«Вечерний Харьков», «Советский Спорт», «Социалистическая Харьковщина»
2. "Авангард" (Харьков) - "Зенит" (Ленинград) - 0:0
14.04.60. Харьков. Стадион "Авангард".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Апрель - вестник футбола. Так издавна называют этот весенний месяц любители кожаного мяча. И вот он, долгожданный, пришел в наш город. Звуки футбольного марша, волнующие сердце каждого "болельщика" возвестили об открытии XXII футбольного чемпионата СССР.
Более тридцати тысяч харьковчан заполнили трибуны стадиона "Авангард". Сколько прогнозов, надежд и сомнений! "Болельщики" взвешивают все "за" и "против". И хоть авангардовцы проиграли первую календарную игру тбилисскому "Динамо", сетований не слышно было. Все знают - харьковчане уступили эту победу в трудной, самоотверженной борьбе.
Бурными аплодисментами встречают зрители футболистов обеих команд, выбегающих на поле. От имени городского совета союза спортивных обществ и организаций заслуженный мастер спорта СССР В. Соха приветствует мастеров кожаного мяча города-героя Ленинграда и харьковского "Авангарда", желает им успехов в предстоящих встречах.
Судья всесоюзной категории тов. В.Барашков дает свисток, и мяч взлетает в воздух. С первых минут состязания завязываются острые ситуации. Харьковчане бросаются в наступление, они предлагают быстрый темп игры. Точные передачи следуют одна за другой. Вот Н.Масленников недалеко от штрафной площадки получает мяч. Удар! Но мяч проходит выше ворот. И снова атака. На девятой минуте Ю.Нестеров вырывается на штрафную площадку гостей, выходит один на один с вратарем, но его тут же сбивает с ног защитник "Зенита"
Судья назначает 11-метровый штрафной удар. Н.Королев посылает мяч в правый нижний угол, но вратарь "Зенита" А.Кавазашвили в стремительном прыжке парирует мяч на угловой.
Защитникам ленинградской команды приходится много "работать". Удары нападающих "Авангарда" они вынуждены отбивать на угловой. Гости делают несколько прорывов. И все же игра проходит с явным преимуществом харьковчан. Отлично играет ленинградский вратарь А.Кавазашвили. Он то и дело выручает свою команду. В первой половине игры счет не был открыт.
Как же будет проходить второй тайм? Хватит ли энергии у харьковчан продолжать игру в таком быстром, напористом темпе? Сомнения оказались напрасными. После перерыва авангардовцы снова штурмуют ворота противника. Но активизировались и ленинградцы. На
15-й минуте Завидонов неожиданно бьет по воротам, но Н.Уграицкий отлично парирует мяч.
Шквал атак обрушивается на ленинградцев. Э.Мангасаров, В.Ожередов, Н.Масленников один за другим бьют по воротам гостей, но счет не дает открыть... штанга.
Свисток судьи возвещает об окончании матча. 0:0. Авангардовцы упустили победу. Точные завершающие удары нападающих могли бы изменить положение.
Подводя итог, скажем: команда "Авангарда" хорошо подготовилась к сезону. Это ярко подтвердила игра с "Зенитом". Для успешного выступления в первенстве страны по футболу в классе "А" у харьковчан есть все возможности. От всей души пожелаем им успехов.
Хочется сказать и о подготовке стадиона "Авангард" к соревнованиям в новом сезоне. Хорошо, конечно, что стадион реконструирован, благоустроен, увеличилось здесь количество мест. А вот дирекция стадиона не побеспокоилась, чтобы места на трибунах были чистыми. Сколько испачкано в этот день пальто и костюмов. Неужели нельзя было смыть пыль и грязь на скамейках?
И еще. Идет матч. Все внимание зрителя на футбольном поле. Болельщик ничего не видит, кроме мяча и игроков, и ничего не слышит, кроме свистка судьи. И вдруг по радио раздается: "Послушайте, запомните и выполняйте правила уличного движения". Следует длинный перечень правил. Не будем спорить. Правила уличного движения - важное дело. И их, безусловно, следует пропагандировать. Но надо выбирать для этого время.
------------------------------------------------------------------
Включення харківської команди "Авангард" у число найсильніших команд країни порадувало численних любителів захоплюючої футбольної гри. Усвідомлюючи зрослі вимоги, зумовлені переходом у клас "А", колектив авангардівців з великою відповідальністю провів навчально-тренувальну роботу, наполегливо прагнучи до підвищення своєї майстерності.
В першій грі з динамівцями Тбілісі команда, незважаючи на поразку, показала хороші спортивні якості. Врахувавши помилки, авангардівці старанно готувалися до наступної зустрічі з ленінградським "Зенітом", однією з найсильніших команд країни.
І от настав довгожданний день 14-е квітня. Трибуни стадіону "Авангард" переповнені. Відбулася процедура відкриття сезону. Від імені міської ради Союзу спортивних товариств і організацій футболістів і глядачів вітав заслужения майстер спорту СРСР т. В.Соха.
Свисток судді всесоюзної категорії т. В.Барашкова (Москва) сповіщає про початок змагань. На полі завязалася гостра, напружена боротьба. Спочатку обидві команди не могли впоратись з хвилюванням, гравці грішили неточністю передач. Потім, освоївшись з манерою гри одна одної, обидві перейшли до рішучих дій. Ось М.Уграїцький чудовим кидком у ноги ліквідує прорив зенітівця В.Аксьонова. За мить енергійного Ю.Нестерова, що вийшов сам на сам з воротарем, збивають з ніг захисники "Зеніта". Свисток судді невблаганно ставить мяч на 11-метрову відмітку. До мяча підходить авангардівець М.Корольов (№11). Удар! Але воротар гостей в акробатичному стрибку бере мяч.
Захисні лінії обох команд діють з великим напруженням. Розігрався нарешті, харків'янин Е.Мангасаров (№8), і вони разом з Ю.Нестеровим таранять захист гостей. Особливо небезпечний Ю.Нестеров своїми виходами на фланги. Добре ведуть гру обидві пари півзахисників: М.Масленніков - В.Ожередов (Харків) і А.Дергачов - С.Завідонов (Ленінград).
Гра йде з перемінним успіхом, гострі ситуації виникають то біля одних, то біля других воріт. Е.Мангасаров з 8-и метрів умудрився вдарити мимо воріт. Таку ж помилку допустив і ленінградець С.Завідонов. Минуло 45 хвилин, рахунок так і не відкрито.
В другій половині матчу обидві команди пройняті рішимістю грати тільки на виграш. Деякий академічності ленінградців харківяни протипоставили завзяття і темперамент, що припало до душі глядачам. Харківяни мали безперечні психологічні переваги і значно більші можливості відкрити рахунок. Тричі відмінні удари Е.Мангасарова, В.Ожередова і М.Масленнікова відбивались від штанги.
В одну з гострих затяжних атак харківян воротар гостей А.Кавазашвілі неймовірним кидком буквально врятував свою команду від вірного гола. Півзахисник гостей С.Завідонов зразу після чудового рейду підійшов до штрафного майданчика "Авангарду" і сильним ударом направив мяч у нижній кут. Здавалося, гол неминучий, але М.Уграїцький добре вибрав місце і парирував мяч на кутовий.
Сигнал судді про закінчення змагань застав мяч на половині гостей. Отже, нічия - 0:0. Глядачі схвальними вигуками проводжають свою команду. Сьогодні вона цього заслужила. Авангардівці знаходяться на правельному шляху. Побажаймо їм успіхів у наступних, ще більш відповідальних іграх.
3. "Авангард" (Харьков) - "Торпедо" (Москва) - 0:1 (0:0)
20.04.60. Харьков. Стадион « Авангард».
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
20 квітня на стадіоні "Авангард" у черговому матчі на першість СРСР з футбола зустрілися господарі поля і московська команда "Торпедо", одна з найсильніших і найпопулярніших у країні.
Незважаючи на дощ, стадіон переповнений. Суддя Є. Одінцов (Ленінград) викликає команди. Обидві вони без розвідки починають активно діяти в центрі поля, гостро атакувати ворота одна одної. Гра йде у високому темпі, головним чином, за рахунок переміщення гравців.
Енергійно діє центр нападу харківян Ю.Нестеров, раз у раз створюючи небезпечне становище біля воріт супротивника. Ігрове напруження безперервно переноситься від одних воріт до інших. Ось швидкий С.Метревелі стрімко рухається до воріт "Авангарду". Тільки завдяки своєчасному виходові М.Уграїцького небезпеку ліквідовано. Незабаром той же С.Метревелі допускає непростиму для майстра помилку - з 5-и метрів бє мимо воріт. Гра проходить при територіальній перевазі харківскої команди, мяч подовгу затримується на нейтральній площадці гостей. Ось Ю.Нестеров вривається в "бойові порядки" московського захисту і з зручного становища бє вище воріт. Через хвилину Ю.Воронов знаходячись з мячем на площі воріт, затримався з ударом, і Є.Мангасаров (№8) головою посилає мяч прямо на воротаря супротивника.
На деякий час гра вирівнюється і йде з перемінним успіхом. Захисні лінії перевершують в умінні лінії нападу. Особливо добре діє наш захист на чолі з В.Маренком (№3) і В.Ожередовим (№6).
Потім атаки вибухають з новою силою. Рахунок ще не відкрито, хоч можливостей для цього було немало. Під час однієї з атак М.Корольов, знаходячись з м'ячем у межах штрафної площадки "Торпедо" міг, нарешті, реалізувати перевагу нашої команди, але дуже повільно готувався до удару, і момент було втрачено. На 40-й хвилині першої половини гри Ю.Нестеров, обійшовши трьох гравців "Торпедо", з 5-и метрів пробив мяч мимо воріт. Таку саме помилку допустив і торпедовець В.Іванов після відмінної подачі С.Метревелі. На відпочинок команди пішли з рахунком 0:0.
Друга половина матчу почалася планомірними атаками технічних і швидких москвичів, які застосовують довгі і середні передачі, але переграти наш захист їм не вдалося. Гра перейшла на половину гостей, наші нападаючі мали кілька можливостей відкрити рахунок, проте жодної не використали навіть тоді, коли захисні лінії торпедівців були в паніці. Особливо вигідний момент мав Е.Мангасаров, та він буквально з 5-и метрів пробив вище воріт.
Бачачи, що грою в загальному плані перемоги не добитися, тренер моськоської команди В.Маслов зняв нападаючого Б.Батанова (№8) і на його місце поставив напівзахисника. До такого ж маневру вдались і харківяни: нападаючий С.Костюк був замінений напівзахисником В.Полібіним. Це посилило оборону обох команд, але знизило їх атакуючі дії. Невикористані можливості завжди приводять до небажаних наслідків. Так трапилось і цього разу. Користуючись тим, що В.Маренко перестав його переслідувати, В.Іванов виконував роль диспетчера, який обачливо росподіляв мяч між партнерами. Здавалося, москвичі згодні на нічию. Але сталося непередбачене: С.Метревелі різко вийшов на м'яч, посланий В.Івановим. Захисники нашої команди сподівалися, що молодий воротар Є.Власенко, який замінив М.Уграїцького, легко візьме м'яч. Та він промахнувся, і м.с. С.Метревелі не лишилось нічого іншого, як вкотити м'яч у пусті ворота. Це трапилося незадовго до фінального свистка на 85-й хвилині. Рахунок 1:0 на користь москвичів не змінився до кінця.
Суддя Є.Одінцов в основному непогано провів змагання, однак допустив кілька помилок, зокрема не призначив 11-метрового удару в бік воріт автозаводців, які грубо збили Ю.Нестерова.
Треба сподіватися, що гравці й тренери команди "Авангард" зроблять правильні висновки з прикрої поразки і з подвоєною енергією відстоюватимуть спортивну честь рідного міста, заводу.
4. "Авангард" (Харьков) - "Динамо" (Москва) - 2:1 (0:0)
26.04.60. Харьков. Стадион «Авангард». Ясно, 18°С.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Харьковский "Авангард" называют "новичком" среди команд класса "А". И этому новичку выпали первые испытания, самые трудные: поединки с сильнейшими мастерами кожаного мяча - тбилисским "Динамо", ленинградским "Зенитом", московским "Торпедо". Лишь с ленинградцами харьковчане закончили встречу вничью. В остальных же играх они испытали горечь поражения.
И вот наступил день встречи с прошлогодним чемпионом СССР - московским "Динамо". На этот раз прогнозы не были особенно пёстрыми. Большинство предсказывало победу чемпиона. И это понятно - противник высокого класса. И всё же находились такие, которые верили в победу новичка.
Мяч в игре. Москвичи сразу предлагают быстрый темп. Нет обычных разведок, "прощупываний" противника, бурные атаки следуют одна за друной. Но авангардовцы смело и уверенно вступают в единоборства. Уже на 2-й минуте защитник гостей отбивает мяч на угловой. Через минуту следует ещё один угловой у ворот "Динамо". Мяч попадает к Э.Мангасарову, он сильно бьёт по воротам, но защитник парирует удар. Мяч перехватывает Ю.Воронов и головой посылает его... мимо ворот.
Темп игры нарастает с каждой минутой, острые моменты возникают то у одних, то у других ворот. Достаточно сказать, что только в течение первого тайма было подано у ворот "Динамо" десять угловых и шесть у ворот "Авангарда".
Вот один из нападающих динамовцев вырывается вперёд, оставляет защитников "Авангарда" позади себя, выходит один на один с вратарём хозяев поля. Удар! Но мяч идёт мимо ворот.
Следует ответная атака харьковчан. Мяч около штрафной площадки гостей. За грубость защитника динамовцев назначается штрафной удар. Н.Королёв сильно бьёт по воротам. Сильно, но неточно. Мяч уходит за пределы поля.
И ещё несколько возможностей упускают харьковчане. Не завершают свои комбинации и гости. Штрафной удар в сторону харьковчан. Мяч оттолкнувшись от одного из защитников, направился в ворота, но Н.Федорков успел задержать его на самой линии ворот.
Харьковчане проводят серию атак. Команда имеет явное территириальное преимущество. Защитникам гостей приходится крепко "работать", всё чаще вступает в игру вратарь москвичей В.Беляев. Вот Э.Мангасаров навешивает мяч на ворота, сюда стремительно набегает Н.Королёв. Подхватив на лету мяч, В.Беляев тут же его выпускает. Но Н.Королёв уже проскочил дальше и вратарь спокойно поднимает с земли мяч.
На последних минутах первого тайма правый крайний нападающий динамовцев обходит защитников "Авангарда" и сильно бьёт по воротам. Но Н.Федорков в резком броске забирает мяч.Так и не открыв в первой половине счёта, обе команды уходят на отдых.
Второй тайм начался взаимными острыми атаками. Обе команды самоотверженно борются за победу. С близкого расстояния сильно бьёт по воротам Н.Королёв. Мяч забирает вратарь москвичей. центральный защитник авангардовцев В.Марьенко активно помогает своим нападающим. Вот он подаёт мяч почти к самым воротам динамовцев, Ю.Нестеров, перехватив его, с шести-семи метров бьёт выше ворот.
12-я минута второго тайма. Ю.Нестеров выходит с мячом к штрафной площадке "Динамо", его грубо сбивают. Бьёт Н.Королёв, мяч попадает к В.Ожередову, тот передаёт С.Костюку, который точно посылает его в ворота гостей. 1:0!
Но недолго торжествовали "болельщики". Уже через минуту динамовец В.Фадеев забивает ответный гол.
Ещё больше усилились атаки обеих команд. Незадолго до конца игры комбинация, начатая Э.Мангасаровым, завершается великолепным ударом Н.Королёва. Этот гол оказался решающим. Со счётом 2:1 победили харьковчане!
Новичок в классе "А" - харьковский "Авангард" продемонстрировал во встрече с московскими динамовцами огромную волю к победе, самоотверженную спортивную борьбу. Пусть эти качества сохранят авангардовцы и на будущие игры.
10. "Авангард" (Харьков) - "Спартак" (Ереван) - 2:2 (1:1)
06.06.60. Харьков. Стадион « Авангард».
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
6-го червня в Харкові відбулася зустріч між командами майстрів класу "А" єреванського "Спартака" і харківського "Авангарду".
Зразу ж після сигналу на полі почали виникати і розвиватись цікаві ігрові ситуації. Харків'яни вели гру на хорошому рівні. Футболісти Вірменії теж продемонстрували непогану майстерність: фізично добре підготовлені, вони грають на високій швидкості, вдало розв'язують складні тактичні завдання.
Захист нашої команди, очолюваний В.Мар'енком (№3), діяв рішуче. Не поступався йому і захист "Спартака", де зразу ж виділявся М.Семерджян.
Розвязка настала на 32-й хвилині. Перехопивши передачу, досвідчений гравець гостей А.Кегеян помчав до наших воріт і, ніким не атакований, послав у сітку мяч. Молодий воротар Є.Власенко допустив помилку у виборі позиції і пропустив його.
Але авангардівці не розгубилися, почали грати енергійніше, гостріше, і це увінчалося успіхом. Нападаючий "Авангарду" Ю.Нестеров, забивши гол з близької відстані, зрівняв рахунок.
Після перерви становище харківян утруднилося. На якусь мить їх лівий захисник В.Тодоров втратив контроль над своїм підопічним і, замість атаки, почав відступати, чим дезорієнтував В.Мар'єнка. Скориставшись з цього, правий крайній "Спартака" вирвався на штрафну площадку господарів поля і забив другий гол. Вірні своєму правилу вести гру до кінця, не знижуючи темпів, харківяни посилили наступ. Гості почали допускати помилки, хоч і грали впевнено. Відчувалося, що і спартаківці, і авангардівці стомилися, але боротьба тривала у швидкому темпі. Харківській команді все ж вдалося захопити ініціативу, і це визначило дальший хід змагання. В одну з атак С.Костюк вдало використав навісну передачу і послав другий мяч в ворота гостей. Рахунок став 2:2. Цим і закінчилася зустріч. У харків'ян особливо добре грали В.Мар'енко, Є.Панфілов, Ю.Воронов, у спартаківців - М.Семерджян і А.Кегеян.
Отже, команда "Авангарду" закінчила перший круг, набравши 6 очок при співвідношенні мячів 7:17 і 9-е місце серед 11-и команд своєї підгрупи. Успіх поки що надто скромний. Спортивна громадськість міста сподівається, що в другому крузі команда значно поліпшить свою гру, досягне кращих результатів.
12. "Авангард" (Харьков) - СКА (Ростов-на-Дону) - 0:0
18.06.60. Харьков. Стадион «Авангард».
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Недавня поразка харківського "Авангарду" під час зустрічі з армійцями Ростова-на-Дону викликала тривогу серед гравців і болільників. Настрій поліпшила перемога в матчі другого кола в Москві над багатократним чемпіоном країни - московським "Динамо" - 2:1.
І от 18 червня харківський "Авангард" приймав у себе дома армійців Ростова-на-Дону. Гра була гострою і захоплюючою. Незважаючи на нічийний результат, поєдинок спортивних суперників приніс харківянам задоволення. Арбітр матчу, суддя міжнародної категорії М.Латишев (Москва) вводить мяч у гру. З перших хвилин біля воріт нашої команди створилося небезпечне становище, але В.Одинцов (№10) з близької відстані пробив м'яч вище воріт. Згодом під загрозою опинилися ворота противника, однак центральний захисник гостей А.Шевченко в останню секунду вибив м'яч з-під ніг Ю.Нестерова. Гра йде у швидкому темпі, гостра комбінація Є.Мангасаров - Ю.Нестеров закінчилася чітким ударом по воротах ростовчан, та ефектний кидок воротаря перевів політ мяча. Сильний удар авангардівця Ю.Воронова, який прорвався крізь захист противника, мало не досяг мети: мяч пройшов поруч із штангою. Гострі ситуації виникали на всіх ділянках поля, ворота суперників не раз були в небезпеці, але воротарі й захисники ліній команд негайно виправляли становище. В кінці першої половини гри молодий воротар "Авангарду" Є.Власенко врятував свою команду від гола: вдало взяв мяч, посланий центром нападу ростовчан Є.Волченковим з короткої відстані.
В другій половині гри активність ростовчан чіткими діями стримували захисники "Авангарду", серед яких виділявся В.Мар'енко. Розвиваючи атаки наші футболісти мали змогу забити гол, але С.Костюк і Е.Мангасаров, знаходячись поблизу воріт, умудрилися пробити мимо. Двічі хорошу обставину не використав М.Масленніков.
В середині другого тайму наша команда опинилася в складних умовах: дістав травму Е.Мангасаров, а Г.Путєвський, який замінив М.Корольова, випадав з ансамблю. Після кількох атак гості зміцнили захист і почали грати чіткіше, суворо опікаючи Ю.Нестерова і С.Костюка, які завдали їм чимало клопоту. Зустріч закінчилася нічийним результатом. Зустріч показала, що харківські футболісти можуть грати як рівні з будь-яким суперником, але щоб перемогти, треба забивати мячі. Цього, на жаль, ще бракує нашій команді.
13. "Авангард" (Харьков) - "Динамо" (Тбилиси) - 0:2 (0:2)
24.06.60. Харьков. Стадион «Авангард».
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Три очка во втором круге, взятих у чемпиона страны и армейцев Ростова-на-Дону, заставили харьковских болельщиков спешно пересмартивать возможности "Авангарда" в нынешнем чемпионате. Прогнозы были один другого смелее. Болельщики учли всё: и то, что игры второго круга складываются для харьковчан благоприятно (большинство их они проводят на своём поле), и то, что в битвах с наиболее сильными соперниками - динамовцами Тбилиси и торпедовцами Москвы - ожидалось отсутствие наиболее грозных форвардов противника. Встречу харьковчан с динамовцами Тбилиси 24 июня ждали с особым нетерпением. Десятки тысяч приверженцев "Авангарда" надеялись на реванш за поражение в первом круге.
И вот команды выходят на поле. У гостей нет двух основных нападающих - М.Месхи и А.Гогоберидзе. "Авангард" - в своём основном составе. С первых минут игры атакуют южане. Особенно опасны прорывы правого полусреднего динамовцев Ш.Яманидзе и левого крайнего нападающего Т.Мелашвили. Вратарю харьковчан Г.Лазунову (перешёл из "Торпедо" Москва) приходится много работать. Не стоит, правда, без дела и его коллега С.Котрикадзе. Ответные контратаки доставляют и ему немало хлопот. Активно таранят оборону динамовцев Ю.Воронов и Н.Королёв.
14-я минута игры. Т.Мелашвили, молниеносно пройдя по краю, врывается в штрафную. Г.Лазунов неосмотрительно выходит из ворот. Удар, и счёт открыт. 1:0 ведут гости. Не успела секундная стрелка обойти и одного круга, как капитан гостей Ш.Яманидзе удваивает результат.
Нужно атаковать! Зрители ободряют команду, но на поле уже не чувствуется слаженного коллектива. Боевой пыл авангардовцев угас. И только теперь Геннадий Лазунов по-настоящему почувствовал себя стражем ворот. Он берёт несколько трудных мячей пробитых З.Калоевым и Т.Мелашвили.
На 33-й минуте за допущенную грубость и пререкания судья Г.Епихин удаляет с поля капитана гостей Ш.Яманидзе. Динамовцы остаются вдесятером. Но инициатива по-прежнему у них. Грузинские футболисты играют свободно, расковано.
Вторая половина игры начинается новым натиском южан. Они стараются подавить ещё в центре любую попытку авангардовцев атаковать, свести на нет их численное преимущество. В течение 10 - 15 минут это им удаётся. Постепенно хозяева поля выравнивают игру. Теперь уже острые моменты возникают у ворот динамовцев. Гол назревает. Он кажется неминуем, но излишняя медлительность нападающих, боязнь взять завершающий удар на себя не позволяют хозяевам поля изменить результат. В оставшиеся 30 минут до конца игры динамовцы защищаются, но атаки харьковчан безрезультатны.
Финальный свисток судьи зафиксировал выигрыш гостей. Снова, как и в первом круге, они победили "Авангард" со счётом 2:0. Досадное поражение! В него никто не верил, но оно может оказаться не последним, если линия нападения харьковских мастеров не изменит свою тактику плетения кружевов на штрафной площадке противника, если каждый из пяти форвардов не будет стремиться бить по воротам, используя для этого даже самую маленькую возможность.
14. "Авангард" (Харьков) - "Молдова" (Кишинёв) - 1:1 (1:0)
30.06.60. Харьков. Стадион «Авангард».
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
На стадионе "Авангард" состоялась очередная встреча на первенство СССР по футболу среди команд мастеров класса "А" "Молдова" Кишинёв - "Авангард" Харьков. И на этот раз не оправдались надежды харьковских болельщиков. Не пошли впрок авангардовцам печальные уроки прошедших игр.
Игру активнее начали гости. Они всё чаще прорываются к воротам "Авангарда". Ответные атаки следуют и со стороны харьковчан. На 21-й минуте после хорошо разыгранной комбинации Э.Мангасаров забивает гол! Следовало бы закрепить успех, тем более, что возможностей для этого было немало. Но команда успокоилась и уже уверовала в победу. На самой штрафной площадке противника хозяева поля становятся вдруг беспомощными: передачи и удары нападающих неточны, никто не хочет брать на себя ответственность бить по воротам.
За несколько минут до конца матча гости подают угловой у ворот хозяев поля. Мяч идёт на штрафную площадку и левый крайний нападающий "Молдовы" В.Корольков направляет его в сетку ворот.1:1. Потеряно ещё одно такое необходимое для "Авангарда" очко.
16. "Авангард" (Харьков) - "Пахтакор" (Ташкент) - 0:1 (0:1)
12.07.60. Харьков. Стадион «Авангард».
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Неудачи харьковского "Авангарда" остро воспринимаются любителями футбола. И всякий раз, когда в Харькове проходит очередная игра на первенство страны, стадион переполнен. Таков уж наш болельщик! Он умеет прощать команде поражение, если оно получено в упорной борьбе, он надеется, он верит, что наконец-то "Авангард" заиграет. И эти надежды приводят его на стадион.
Так было и на этот раз. На встрече хозяев поля с ташкентским "Пахтакором" стадион не смог вместить всех желающих.
- Должны же, наконец, наши футболисты завоевать победу, - говорили болельщики. - Дальше катиться некуда.
Забегая вперёд, скажем, что "Авангард" и на этот раз скатился вниз на одну ступеньку (10-е место из 11-и), ещё более закрепившись на месте аутсайдера в своей подгруппе.
Болельщики хорошо знают, что перед игрой с "Пахтакором" "Авангард" и "Молдова" имели одинаковое количество очков, с одинаковым соотношением забитых и пропущенных мячей, разделяя 9 - 10 места в турнирной таблице. Для того, чтобы закрепиться на 9-ом месте и, быть может, вместе с "Шахтёром" бороться за 13 - 18 места харьковчанам нужна была только победа. В противном случае от переходной игры с чемпионом республики харьковчан может спасти только случайность. Значит, нужно отдать все силы для победы, тем более, что в первом круге харьковчане уже проиграли "Пахтакору". Футболисты в жёлтых майках (форма "Пахтакора") продемонстрировали не только отличное владение мячом, но и настойчивость, волю к победе. И они добились её. "Пахтакор" победил со счётом 1:0. Даже тогда, когда в ворота гостей был назначен 11-метровый штрафной удар, Ю.Соколов не смог использовать такую возможность, чтобы сравнять счёт. Пробитый им мяч вратарь гостей Б.Климов парировал. Мяч снова попал Ю,Соколову, и он с семи метров не сумел забить его в ворота.
В чём же причина поражения "Авангарда"?. В беспомощности нападения, в отсутствии воли к победе, в неумении создать острую комбинацию, в боязни форвардов принать ответственность за завершающий удар. Как и во все предыдущих встречах, зрителей только и порадовала умная, спокойная игра капитана команды мастера спорта Виктора Марьенко. Только его усилия спасли команду от более крупного поражения.
С начала сезона в составе команды харьковских мастеров не произошло почти никаких изменений: та же защита, те же полузащитники, та же линия нападения. Изменений в составе игроков нет, а в тактическом рисунке, в напористости, слаженности всех линий - перемены разительны. Первые игры с ленинградским "Зенитом", московским "Динамо" и "Торпедо" харьковчане провели на высоком уровне. Эти матчи запомнились всем, кто видел их. Зато последующие игры проходили бесцветно, неинтересно. Увяла, сникла хорошая игра полузащитника В.Ожередова, умевшего цепко стоять в защите и активно снабжать нападающих мячами в атаках. Запутался в собственных финах и потерял прежнюю остроту в игре Ю.Воронов. "Экономит" силы, играя с ленцой, небрежностью, Н.Королёв. Команду словно подменили. Эти перемены обязан был заметить и исправить старший тренер команды заслуженный мастер спорта А.Пономарёв. К сожалению, А.Пономарёв заметил их, но не исправил. И "Авангард" неудержимо покатился вниз.
Впереди 4-е тура, четыре решающих встречи, которые окончательно дадут ответ: выправят харьковские футболисты положение или нет. Пока же команда, носящая название "Авангард", оказалась в арьергарде.
18. "Авангард" (Харьков) - "Калев" (Таллин) - 3:0 (2:0)
30.07.60. Харьков. Стадион «Авангард».
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Свою 18-ю встречу футболисты харьковского "Авангарда" провели 30 июля с аутсайдером подгруппы командой "Калев" Таллинн. Всё утро лил дождь. Многие болельщики уже не надеялись увидеть в этот день встречу футболистов. Но игра состоялась. С первых минут нападающие "Авангарда" стремятся во что бы то ни стало взять ворота гостей. Мокрое поле мешает точно отпасовать мяч. Он часто останавливается в лужах, и всё же атаки харьковчан следуют одна за другой.
На 10-й минуте центральный нападающий Юрий Нестеров овладел мячом. Он быстро приближается к воротам противника. На какую-то долю секунды ранше него по мячу ударил защитник гостей Х.Каллис. И счёт открыт. Первый мяч в собственные ворота забивает центральный защитник "Калева".
Гости пытаются сравнять результат. Но все их атаки разбиваются о стойкую защиту харьковчан. Темп игры не снижается. Кажется, и та и другая команды решили отдать все силы, чтобы выиграть встречу.
За минуту до конца первой половины игры Э.Мангасаров хорошо обыграв защитника Б.Таэль, сильно направляет мяч в сетку ворот. Счёт 2:0.
Вторая половина игры начинается новым бурным натиском "Авангарда". Гостей не узнать. Если в первой половине встречи они ещё переходили в контратаки, сами угрожали воротам "Авангарда", то сейчас даже нападающие оттянулись на свою половину поля. Преимущество "Авангарда" становится бесспорным. На 52-й минуте Э.Мангасаров забивает третий гол.
За 30 минут до конца игры вместо Н.Королёва на поле вышел молодой игрок К.Хачатуров. Для игрока дублирующего состава это было ответственное испытание. К.Хачатуров успешно с ним справился. Его прострельные передачи вдоль ворот не раз создавали возможность увеличить счёт. Однако до конца игры мяч больше так и не побывал в сетке ворот.
Харьковскому "Авангарду" осталось провести две встречи: 5 августа с рижской "Даугавой" и 11 - с ленинградским "Зенитом". Для того, чтобы бороться за 13 - 18 места, обе эти встречи харьковчане должны выиграть.
19. "Авангард" (Харьков) - "Даугава" (Рига) - 2:0 (1:0)
05.08.60. Харьков. Стадион «Авангард».
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Останній матч на першість СРСР з футболу команда "Авангард" провела в рідному місті - 5 серпня. На цей раз її суперником біла ризька "Даугава", яка разом з торпедівцями Москви є лідером в підгрупі і має реальні можливості вийти у велику шестірку, де вирішуватиметься питання: хто одержить золоту медаль чемпіона СРСР 1960 року. Правда, для цього їм треба перемогти чемпіона країни - московських динамівців.
Подивитися зустріч команди "Авангард" з ризькою "Даугавою" зібралися десятки тисяч харківян. Арбітр матчу - суддя Всесоюзної категорії Зябліков (Ленінград) дає сигнал, і рижани різко атакують суперника. Але наші футболісти на цей раз грали з особливим ентузіазмом. Незважаючи на високий темп гри і жорстокий опір рижан, авангардівці знаходили раптове розвязання тактичних завдань і це забезпечило їм велику перевагу. Правда, спочатку гри латиш О.Бирсгаліс (№11), обійшовши Ю.Соколова загрожував воротам харків'ян, але В.Мар'єнко в самовідданому стрибку під удар ліквідував загрозу. На 18-й хвилині був забитий перший гол у ворота гостей. Це зробив Юрій Нестеров!
Через кілька секунд напівзахисник Риги Д.Хундадзе пройшов до штрафного майданчика харків'ян, але м'яч посланий ним пролетів поруч з штангою.
Захист "Авангарду" на чолі з Віктором Маренком пильно охороняв підступи до своїх воріт, всі зусилля гостей виявилися марними.
Після перерви наші гравці почали ще активніші атаки. Як ніколи, активний М.Корольов, добре грає Е.Мангасаров, гостро діють на флангах Ю.Нестеров і К.Хачатуров. Хороше розуміння позиції крайнього нападаючого показав К.Хачатуров: з його подачі С.Костюк забив другий гол у ворота "Даугави".
Як не старалися гості, алу рахунок 2:0 на користь "Авангарду" так і не змінився. Вигравши цю зустріч, наші футболісти залишили небезпечну зону, але попереду важка гра в Ленінграді з "Зенітом", до неї треба підготоватись якнайкраще.
20. "Зенит" (Ленинград) - "Авангард" (Харьков) - 2:0 (0:0)
11.08.60. Ленинград. Стадион имени С. М. Кирова.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
есмотря на дождь и мокрое поле, ленинградцы сразу же предложили высокий темп. Но и гости не собирались отступать. Завязалась упорная борьба, в которой никто из соперников долго не мог добиться перевеса. Пожалуй, чаще атаковали зенитовцы.
Счет был открыт после перерыва, когда А.Курчавенков с подачи С.Завидонова, ударив издалека, попал в штангу, а затем успел добить мяч в сетку. "Авангард" не сложил оружие. Однако нападение, где очень активны были К.Хачатуров и Э.Мангасаров, по существу действовало в отрыве от полузащиты.
Хозяевам поля вскоре удалось закрепить успех. Второй гол забил Н.Рязанов с прострельной передачи В.Храповицкого.
21. (1). "Авангард" (Харьков) - "Пахтакор" (Ташкент) - 4:0 (2:0)
23.08.60. Харьков. Стадион «Авангард».
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Незважаючи на дощ, тисячи харківян прийшли на стадіон "Авангард", щоб подивитися першу фінальну гру нашої команди з футболістами Ташкента. Як відомо, в обох попередніх іграх успіх був на боці "Пахтакору", який виграв у харківян з рахунком 2:0 та 1:0. Якою ж буде третя зустріч?
Мокре поле, набряклий мяч утруднювали дії гравців, вносили несподіванки в розвиток добре задуманих комбінацій. Гра розпочалася без розвідки: вже на першій хвилині воротар гостей Б.Климов, який енергійно втрутився в гру, буквально з-під ноги С.Костюка вибив мяч за бокову лінію.
Швидше ніж суперник освоївшись з умовами гри, наші футболісти наполегливо й гостро атакували ворота "Пахтакора". Прорвавшись до штрафної площадки, К.Хачатуров несподівано пробив, але мяч вдарився в штангу. Через кілька секунд М.Уграїцькому вдалося зробити акробатичний стрибок, щоб парирувати сильний удар С.Стадника ("Пахтакор").
Гра ведеться у швидкому темпі, і ворота суперників часто піддаються небезпеці. "Авангард" грає дружно, захист гостей з великим трудом відбиває численні гострі атаки господарів поля. Гості атакують рідше, але не менш гостро. Обігравши В,Мар'енка, пахтакоровець Г.Красницький сильно б'є, але М.Уграїцький в падінні фіксує небезпечний м'яч. Атакують авангардівці. Перемістиішись у центр, М.Корольов сильно спрямовує м'яч у ворота "Пахтакору" і він зачепивши Б.Климова, вкочується в сітку. Це відбулось на 33-й хвилині.
Гості кидаються на штурм воріт "Авангарду" і С.Стадник ледве не забиває гол. Незадовго до перерви авангардівець Ю.Нестеров на великій швидкості обійшов двох захисників і чітким ударом закріпив успіх своєї команди - 2:0! До останніх секунд першої половини гри йшла захоплююча боротьба з деякими ігровими перевагами харківян.
Після відпочинку наша команда несподівано для суперника почала грати більш енергійно, застосовуючи довгі передачі і прискоривши переміщення гравців. Захист і воротар "Пахтакору" грають з великим напруженням. Переконавшись, що пробитися до наших воріт неможливо, футболісти "Пахтакору", особливо Г.Красницький і С.Стадник, обстрілюють ворота харків'ян здалека. Йде 63-я хвилина гри. Енергійний Ю.Нестеров, обійшовши захисника, попрямував до воріт "Пахтакору", але в останній момент гості встигають вибити мяч на кутовий. Вдало вибравши позицію, той же Ю.Нестеров забиває третій гол. Долю матчу вирішено, але суперник горить бажанням хоча б "розмочити" рахунок. Це міг зробити лідер атак узбецької команди Г.Красницький, коли він залишився один на один з М.Уграїцьким. Але досвід останнього допоміг з честю вийти з важкого становища. Перед закінченням змагань, використовуючи кутовий удар, Ю.Нестеров видав мяч С.Костюку, який не без допомоги воротаря гостей збільшив рахунок до 4:0 на користь харків
Високі спортивні якості гравців, правильний вибір системи гри і гнучкість у здійсненні тактичних задумів забеспечили команді "Авангард" перемогу, яку вона цілком заслужила.
22. (2). "Авангард" (Харьков) - "Кайрат" (Алма-Ата) - 2:0 (0:0)
28.08.60. Харьков. Стадион «Авангард».
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
У другому турі фінальних змагань на першість СРСР з футболу для команд третьої шестірки противником "Авангарду" була алма-атинська команда "Кайрат". Добра спортивна форма суперників, чудова погода, кваліфіковане суддівство (головний суддя С.Архіпов, судді на лінії В.Барашков і Хлопотін - всі з Москви) сприяли проведенню гри на хорошому рівні.
Змагання почалося в середньому темпі і перші хвилини пішли на розвідку боєм, бо команди до цього не зустрічалися. Незабаром суперники перейшли до рішучих дій, використовуючи майменшу можливість для обстрілу воріт. Воротарі М.Уграїцький і В.Лісіцин помітно хвилюються, але грають без помилок. Територіальна перевага харківян виявлялась в дещо більшій кількості ударів по воротам. Один за другим харків'яни М.Корольов, М.Масленніков, С.Костюк з вигідних позицій б'ють мимо цілі або на воротаря. Високу активність в нападі гостей проявляв О.Мальцев: М.Уграїцькому довелось мобілізувати все вміння, щоб відбити два його небезпечні удари.
Як завжди холоднокровно діє капітан "Авангарду" В.Мар'енко, який врятував команду від небезпечних виходів центра нападу "Кайрата". Після нескладної комбінації, початої М.Уграїцьким, М.Масленніков вийшов один на один з воротарем казахської команди. Гол здавався неминучим, але В.Лісіцин чудом врятував свої ворота, кинувшись у ноги харківянина. Дещо академічній грі алмаатинців наші футболісти протиставили тактику широкого маневру і волю до перемоги. Атаки харківян наростали, але в першу половину гри рахунок так і не був відкритий.
Початок другої половини не передвіщав бурхливого розвитку гри, але розігравши швидку комбінацію з переміною місць, наша команда відкрила рахунок. Це відбулось так: С.Костюк вийшов на пас М.Масленнікова в зону лівого півсереднього і несподівано пробив по воротах алмаатинців, а М.Корольов, який виявився в центрі, добив у сітку м'яч, що відійшов від рук В.Лісіцина. Використавши розгубленність гравців "Кайрата", лівий півзахисник харків'ян В.Тодоров після кутового удару забив другий гол у ворота гостей. Так протягом 10-и хвилин було забито два голи.
Тепер авангардівці стали грати значно краще. Зникла зайва напруженість, зявилась впевненість у гравців у поводженні з мячем. А це, в свою чергу, дозволило нашим футболістам розгорнути тактичні здібності, вести гру грамотно і цілеспрямовано. Однак після чітких красивих комбінацій М.Корольов і С.Костюк, залишившись на самоті перед воротами противника били мимо цілі, хоч можливість збільшити рахунок була реальною.
Команда Алма-Ати наполегливо і енергійно намагалась оволодіти ініціативою, але наштовхнулась на щільний заслон захисту "Авангарду", який так і не вдалося подолати.
23. (3). "Зенит" (Ленинград) - "Авангард" (Харьков) - 1:0 (1:0)
04.09.60. Ленинград. Стадион имени С. М. Кирова.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
После проигрыша "Шахтеру" зенитовцы почувствовали, наконец, что отступать дальше уже некуда. Поэтому они выглядели в воскресном матче с "Авангардом" более собранными, играли со старанием. И все же победить "Зениту" помогла лишь грубая ошибка гостей. Один из харьковских защитников Ю.Соколов на 18-й минуте нерасчетливо отыграл мяч своему вратарю Н. Уграицкому. Этот момент поймал А. Курчавенков, он "украл" мяч у Н.Уграицкого и забил гол, который решил исход матча.
Украинская команда избрала расстановку своих рядов по принципу 1+4+2+4, в данном матче это был защитный вариант. Зенитовцы на протяжении почти всех 90 минут владели территориальным преимуществом. Но такой перевес в общем-то был призрачным. По-настоящему голевых моментов ленинградцы создали столь мало, что их можно пересчитать по пальцам. Несколько выгодных положений для партнеров организовал О. Морозов, выходя на фланги. Но это оказалось бесполезным - нападающие "Зенита" разучились при атаке смело идти вперед на поддержку товарища.
Несмотря на то, что сезон подходит к концу, "Зенит" выглядит несыгранной командой. Ее игроки постоянно попадают как бы втупик: каждый, овладев мячом, мучительно ищет, кому бы его передать. Зенитовцы часто не находят правильного продолжения в самых простых ситуациях на поле. В позавчерашнем матче ленинградская команда не сумела заметить и использовать ту слабинку, которая имелась у "Авангарда" в общем построении игры. Заботясь прежде всего о ближних подступах к своим воротам, харьковчане предоставили значительный простор ленинградским полусредним, особенно С. Завидонову. Но ни Н. Рязанов, ни С.Завидонов не сумели, например, облегчить "участь" О.Морозова, "зажатого" впереди защитниками. Интересно, что за всю игру О.Морозов не получил ни одного паса, пригодного, чтобы сразу начать движение вперед или ударить по воротам. Образно говоря, тактическая мысль у зенитовцев бьется вяло.
Инерция неудачных выступлений "Зенита" настолько велика, что преодолеть ее сразу в одном матче не удалось. Но это при желании можно еще сделать - впереди 8 официальных встреч. Возможности же у команды, конечно, есть.
24. (4). "Авангард" (Харьков) - "Крылья Советов" (Куйбышев) - 0:0
14.09.60. Харьков. Стадион «Авангард».
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Чаша стадиона как бы переполнилась вулканичиским гулом трибун. Авангардовцы подбадриваемые болельщиками, боролись за два очка с волжскими футболистами. Они настойчиво атаковали, мужественно оборонялись при контратаках, но счёт в этой встрече так и не был открыт. 0:0.
Страсти утихли. Попытаемся теперь разобрать матч между харьковским "Авангардом" и "Крыльями Советов" Куйбышев. Была ли возможность у наших футболистов выиграть эту встречу? Да была, несмотря на то, что опытные волжане больше владели мячом, чаще атаковали, проявили максимум хладнокровия и выдержки.
Первые минуты проходят в обоюдных, но нервозных атаках. Хорошие прострельные передачи К.Хачатурова и С.Костюка вдоль ворот центровая тройка Ю.Нестеров, Э.Мангасаров и Н.Королёв не используют для завершающего удара. Всякий раз защита волжан выбивает мяч со своей штрафной площадки. Казалось бы, что В.Ожередов и Е.Панфилов, играющие в полузащите, тут же возвратят мяч своим нападающим, но они оттянуты далеко в оборону. Создаётся разрыв между линиями защиты и нападения. Центр поля отдан гостям.
И полузащитники "Крыльев Советов" умело пользуются этим. Они беспрерывно питают мячами вездесущего Г.Гречишникова, В.Редкина, А.Казакова. На помощь нашей защите то и дело приходится оттягиваться нападающим. Команда, прославленная в защите своей "волжской зацепкой", заставила харьковчан больше думать об обороне, нежели о нападении.
Во втором тайме картина на футбольном поле несколько меняется. Теперь инициативой больше владеют хозяева поля. Чёткая игра вратаря Е.Власенко, защитников В.Марьенко и Ш.Ригвавы как бы убеждают наших нападающих, что их место на штрафной площадке гостей. Они рвутся к воротам волжан, пробиваются на штрафную площадку, имеют выгодные моменты для взятия ворот, но... Верх берёт всё та же нервозность. Она не покидает наших футболистов все 90 минут игрового времени.
Трижды харьковчане имели реальную возможность заставить гостей начать игру с центра поля и дважды Ю.Нестеров и один раз К.Хачатуров отступили перед умением и выдержкой вратаря Н.Карасёва.
Покидая стадион болельщики сожалели не столь о потерянном очке, сколько о том, что харьковчане играли хуже, чем в предыдущих финальных матчах. Причиной этого явились затяжная разведка, попытка подладиться под игру гостей, неуверенное выступление нападающих. Хочется надеяться, что во встрече с "Шахтёром" болельщики увидят свою команду активно атакующей и побеждающей соперников.
25. (5). "Авангард" (Харьков) - "Шахтёр" (Сталино) - 3:0 (2:0)
25.09.60. Харьков. Стадион «Авангард».
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Деякі зустрічі футбольних команд (найчастіше це буває з командами, рівними за силою), задовго до гри привертають до себе увагу спортивної громадськості. Такою була зустріч лідерів групи, де розігруються 13 - 18 місця класу "А" - "Авангард" - "Шахтар".
Почавши гру, гірники не змогли розвинути успіх. Перехопивши м'яч харків'яни після комбінації зв'язаної М.Масленниковим, стоворили Е.Мангасарову дуже вигідне становище для завершального удару, але воротареві "Шахтаря" вдалося парирувати м'яч з близької відстані. Відбивши перший натиск, гості досить легко проходили до штрафної площадки "Авангарду", використовуючи швидкість своїх нападаючих. Проте оборона харківян, де, як завжди, безпомилково діяв В.Маренко, була на висоті.
Прийнявши повільний темп гри, навязаний противником, харківяни довго не могли налагодити взаємодії в ланках і лініях команди. Минуло близько 30 хвилин, а рахунок все ще не був відкритий. Відчуваючи силу нашої команди, донецькі футболісти стали грати обережно: вони раз у раз змущені були віддавати мяч назад своєму воротареві. Граючи проти вітру, гості, очевидно вирішили "дати бій" у другій половині зустрічі. Однак за час, який залишився до перерви, події на полі розгорнулися так, що, йдучи на відпочинок, футболісти "Шахтаря" програвали з рахунком 0:2. Це невтомний харків'янин Юрій Нестеров двічі (на 33 і 44 хвилинах) примусив донбасівця Б.Стрєлкова витягати м'ячі із сітки воріт. Обидва голи - результат цілеспрямованих колективних дій "Авангарду". Міць атак, гострота і агресивність дій нападаючих "Авангарду" ставили в тупік досвідчених захисників "Шахтаря", а темп гри, запропонований харків'янами, виявився не під силу футболістам Донбасу.
Початок другої половини гри не приніс гостям нічого втішного: вже на першій хвилині Е.Мангасаров і М.Корольов своїми небезпечними ударами потривожили воротаря противника, який насилу відбив мячі. Прагнучи добитися перелому у грі, гості, замість Б.Россихіна, вводять Б.Лобутєва, але це вже не приносить успіху, бо харківські гравці безроздільно панують на полі. Атаки на ворота гостей ідуть одна за одною, проте збільшити рахунок не вдається. Бажаючи збити темп, гірники майстерно створюють положення "поза грою", куди начебто потрапляють С.Костюк, М.Корольов, Ю.Нестеров. Гра ведеться на високих швидкостях, з виведенням на завершення то Ю.Нестерова, то М.Корольова. В захисті сеперників немає системи оборони, кожний захисник діє окремо. В такій ситуації нападаючі "Авангарду", які грали з великим піднесенням (до того ж діяли колективно), реально загрожують воротам противника. В одну з атак М.Корольов в єдиноборстві з захисником "Шахтаря" А.Мотіним вийшов переможцем і приготувався до удару, проте ...удар зробив сам А.Мотін, намагаючись вибити м'яч у нападаючого "Авангарду", і третій м'яч виявився у воротах гірників.
Доля матчу вирішена. Футболісти донецької команди намагалися атакувати, але їх атаки легко подавлялися нашим захистом. Команда "Авангард" виграла з рахунком 3:0!
Закінчено перший круг фінальних змагань. Після 5-и ігор наші футболісти набрали 7 очок при відмінному співвідношенні мячів 9:1! Харківський "Авангард" очолює тапер турнірну таблицю.
30. (10). "Авангард" (Харьков) - "Зенит" (Ленинград) - 0:0
23.10.60. Харьков. Стадион "Авангард".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Обе команды устраивала ничья. Такой исход означал, что "Зенит" и "Авангард" остаются в классе "А". Поэтому тактическая расстановка игроков как у "Зенита", так и у "Авангарда" сводилась к тому, чтобы в первую очередь обезопасить свои тылы, сузить игровой простор, не дать противнику маневрировать. Гости бросили дополнительно в оборону А.Дергачева, хозяева откомандировали назад Н.Масленникова. Зрелищно малоинтересный матч так и закончился безрезультатно. Защитный вариант, который избрали обе команды, обеспечил им по желанному очку.
Ничья принесла футболистам харьковского "Авангарда" двойную радость. Они не только "передоверили" "Шахтеру" обязанность проводить переходную игру с лучшей украинской командой класса "Б" запорожским "Металлургом", но и вышли победителями в третьей финальной группе. Тринадцатое, по существу срединное, место - не так уж плохо для новичка. Тем более, что за спиной у него остались такие старожилы класса "А", как "Зенит", "Крылья Советов", "Шахтер", "Молдова".
Весной перед открытием сезоне нам довелось беседовать с начальником команды - "Авангард" заслуженным мастером спорта А. Пономаревым.
- Главная наша задача, - говорил он тогда, - удержаться в классе "А". И еще - по-настоящему заняться подготовкой резерва.
Если сравнить состав "Авангарда" начала и конца нынешнего чемпионата, мы найдем немалые изменения. Прошли через испытательную лабораторию дубля и встали в первую шеренгу теперь уже довольно известные футболисты К. Хачатуров, В. Тодоров, Ш. Ригвава, Е. Панфилов, Е. Власенко. Появились среди одиннадцати сильнейших В. Бражник и А. Кецкало. Можно привести и другие примеры, которые подтвердят, что тренеры "Авангарда" хорошо поработали с дублем. Об этом, в частности, свидетельствует и то, что резервный состав харьковчан занял второе место в своей подгруппе.
Харьковчан отличает хорошая физическая подготовленность. Это, если можно так выразиться, главный козырь команды. Характерная деталь: почти все матчи, которые проходили в неблагоприятную погоду, т. е. в трудных условиях, закончились победой "Авангарда". В то же время техника футболистов "Авангарда" пока еще далека от совершенства. Это наиболее уязвимое место команды.
Серьезный минус харьковчан - отсутствие в нападении игрока ярко выраженного комбинационного стиля. Если принять во внимание, что такого футболиста нет и в линии полузащиты, которая предпочитает оборонительные функции наступательным, то это уже совсем плохо.
Исходя из наличных сил, уровня технического мастерства, "Авангард" строил свою тактику. Наиболее подходящей для команды оказалась система расположения игроков 1+4+2+4. К концу сезона команда неплохо освоила этот вариант и умело применяла его в целом ряде матчей. Напомним, что в десяти играх заключительного этапа первенства харьковчане пропустили всего пять мячей.
Тринадцатое место в чемпионате - это неплохо только для новичка. Харькову - городу замечательных футбольных традиций в принципе этого мало. Уже сегодня нужно подумать о завтрашнем дне, о движении вперед.
(Д. ВАСИЛЬЕВ, мастер спорта. В. РОВЧАН. (Наш корр.). "Советский спорт".)
------------------------------------------------------------------
У неділю, 23 жовтня, тисяч харкв'ян заповнили трибуни стадону "Авангард". Противниками наших футболв були спортсмени ленінградського "Зеніту". Інтерес до цієї зустрічі був підвищеним, бо вона повинна дати відповідь на хвилююче питання: чи буде "Авангард" в 1961 році виступати в числі найсильніших футбольних колективів країни? Від результату гри залежала доля не тільки цих двох команд, а й становище "Шахтаря", якому загрожував перехід в клас "Б". Цього ж дня в м.Куйбишеві проводилась і друга вирішальна гра нашої підгрупи: "Крила Рад - "Шахтар". Мабуть, виходячі на гру в Куйбишеві, футболісти переносились думками в наше місто і палко бажали... поразки своїм землякам: "Шахтар" - "Авангарду", а "Крила Рад" - "Зеніту". Тільки в такому випадку в команд будуть деякі шанси залишитись у першому ешелоні на наступний сезон. У Ленінграді і Харкові в цей день болільники думали інакше: "Мирний кінець поєдинку саме підходить для даної ситуації". Розділивши по очку, "Авангард" і "Зеніт" збережуть собі місця в класі "А".
Так і трапилось: змагання закінчилось з нічийним результатом - 0:0. Атакуючи малими силами, суперники, головним чином, захищались. Причому система захисту в кожної команди будувалась з великим запасом міцності: функції захисників виконували, як правило, 6, а то й 7 гравців.
Багато харківян, які чекали гострого поєдинку на футбольному полі, були дещо розчаровані. Та навряд чи варто докоряти тренерам і гравцям за те, що вони не показали наприкінці чемпіонату динамічної, агресивної гри. Адже в цих змаганнях командам треба було закріпити результати сезону. Кожна з них розвязала це завдання по-своєму.