1983-08-05 "Металлист" (Харьков) - "Жальгирис" (Вильнюс) 2:1
Статистика турнира В чемпионатах СССР Статистика знает всё!

Дата проведения 1983-08-05
Место проведения Харьков. Стадион "Металлист". 23000 зрителей.
Турнир 46-й чемпионат СССР. Высшая лига
Стадия 22-й тур
Хозяева "Металлист" (Харьков)
Гости "Жальгирис" (Вильнюс)
Счёт матча 2:1 (1:1)
22. "Металлист" (Харьков) - "Жальгирис" (Вильнюс) 2:1 (1:1)
1983-08-05. Харьков. Стадион "Металлист". 23000 зрителей.
Судьи: Р.Рагимов, Е.Герасименко, О.Дурмушев (все - Баку).
Голы:
1:0 - Горбик Александр - с пенальти, 4
1:1 - Каспаравичюс Вальдас, 40
2:1 - Берников Станислав, 53
"Металлист" (Харьков): Сивуха Юрий; Каплун Виктор; Поточняк Ростислав; Горбик Александр; Камарзаев Виктор; Мотуз Сергей; Ткаченко Леонид (Сааков Леонид, 65); Сусло Виктор (Берников Станислав, 46); Линке Владимир; Крамаренко Олег; Тарасов Юрий.
"Жальгирис" (Вильнюс): Концявичюс, Турскис, Лявандраускас, Мажейкис, Панкратьев, Каспаравичюс, Данисявичюс, Мацкявичюс, Якубаускас (Баранаускас, 75), Малкявичюс (Расюкас, 72), Янонис.
Предупреждения: Сивуха Юрий; Сусло Виктор; Турскис Римантас

Збірна команда Литви складена з резервістів – дебютанта нинішньої першості – команди «Жальгіріс» – успішно виступила на VIII літній Спартакіаді народів СРСР: з рахунком 1:0 вона у фінальному матчі перемогла збірну РРФСР. Виступ у фіналі був вищим досягненням в історії футбольних спартакіадних турнірів як для команди Литви, так і для збірної Російської Федерації.

Згідно з положенням переможцям турніру було присвоєно звання майстрів спорту. Серед тих, хто виступав на Спартакіаді, глядачі в основному складі «Жальгіріса» вчора, зокрема, побачили голкіпера Концявічюса, півзахисника Панкратьєва, нападаючого Левяндраускаса, захисника Мажейкіса.

Що ж, у кращої команди республіки підростає гідна зміна.

Стабільно виступають у чемпіонаті-83 наші гості: вперше дебютант став переможцем першого кола. Запорука цьому – збалансованість усіх ліній колективу, ігрова своєрідність, виучка, дисципліна і пунктуальність. Крім того, свої ворота надійно захищав досвідчений Юркус, однак важка травма вивела його з гри. А 28-річний Буянаускас, на жаль, не зміг скласти достойної конкуренції товаришеві по команді. Тому не випадково «Жальгіріс» за кілька ігор пропустив одразу 14 (!) м’ячів, враховуючи і поразку від «Металіста». І хоча ворота вільнюсці захищав молодий і здібний Концявічюс, йому, на мій погляд, все-таки ще не вистачає досвіду. Тепер різниця забитих і пропущених м’ячів у литовських футболістів стала мінусовою. Зазнавши у попередньому матчі в Києві нищівної поразки від місцевих динамівців, гості прибули до Харкова не в радужному настрої. Та їх наставник Альгімантас Любінскас зумів заспокоїти своїх підопічних, і вони вийшли на зустріч із нашими земляками, начебто на першу гру в чемпіонаті.

Як відомо, в першому колі харків’яни поступилися гостям – 2:3. Тому за будь-яких сил малишевці прагнули реваншу. Вільнюсці добре знали, що «Металіст» з перших же хвилин матчу атакуватиме. І не помилився. Встановивши щільну опіку над суперником, футболісти «Жальгіріса» грали на межі фола. І невдовзі Каспаравічюс недозволеним прийомом у штрафному майданчику зупинив Тарасова. Пенальті чітко реалізував Горбич. Після забитого гола господарі йдуть уперед майже всією командою, але гості, вдало створюючи штучне положення поза грою, охолоджують запал харків’ян. Та наші земляки не заспокоюються. Вони все частіше з’являються біля штрафного майданчика суперників. І той інколи грубо поводиться з футболістами «Металіста». Однак суддя Рагімов замість того, щоб своєчасно покарати винних, тривалий час обмежується лише усними зауваженнями. Але і це не допомагає. І тільки тоді, коли футболісти обох команд почали зазнавати травм, він, нарешті, показав їм чотири жовті картки. Та й взагалі, забігаючи наперед, скажемо: суддя провів матч на низькому рівні. Думається, що призначати таких молодих арбітрів, як Рагімов, обслуговувати матчі вищої ліги Федерації футболу СРСР недоречно. З цього виграє тільки футбол, який ми звикли бачити красивим, коректним і видовищним.

Втім повернемося до гри. Господарі продовжують небезпечно контратакувати. Але закріпити успіх їм не вдається, бо, приміром, одного разу свою команду після відмінного удару Крамаренка виручив Концявічюс, а іншого – Турскіс вибив м’яч, пробитий Ткаченком, із порожніх воріт.

Стосовно гостей, то стопроцентний голевих ситуацій біля воріт Сивухи протягом перших 40 хвилин вони майже не створили. Зате за п’ять хвилин до перерв, коли вільнюсці провели швидку контратаку, а захисники «Металіста», ліквідуючи небезпеку, вибили м’яч за лінію воріт, «Жальгіріс» домігся успіху: гол з кутового забив Каспаравічюс. А винний в пропущеному м’ячі перш за все захисник Каплун, який невірно обрав місце для оборони.

По перерві атаки «Металіста» не вщухають. І нарешті після розиграшу кутового Берников головою спрямовує м’яч у сітку воріт «Жальгіріса». Гості роблять відчайдушні спроби уникнути поразки, однак марно. Поступово відчувається, що харків’яни втомилися, їх гра втрачає будь-який інтерес. Зате вільнюсці, скориставшись цим, під завісу проводять кілька небезпечних контрвипадів. Два з них, приміром, могли закінчитися взяттям воріт «Металіста». Однак у першому випадку Баранаускас, на щастя харків’ян, з близької відстані пробив мимо, а в іншому Сивуха у правому нижньому кутку забрав м’яч, пробитий Левяндраускасом. Два матчі проведені «Металістом» з динамівцями Мінська і «Жальгірісом», показали, що у наших земляків не все гаразд в обороні, і в середній лінії. До речі, з виходом Берникова передня лінія заграла значно гостріше і небезпечніше. У свою чергу знизили свою активність Якубовський, Мотуз, Лінке, Ткаченко, а що разові появи на полі Саакова аж ніяк не сприяють збільшенню атакуючого потенціалу команди. Молодому ж Тарасову треба багато працювати над підвищенням своєї індивідуальної майстерності.



© 2009-2023 E.Argunov, V.Biloshenko