:0)
26.06.88. Тбилиси. Стадион "Динамо" им. В.И.Ленина. +23°С.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Початок зустрічі був за господарями поля, які кинули в атаку великі сили. Тож гол Джішкаріані, котрий завершив багатоходівку за участю кількох гравців «Динамо», був цілком закономірним. Ще двічі після ударів Гурулі та Панцулая гостей від неприємностей рятувала перекладина.
А в другому таймі досить несподівано підвищену активність виявили харків’яни. Спочатку грубою помилкою захисників тбілісців скористався Аджоєв, згодом високу індивідуальну майстерність продемонстрував капітан «Металіста» Якубовський. З правого флангу він увірвався до штрафного майданчика господарів, пройшов майже до лінії воріт і під гострим кутом вистрілив у ближній кут.
Динамівці після цього знову почали налагоджувати атакуючі дії, однак «Металіст» захищався спокійно і надійно.
"Спортивная Газета"
13. "Металлист" (Харьков) - "Нефтчи" (Баку) - 1:0 (1:0)
30.06.88. Харьков. Стадион "Металлист". +29°С. Солнечно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
За той місяць, протягом якого в чемпіонаті тривала перерва, футболістам «Металіста» перепочити так і не вдалося. Після переможного кубкового фіналу вони провели шість матчів і всі виграли. Другого червня після товариського поєдинку з італійським клубом «Корреджезе» завершив виступи в команді Леонід Буряк. Він вирушив до Фінляндії, де в одному з клубів виконуватиме роль граючого тренера.
Безперечно, для «Металіста» це втрата. Та, на щастя, останнім часом усе частіше функції диспетчера бере на себе Гурам Аджоєв.
Він і розпочав комбінацію, яка в звітному матчі привела до голу. Гурам зробив націлену передачу на фланг, звідки Єсипов небезпечно прострілив уздовж воріт, а Якубовський майстерно завершив атаку.
Взагалі ж матч був багатий на небезпечні моменти. І якщо в першому таймі вони виникали біля обох воріт, то по перерві господарі заволоділи ігровою і територіальною перевагою. Бакинці у кількох епізодах виручив Михайлов, в інших форвардам забракло точності. А за вісім хвилин до фінального свистка Панчик міг встановити нічию, однак головою спрямував м’яч у штангу.
"Спортивная Газета"
15. "Металлист" (Харьков) - "Арарат" (Ереван) - 1:2 (1:1)
12.07.88. Харьков. Стадион "Металлист". +23°С. Облачно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Гра розпочалася масованими атаками харків’ян, одну з яких гості зупинили забороненим прийомом поблизу штрафного майданчика. Футболісти «Металіста» швидко розіграли м’яч, і Деркач невідпорно пробив у дальній кут воріт. Подшивалов був безсилий завадити.
Після заміни Аджоєва господарі знизили активність, почали припускатися помилок поблизу своїх воріт, чим і скористалися єреванці. Під час однієї з численних атак гостей, харків’яни неправильно зупинили Вераняна. Пенальті чітко реалізував Акопян.
Другий тайм пройшов за безперечного наступу «Металіста». Але «Арарат» надійно захищався, не тільки вистояв, а й за хвилину до закінчення матчу провів швидку триходівку за участю Осипяна, Мелікяна та Вераняна. Останній у падінні головою забив красивий гол, який цілком може претендувати на відзнаку «Футбольного огляду».
Так драматично закінчилася для харків’ян ця зустріч.
"Спортивная Газета"
16. "Локомотив" (Москва) - "Металлист" (Харьков) - 1:1 (1:0)
31.07.88. Москва. Стадион "Локомотив". +25°С. Пасмурно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
…На тридцятій хвилині груба помилка Сивухи дозволила Калайчеву після подачі кутового завдати удару головою практично по порожніх воротах. А тільки-но розпочався другий тайм, як Русяєв прорвався правим флангом і зробив ювелірну передачу в центр штрафного майданчика на Галлакберова. Ворота «Металіста» в цей момент знову були порожніми, і просто дивом м’яч пройшов поруч зі штангою.
Якби москвичі забили й цей гол, то гостям навряд чи вдалося б відігратися. Однак фортуна розпорядилася інакше. І тепер уже «Металіст» сміливо пішов уперед. Можливо, далася взнаки краща фізична підготовленість харківських футболістів. Але небезпечні моменти біля воріт Черчесова почали виникати один за одним. Сам лише Тарасов міг тричі змінити рахунок. Та кожного разу не щастило.
І все ж гол відбувся. Ралюченко з лівого флангу зробив навіс на воротарський майданчик, і Баранов, використавши свою перевагу в зрості, зумів переправити м’яч у сітку.
"Спортивная Газета"
17. "Зенит" (Ленинград) - "Металлист" (Харьков) - 2:1 (1:0)
04.08.88. Ленинград. Стадион им.Кирова. +17°С. Пасмурно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Гості розпочали зустріч напрочуд активно й повністю володіли ініціативою. Тим прикрішим став гол, забитий ленінградцями на десятій хвилині. Афанасьєв, неквапливо просуваючись правим флангом, зробив передачу в штрафний майданчик. Сивуха явно поквапився з кидком, і м’яч, зачепивши когось із захисників, повільно вкотився у ворота.
Відіграти цю своєрідну фору в першому таймі харків’янам не вдалося, хоча можливостей було багато. Найреальнішою з них перед самою перервою не скористався Тарасов – м’яч після його удару головою пролетів над перекладиною. На жаль, і подальші події підтвердили, що головний форвард харків’ян перебуває не в найкращій формі. Коли за кілька хвилин до фінального свистка доля зустрічі залежала від нього, Тарасов знову схибив.
Усе в цьому матчі вирішилося протягом чотирьох хвилин одразу по перерві. Іванов, який вийшов на заміну, рвонувся вперед, обіграв кількох ленінградців, опинився віч-на-віч з Бирюковим і втратив шанс. Не гаючи часу, Саленко виконав варіацію на футбольному тему «не забиваєш ти, заб’ють тобі». В цьому епізоді помилився Романчук і Сивуха.
Харків’яни ще не здалися. Ралюченко – найкращий у складі гостей – чудовим ударом у дальній кут скоротив розрив у рахунку.
"Спортивная Газета"
18. "Металлист" (Харьков) - "Динамо" (Минск) - 3:1 (2:0)
09.08.88. Харьков. Стадион "Металлист". +25°С. Солнечно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Для суперників зустріч була вельми принципова. Судіть самі: вони мали однакову кількість очок, а харків’яни до того ж протягом п’яти турів не знали смаку перемоги. Болільники, певно, помітили, що з поверненням до Мінська Е. Малофєєва динамівці активізувалися. Старанно вони розпочали і в Харкові. Та вже перша контратака харків’ян, яку почав Деревинский, а завершив Тарасов, обернулася голом. Нападаючому, власне, довершити справу було легко, оскільки Деревинский віддав партнерові м’яч у такій ситуації, що тому залишалося тільки переправити його в порожні ворота.
Повівши в рахунку, харків’яни не квапилися збільшити перевагу. Ініціативою продовжували володіти мінчани. Захопивши середину поля, вони завдали багато ударів, та Кутепов продемонстрував найвищу майстерність.
Наприкінці першого тайму необачністю оборони «Динамо» скористався Ралюченко, який перехопив передачу. Й тут же втратив нагоду забити третій гол Аджоєва.
Після перерви гра не змінилася. Мінчани продовжували атакувати, сквитали гол, але Баранов відновив розрив у рахунку, пробивши головою під перекладину. Дехто, можливо, назве результат зустрічі алогічним. Однак варто зважити на те, що господарі в обороні діяли з трьома захисниками, а гравці середньої ланки не завжди встигали прийти їм на допомогу при зриві своєї атаки.
"Спортивная Газета"
19. "Металлист" (Харьков) - "Жальгирис" (Вильнюс) - 2:1 (0:1)
13.08.88. Харьков. Стадион "Металлист". +25°С. Солнечно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
З перших хвилин гри відчувалося, що гості добре знають свої командні можливості, індивідуальні якості кожного футболіста. Вони діяли обережно і старанно. Становище господарів зобов’язувало харків’ян до активності. Запам’ятався прорив Ралюченко з пасом назад під удар Тарасову – в останню мить, зігравши на випередження. Сукристов відбив м’яч на кутовий.
Гра стає дедалі цікавішою, боротьба за м’яч точиться на кожному клаптику поля. Саме в ці хвилини грубо помиляється Іванов. Відійшовши назад для прийому м’яча, він раптом втрачає його, а потім спостерігає, як Баранаускас без перешкод робить передачу в середину штрафного майданчика на Іванаускаса. Останній не схибив, рахунок відкрито.
Іванов прагне себе реабілітувати. Проходить з м’ячем од середини поля до воріт, але Юркус якимось дивом парирує удар. Тут надійшов час втрутитися Є. Лемешку: з помилками діють Романчук і Деревинский, і тренер замість Деревинского випускає на поле Деркача. Оборона «Металіста» стала надійнішою, частіше свої погляди спрямовувати вперед почали півзахисники. Впоравшись з випадами Фрідрікаса і Баранаускаса, господарі поля в свою чергу підвищили тиск на ворота Юркуса. Тарасов, вигравши двобій за верховий м’яч, скинув його під удар Аджоєву і той забиває важливий гол. А потім Тарасов уже сам, скориставшись помилкою захисників, удруге змусив вільнюсців розпочати з центра.
За хвилину до фінального свистка помиляються вже захисники «Металіста». Якимось дивом Ралюченко встигає вибити м’яч на кутовий з лінії порожніх воріт. Ось так «Металіст» обіграв одного з претендентів на медалі.
"Спортивная Газета"
20. "Металлист" (Харьков) - "Динамо" (Киев) - 1:1 (1:1)
20.08.88. Харьков. Стадион "Металлист". +25°С. Солнечно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Незважаючи на телетрансляцію центрального матчу туру за участю «Спартака» і «Дніпра» в Москві, трибуни харківського стадіону були заповнені вщерть. Кияни, звичайно, не встигли повністю відновити сили після ігор в Італії та Фінляндії, тому розпочали зустріч у середньому темпі. А господарі поля явно не ризикували йти вперед з відкритим забралом. У ці хвилини глядачам залишалося насолоджуватися індивідуальною майстерністю київських зірок.
А потім у середині тайму стався випадок, який разюче змінив перебіг подій. Заволодівши м’ячем, харків’яни повільно рушили вперед. Баранов переадресував м’яч з лівого флангу на правий, де до атаки підключився Деркач. Не знайшовши кращого продовження, захисник пробив по воротах. Таке рішення здивувало його партнерів і засмутило київського голкіпера. Чанов дуже пізно зреагував на удар і побачив м’яч лише у своїх воротах.
Ось тут динамівці й змушені були підвищити темп. Одразу з’явилася робота в Сивухи, харків’яни ледь не всією командою відійшли назад. Гол Литовченка із штрафного також досить незвичний. Він не чекав поки суперник встановить «стінку», а потужно без розбігу пробив у правий верхній кут. Саме туди, де перебував Сивуха. Сам у минулому воротар, головний тренер «Металіста» Є. Лемешко не вибачив голкіперу недбалості – в другому таймі на поле вийшов Кутепов. У багатьох випадках він урятував свою команду від неприємностей. Небезпечно атакували Михайличенко, Литовченка, Бєланов, Заваров. Та рахунок не змінився, хоча й господарі, не погоджуючись на очко, багато атакували. Не пошкодували лише глядачі, яким було на що подивитися.
"Спортивная Газета"
21. "Кайрат" (Алма-Ата) - "Металлист" (Харьков) - 1:0 (0:0)
24.08.88. Алма-Ата. Центральный Стадион. +21°С. Пасмурно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Неудачно выступает в нынешнем сезоне алма-атинский «Кайрат». После двадцатого тура футболисты столицы Казахстана имели в активе всего три победы и девять очков. Неудивительно, что с такими показателями они прочно обосновались на последней строчке турнирной таблицы.
Но неудивительно и то, что клуб, которому отступать сейчас некуда, с особой настойчивостью стремится исправить положение. Тем более, что рассчитывать на это у «Кайрата» есть основания: в команде неплохой подбор игроков (например, Е. Яровенко, Е. Пехлеваниди, С. Волгин привлекались в различные сборные страны), опытный главный тренер, дома ее, несмотря на неудачи, активно поддерживают зрители. В общем, матчи в Алма-Ате сейчас для каждого соперника «Кайрата» представляют немалую сложность.
Это сполна ощутили на себе наши земляки. В течение всего времени игры азартно и самоотверженно, буквально не щадя себя, действовали хозяева поля. Они вели наступление большими силами, а при срыве атак полузащитники и нападающие дружно возвращались к своей штрафной, чтобы помочь игрокам обороны. В условиях жесткого прессинга по всему полю у «Металлиста» не получалась комбинационная игра, а в контратаках форвардам харьковчан не хватало искусства сыграть остро и нестандартно.
Но и хозяевам забить гол харьковчане долгое время не позволяли. На перерыв команды ушли при счете 0:0. И большую часть второго тайма равновесие сохранялось. Однако незадолго до финального свистка арбитр встречи усмотрел нарушение правил в действиях защитников «Металлиста» и назначил одиннадцатиметровый штрафной удар. С. Волгин пробил точно – 1:0.
Этим проигрышем «Металлист» начал серию трудных матчей в гостях. Ее продолжат игры в Москве с находящимися в лидирующей группе команд столичными клубами «Торпедо» и «Спартак».
"Красное Знамя"
22. "Торпедо" (Москва) - "Металлист" (Харьков) - 1:0 (1:0)
03.09.88. Москва. Стадион "Торпедо". +22°С. Солнечно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Уперше в чемпіонаті до стартового складу харків’ян не було включено Якубовського. А коли додати, що через хворобу не вийшов на поле вільний захисник Романчук і на цій ключовій позиції змушений був грати Яловський, то стане зрозуміло: розраховувати на позитивний підсумок матчу гостям було важко. Навіть за умови, що й автозаводці не продемонстрували своїх кращих якостей.
Перший тривожний сигнал пролунав біля воріт Кутепова вже на десятій хвилині. Агашков скористався вільною зоною на правому фланзі, змістився в центр і віддав м’яч Гречнєву. Останній пробив мимо. Але саме на правому фланзі згодом народилась нова комбінація, яка й призвела до голу. Знову ініціативу взяв на себе Агашков, а завершальний удар головою завдав усе той же Гречнєв.
Після перерви «Металіст» спробував активізуватися, пов’язуючи свої надії передусім з гравцями, що вийшли на заміну. Та Єсипов нічого путнього не створив. Якубовський намагався систематизувати дії в атаці, однак відчувалося, що на повну силу він зіграти не може. Нарешті, практично ні разу гості не скористалися такою зброєю, як удари з далекої відстані.
Можна, звичайно, стверджувати, що харків’яни здатні були забити гол у відповідь. Але справи до цього не дійшли. Не надто викладалися й москвичі. Наче відчуваючи, що цього разу для перемоги їм вистачить одного забитого гола.
"Спортивная Газета"
23. "Металлист" (Харьков) - "Днепр" (Днепропетровск) - 0:2 (0:0)
16.09.88. Харьков. Стадион "Металлист". +28°С. Облачно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Гра розпочалася без розвідки дуже небезпечною атакою дніпропетровців. Багмут на великій швидкості увірвався в штрафний майданчик господарів, проскочив повз Сивуху і покотив м’яча поруч з… порожніми воротами.
Харків’яни тут же відповіли добре розіграною комбінацією, яку чудовим ударом головою завершив Якубовський. Але Городов в останній момент відвів небезпеку. Завдяки активним діям Якубовського «Металіст» організував ще кілька наступальних операції. Запам’ятався й удар головного диспетчера господів із-за меж штрафного майданчика, коли м’яч пролетів поруч з перекладиною.
Однак дніпропетровці досить швидко виправили становище й самі почали частіше загрожувати воротами Сивухи. В складі гостей у ці хвилини вирізнилися Лютий, Шахов та Чередник.
На початку другого тайму знову активізувалися харків’яни. Реальну можливість відкрити рахунок втратив Тарасов, котрий не встиг замкнути флангову передачу Іванова. І, як часто буває у футболі, не забив ти – забивають тобі. Лютий, вийшовши на простріл партнера, в падінні завершив комбінацію, випередивши захисників «Металіста». Цей гол був копією того, який Лютий провів у минулому турі у ворота московського «Локомотива».
Ініціатива поступово повністю перейшла до гостей, яким у середині тайму вдалася чудова атака. Сон, обвівши Романчука, зіграв у стінку з Шаховим, швидко проскочив у вільну зону, знову одержав передачу і миттєво повернув м’яч Шахову, котрий елегантно переправив його у ворота суперників.
Цей гол – приклад зіграності й взаєморозуміння між гравцями «Дніпра». В момент атаки у штрафному майданчику перебувало п’ятеро захисників «Металіста», котрі безтурботно стежили за розвитком подій, так і не завадивши нічим двом дніпропетровцям. Долю зустрічі було вирішено.
Непогано впоралася з обов’язками «команда» арбітрів на чолі з киянином Олександром Литвиненком, котрий дебютував у вищій лізі в ролі головного судді.
Не можна не сказати й про гру дублерів, яка проходила на стадіоні канатного заводу. Низької якості поле, відсутність гарячої води завдали футболістам додаткових труднощів, як, утім, і лікарям обох команд.
"Спортивная Газета"
24. "Спартак" (Москва) - "Металлист" (Харьков) - 2:1 (2:0)
25.09.88. Москва. Стадион "Динамо". +12°С. Пасмурно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Якщо раптом, виступаючи на виїзді, «Металіст» розпочне гру активно з атак, то це буде невеличкою сенсацією. За роки виступів у вищій лізі харків’яни привчили глядача до обережної гри «від оборони». Саме так вони розпочали матч і з «Спартаком». Однак після 15-ї хвилини «Металіст» перевтілився, змусивши відступити спартаківців до власних воріт. З'ясувалося, що команда вміє атакувати, диктувати своє волю супернику.
Що ж трапилося? Пасулько відкрив рахунок. Після цього до самої перерви харків’яни володіли ініціативою і… пропустили ще один гол. Майстерно зігравши на правому фланзі, Черенков послав м’яч на Мостового, який подвоїв рахунок.
«Спартак» зараз переживає не найкращі часи (крім усього іншого серйозно травмувався Родіонов), і якби «Металіст» активно діяв від першої до останньої хвилини, то результат зустрічі міг бути інший. А так Ралюченко вдалося лише скоротити розрив у рахунку до мінімуму.
"Спортивная Газета"
25. "Металлист" (Харьков) - "Шахтер" (Донецк) - 1:2 (0:0)
11.10.88. Харьков. Стадион "Металлист". +18°С. Ясно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Почну з приємного: Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 11 жовтня 1988 року за велику роботу по підготовці спортсменів високого класу і значні досягнення футбольної команди «Металіст» (Харків) у всесоюзних змаганнях головного тренера тов. Лемешка Євгена Пилиповича нагороджено Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР.
Що ж, ми щиро вітаємо Євгена Пилиповича з почесною нагородою і зичимо йому і його команді успіхів у виступах як у чемпіонаті країни, так і на міжнародній арені – розиграші одного з європейських турнірів – Кубка володарів кубків.
Здавалось, що підопічні головного тренера цього теплого осіннього вечора зможуть, у свою чергу, піднести свого роду подарок – одержати перемогу над «Шахтарем». Однак, на жаль, цього не сталося. Відчувалося, що харків’яни в матчі з югославським клубом «Борац» віддали чимало фізичних і моральних сил. До того ж через травму був відсутній Юрій Тарасов, а Віктор Сусло, який у грі на Кубок СРСР одержав друге попередження, пропускав матч. Тому у господарів не все лагодилося як у захисті, так і у нападі. І вже на 9-й хвилині гірники могли повести в рахунку, коли Гуляєв вийшов сам на сам із Сивухою, однак півзахисник гостей з близької відстані пробив мимо воріт. А через три хвилини в одній із контратак «Металіста» в подібній ситуації опинився Якубовський, але його удар прийшовся в бокову стінку воріт. У подальшому форварди обох команд були взяті під щільну опіку і пробитися до воріт як Сивухи, так і Золотницького їм було нелегко. І тільки швидкісні контрвипади суперників могли принести їм успіх. Нарешті така можливість була надана Євсєєву, коли він підступним ударом з-за меж штрафного майданчика намагався застукати зненацька Сивуху, але Юрій вчасно зреагував на його удар, відбивши м’яч прямо на… Свистуна, який набігав. Та, на щастя харків’ян, його удар прийшовся вище воріт.
Початок другої половини матчу виявився не на користь господарів: Смолянинов, скориставшись неузгодженістю в діях захисників «Металіста», опинився один проти голкіпера Сивухи і точним ударом спрямував м’яч у ворота футболістів заводу ім. Малишева. А через хвилину, коли гірники неподалік від штрафного майданчика порушили правила і Ралюченко майстерно навісив м’яч на ворота гостей, захисник Панчишин головою забив красень-гол! Однак арбітр О. Баришников не зарахував цей гол, вважаючи, що в момент удару Аджоєв був попереду гравців «Шахтаря». Що ж, як кажуть, судді видніше, але, як на думку і багатьох фахівців футболу, гол не викликав ні у кого ніяких сумнівів.
Безперечно, харків’яни після цього були прикро вражені, а гірники – навпаки – додали обертів, і невдовзі Кобозєв забиває другий гол. Щоправда, через п’ять хвилин Ралюченко, коли Золотницький парирував здалеку сильний удар Якубовського скоротив розрив у рахунку. Але на більше харків’яни так і не спромоглися.
"Спортивная Газета"
26. "Черноморец" (Одесса) - "Металлист" (Харьков) - 1:1 (1:1)
22.10.88. Одесса. Центральный Стадион ЧМП. +9°С. Ясно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Враховуючи два матчі розиграшу Кубка Федерації, нинішня зустріч була вже четвертою в сезоні між «Чорноморцем» і «Металістом». Суперники до найменших дрібниць вивчили манеру гри один одного. Чудово вони знали і про слабкі місця. Та чомусь не скористалися ними. Гра проходила в низькому темпі, футболісти діяли одноманітно, припускалися помилок у найпростіших ситуаціях. Мабуть, багато хто з глядачів пошкодував, що спокусився прийти на стадіон – видовища не було.
Спочатку пощастило харків’янам. Після розиграшу штрафного Єсипов добре зіграв на випередження і головою переправив м’яч у нижній кут. За кілька хвилин схожа ситуація виникла біля воріт Сивухи, але голкіпер парирував удар Імрекова. До речі, в складі одеситів саме Імреков намагався налагодити комбінаційну гру, діяв активно. Він згодом і відзначився.
"Спортивная Газета"
27. "Металлист" (Харьков) - "Динамо" (Москва) - 1:0 (0:0)
31.10.88. Харьков. Стадион "Металлист". 0°С. Пасмурно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Динамівці столиці по суті забезпечили собі прописку у когорті найсильніших команд країни ще до зустрічі із харків’янами. А от нашим землякам успіх у ній надавав можливість уникнути в цьому сезоні небезпечної зони. Завдання не з легких. Тим паче, що головний тренер москвичів Анатолій Бишовець виставив на матч із «Металістом» бойовий склад. Зазначимо, що суперники одразу ж узяли під щільну опіку форвардів. І тому їм було дуже важко пробитись до воріт як Сивухи, так і Харіна, які, до реї, у подальшому діяли безпомилково.
Обидві команди в основному намагались діяти через центр, забуваючи при цьому фланги, тому захисникам було досить легко руйнувати атаки форвардів. І не випадково як харків’яни, так і москвичі у першому таймі не створили жодної голевої ситуації.
По перерві значно активізувалися господарі. І на 55-й хвилині реальну можливість розпечатати ворота гостей мав Якубовський, однак його підступний удар прийшовся у перекладину. Та згодом, коли динамівці після небезпечної контратаки харків’ян відбили м’яч за лінію воріт, Баранов нарешті після розиграшу кутового зумів застукати зненацька Харіна.
Після пропущеного гола, здавалось би, повинні були активізуватись гості, та сталося навпаки: харків’яни додають у швидкості, і в одній з контратак захисник Панчишин, підключившись до нападу, вийшов сам на сам із Харіним, та, на щастя динамівців, його удар прийшовся мимо воріт.
Отямившись, москвичі в останні вісім хвилин майже всією командою кинулись уперед. Та «Металіст» у ці хвилини не тільки вдало побудував оборону, а й звів нанівець усі відчайдушні спроби гостей врятувати гру.
"Спортивная Газета"
30. "Металлист" (Харьков) - "Динамо" (Тбилиси) - 2:0 (1:0)
19.11.88. Харьков. Стадион "Металлист". -1°С. Снег.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Господарі захопили ініціативу з перших хвилин зустрічі, активно пресингуючи суперників навіть на їхній половині поля. Тому гол Сусла став логічним завершенням стартового тиску «Металіста». Лівий захисник замкнув прострільну передачу Деркача з протилежного флангу. До речі, ці двоє разом з Аджоєвим та Якубовським були найпомітнішими в складі харків’ян.
Не можна сказати, що гості примирилися з таким розкладом подій. Вони, незважаючи на обставини, грали в своє задоволення, часто імпровізували. Особливо вирізнявся в центрі поля Цаава.
Та коли спалахи тбілісців мали епізодичний характер, то харків’яни методично розхитували захисні порядки гостей. Втратили можливість відзначитися Аджоєв, Баранов, Якубовський. Нарешті, останній наприкінці зустрічі скористався грубою помилкою Арзіані, котрий необачливо адресував м’яч своєму голкіперу. Півзахисник господарів розважливо, наче не тренуванні, поклав м’яч у кут воріт.
"Спортивная Газета"