"Вечерний Харьков", "Красное Знамя", "Спортивная" и еж-ка "Футбол-Хоккей"
1. (1/16 финала). "Динамо" (Батуми) - "Металлист" (Харьков) - 1:2 (0:1)
14.06.86. Батуми. Стадион "Динамо".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Відбулися матчі 1/16 фіналу Кубка країни. Футболісти харківського "Металісту" зустрічалися в Батумі з місцевими динамівцями, які перебувають у першій десятці команд першої ліги. Особливо вдало динамівці виступають у рідних стінах. Та цього разу їм не пощастило.
Як повідомив нас начальник команди харків'ян Леонід Ткаченко, гра проходила у взаємних атаках. І тут голкіпери обох клубів не раз демонстрували свою майстерність. Та першими успіху все-таки домоглися гості. Спочатку рахунок зі штрафного удару відкрив найкращий бомбардир "Металіста" Юрій Тарасов. Згодом він же подвоїв результат. А за 20 хвилин до фінального свистка господарям вдалося забити лише гол престижу. Отже 2:1 на користь малишевців.
Тепер в 1/8 фіналу суперником "Металіста" буде московський "Спартак".
"Спортивна газета".
2. (1/8 финала). "Металлист" (Харьков) - "Спартак" (Москва) - 1:0 (0:0)
05.08.86. Харьков. Стадион "Металлист".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Як і годиться, гра розпочалася за активних дій господарів поля. Півзахисники "Металіста" намагалися перевести гру на половину поля гостей. Однак спартаківці не тільки вдало захищались, але й не раз створювали небезпечні ситуації біля воріт І.Кутєпова. Так на 11-й хвилині стопер "Металіста" С.Кузнєцов зумів винести м'яч з порожніх воріт після гострої контратаки "Спартака". У першій половині гри найбільше навантаження припало саме на захисників, хоча форварди обох команд і докладали багато зусиль для створення гострих моментів, але жодного разу не довели до логічного закінчення.
Другий тайм проходив значно цікавіше, кілька підряд можливостей для взяття воріт суперника мав Ю.Тарасов, але Р.Дасаєв у цих моментах зіграв відмінно. Слід відзначити умілі і раціональні дії у нападі спартаківця С.Радіонова, який неодноразово гостро грав на перехопленнях і весь час тримав захист "Металіста" у напруженні. Основні півтори години не принесли жаданого гола.
Після поновлення гри спартаківці майже всією командою одразу ж ідуть уперед, намагаючись вирвати перемогу, але тил "Металіста" діє практично без помилок. На 100-й хвилині господарям поля вдається стрімка комбінація, і все той же Ю.Тарасов з відмінної передачі Г.Аджоєва забиває переможний гол!
"Спортивна газета".
------------------------------------------------------------------------------------
За такої гри, як показали мої підопічні сьогодні, мені нічого сказати, - відповів мені по закінченні зустрічі старший тренер москвичів Костянтин Іванович Бєсков. А потім додав: - Футбол є футбол. І в ньому перемагають сильніші.
Господарі поля спочатку за рахунок активних дій ліній нападу і півзахисту намагались перевести гру на половину поля гостей, однак спартаківці не тільки вдало захищались, але й не раз створювали небезпечні ситуації біля воріт І.Кутєпова. Так, приміром, на 11-й хвилині захисник "Металіста" С.Кузнєцов при одному з контрвипадів "Спартака" зумів вибити м'яч з порожніх воріт. Поступово гра вирівнюється, і віддати перевагу будь-кому із суперників важко. У всякому разі в ці хвилини чимале навантаження припадає саме на захисників, на форвардів. Бо, по суті, у подальшому останні майже не створили жодної голевої ситуації як біля воріт Р.Дасаєва, так і І.Кутєпова.
А от друга половина зустрічі проходила значно цікавіше і гостріше, ніж перша. Двічі поспіль реальні можливості для взяття воріт має Ю.Тарасов, але голкіпер гостей напоготові.
Незабаром у вигідній позиції опиняється С.Радіонов, однак І.Кутєпов у відчайдушному кидку відводить небезпеку. Через кілька хвилин після небезпечного удару захисника В.Хідіятуліна знов-таки свою майстерність демонструє страж воріт харків'ян. Отже, 0:0.
Згідно Положенню про розіграш Кубка СРСР призначаються два додаткових тайми по 15 хвилин. І спартаківці одразу ж майже всією командою йдуть уперед і протягом 9-и хвилин подають лише... два кутових, однак захисні порядки "Металіста" діють бездоганно. А на 100-й хвилині, коли футболісти заводу ім. В.О.Малишева розіграли стрімку комбінацію, Ю.Тарасов, з відмінної передачі з правого краю Г.Аджоєва, головою спрямовує м'яч у ворота Р.Дасаєва.
А коли до закінчення четвертого тайму залишились лічені хвилини, спартаківці могли встановити рівновагу, і тоді все вирішувала б серія пенальті. І таку нагоду мав Ф.Черенков, але його удар з близької відстані прийшовся вище воріт. Зазначимо, що протягом усього матчу у форварда "Спартака" виявилася лише єдина можливість, щоб точно пробити по воротах І.Кутєпова, бо Черенков весь час перебував під щільною опікою Ю.Махині.
Звучить фінальний свисток. Отже, важка, але заслужена перемога харків'ян над дев'ятиразовим володарем Кубка СРСР. "Металіст" вийшов в 1/4 фіналу розіграшу почесного трофею, і тепер його суперником буде "Таврія", яка виграла у гродненського "Хіміка" - 4:3.
"Вечерний Харьков"
------------------------------------------------------------------------------------
В чемпионатах страны и розыгрышах Кубка СССР, играя в гостях или дома, "Металлист" практически неизменно уступал московскому "Спартаку", зачастую, как говорится, без борьбы. Достаточно вспомнить хотя бы сокрушительное поражение в прошлом году на своём поле - 0:7.
И вот неприятная традиция нарушена. Позавчера, принимая москвичей в 1/8 финала Кубка страны, "Металлист" в дополнительное время сумел вырвать победу - 1:0! Выигрыш у своеобразного чемпиона кубковых соревнований (напомним "Спартак" владел призом 9 раз!) тем более приятен, что он одержан в трудном для харьковского клуба сезоне, когда он вынужден доказывать своё право на место в высшей лиге.
Проблески конструктивной игры, помноженной на высокую самоотдачу футболистов, просматривались уже в предыдущем, победном матче "Металлиста" с лидером чемпионата "Зенитом". И на этот раз команда предстала перед зрителями предельно отмобилизованной, готовой предложить свои контраргументы хитроумной искромётной игре "Спартака". Несмотря на 30-градусную жару, матч получился острым, боевым и интересным.
В стартовом составе харьковчан отсутствовал опытный В.Камарзаев. Его место в центре обороны занял И.Панчишин, а левым защитником играл В.Сусло. И, надо сказать, оба они справились с новыми для них ролями неплохо. А если добавить, что уверенно сыграли против известнейших футболистов "Спартака" Ф.Черенкова, С.Радионова, Г.Морозова, В.Хидиятуллина, постоянно лишая их свободы маневра, и другие игроки "Металлиста", станет ясна первооснова успеха команды. Строгая игра в обороне и стремительные атакующие выпады - вот на этой базе построили игру харьковчане.
И москвичи создали несколько опасных ситуаций у ворот И.Кутепова. И тем не менее основное время закончилось со счётом 0:0. Казалось, все силы потратили футболисты за 90 минут игры. Но началось дополнительное время, и харьковчане ещё активнее пошли вперёд. Наградой за настойчивость стал красивый гол Ю.Тарасова.
Итак выиграв у "Спартака" со счётом 1:0, "Металлист" продолжит борьбу в 1/4 финала Кубка СССР. Его следующим соперником будет клуб второй лиги симферопольская "Таврия", обыгравшая в этот день "Химик" из Гродно - 4:3. В других матчах 1/8 финала минское "Динамо" выиграло в Ленинграде у "Зенита" - 1:0, московское "Торпедо" победило тбилисское "Динамо" - 2:1, никопольский "Колос" переиграл "Металлург" из Запорожья - 1:0, СКА "Карпаты" по пенальти одержал победу над "Жальгирисом" - 4:3. Состоялась так же игра 1/16 финала между динамовцами Ставрополя и Киева. Победили киевляне - 2:1.
"Красное Знамя"
3. (1/4 финала). "Металлист" (Харьков) - "Таврия" (Симферополь) - 0:0
14.05.87. Харьков. Стадион "Металлист".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Давно известно, что сюжеты кубковых поединков непредсказуемы. В Харькове это в очередной раз подтвердилось.
Футбольная логика в подобных встречах не всегда гарантирует запланированный исход. Вот почему, когда перед матчем я задал старшим тренерам "Таврии" и "Металлиста" вопрос, какие трудности испытывали они перед четвертьфиналом, в ответ услышал:
В.Соловьёв ("Таврия"): - Самое главное, подготовить футболистов к этому матчу, сохранить у них свежесть, поскольку календарь второй лиги чрезвычайно насыщен и плотен - 7-8 встреч в месяц.
Кроме того, выбыли из строя лидеры - Серебрянский, Лялин, Гуйганов...
Е.Лемешко ("Металлист"): - Неожиданно на тренировке получил травму Л.Буряк. Опасаюсь , что из-за этого возникнут сложности в организации атаки...
Наставника харьковчан чутьё не подвело. Оказавшись без диспетчера, средняя линия "Металлиста" действовала прямолинейно, все ходы полузащитников харьковчан легко предугадывались соперниками. Было бы несправедливо сказать, что хозяева поля действовали инертно. Они боролись от первой минуты до последней. Но своего превосходства в классе над соперниками из второй лиги продемонстрировать не могли, отчасти из-за самоуверенности. К тому же отвратительное поле сравняло в какой-то мере шансы.
Согласно кубковому сценарию во встрече были запоминающиеся, вызвавшие взрывы трибун моменты. Так на 30-й минуте, после подачи В.Сусло, Ю.Тарасов наверняка бил головой в нижний угол, Но Белошапка оказался на месте. Тот же Ю.Тарасов на 90-й минуте пробил, но вратаря "Таврии" выручила перекладина.
Что касается гостей, то в основном они старались пользоваться проверенным оружием, применяемым во встрече на выезде, - контратаками. Техничный Райко и напористый Дементьев прибегали к любой возможности для того, чтобы ставить перед обороной харьковчан неожиданные вопросы.
Когда настало время дополнительной 30-минутки, стало видно, что соперники устали и дело дойдёт до пенальти. В подобных ситуациях решающее слово за вратарями. Нельзя сказать, что капитан "Металлиста" Ю.Сивуха подвёл товарищей. Но выручить он их не сумел.
А что касается Белошапки, то зрители не зря наградили его аплодисментами. Он не дрогнул. И это всё решило.
Еженедельник "Футбол-Хоккей"
------------------------------------------------------------------------------------
Кубкові поєдинки завжди проходять у гострій і напруженій боротьбі. не стала винятком і вчорашня чвертьфінальна гра між харків'янами і лідерами чемпіонату республіки серед команд другої ліги - сімферопольцями. Кримчани мають непоганий добір гравців майже в усіх ланках, але особливо хотілося б відзначити голкіпера Б.Білошапку, капітана команди - захисника С.Шевченка, півзахисників - О.Бондаренка і С.Причиненка, нападаючих - С.Дементьєва і С.Райка. Саме вони упродовж усієї зустрічі й задавали тон у грі своєї команди. Вольовий настрій, самовіддана боротьба за кожен м'яч, швидкі переводи м'яча з флангу на фланг звели нанівець усі зусилля господарів розпечатати ворота Б.Білошапки, який не тільки грав без помилок, а й виграв післяматчеві пенальті.
А що ж харків'яни? Здавалось, що активно розпочавши гру, вони зуміють все-таки домогтися перемоги. Але, як показала зустріч, "Таврія" виявилася для господарів досить "міцним горішком", розкусити якого "Металістові" так і не вдалося. Відсутність диспетчера команди Леоніда Буряка, недбалість як у передачах, так і на завершальних стадіях атак, низька організація гри, а в додаткових таймах - зниження темпу, слабка фізична підготовленість окремих футболістів - все це обумовило поразку "Металіста". Втім не можна сказати, що у малишевців не було голевих ситуацій. Було і чимало. Приміром, уже в дебюті Ю.Махиня, підключившись до нападу, обігравши двох захисників, вийшов на ударну позицію, однак з лінії штрафного майданчика пробив мимо воріт. Згодом у подібній ситуації опинився О.Баранов, але тут переможцем вийшов Б.Білошапка. Такі ж нагоди у подальшому мали знов-таки О.Баранов, О.Малишенко (двічі), Ю.Тарасов, та в одному випадку харків'янам забракло точності, а в другому на висоті виявлявся страж воріт "Таврії".
Єдину ж можливість для взяття воріт на початку зустрічі мав С.Шевченко, але капітан харків'ян Ю.Сивуха врятував свої ворота від гола.
І по перерві весь час атакували господарі, але м'яч так і не йшов у ворота. Щоправда, на 90-й хвилині Ю.Тарасов міг забити переможний гол, але його удар прийшовся в хрестовину воріт. Отже нічия - 0:0. Згідно Положення про розиграш Кубка СРСР призначаються два додаткові тайми по 15 хвилин. І тут жодній з команд так і не вдається поставити крапку над "І".
Тепер все повинна вирішити серія пенальті. Першим до м'яча підходить капітан кримчан С.Шевченко. Удар - мимо. У другому Б.Білошапка парирує удар Б.Деркача. А от С.Причиненко виводить "Таврію" вперед. І.Якубовський встановлює рівновагу - 1:1. Ушаков пробиває в штангу. Ю.Тарасов не схибив - 2:1. О.Бондаренко - 2:2. Потужний удар О.Малишенка - поперечина. Осиновський - 3:2. Першу серію пенальті завершує С.Кузнєцов. І тут переможцем виходить Б.Білошапка. 3:2 на користь сімферопольців. Можна зрозуміти, що радощам гостей в цей момент не було меж, бо "Таврія" вперше в історії розиграшу почесного трофею вийшла в півфінал, що дає право її футболістам на присвоєння звання "Майстер спорту СРСР".
Результати решти матчів 1/4 фіналу розиграшу Кубка країни: "Динамо" Мн - "Торпедо" - 3:2, "Динамо" М - "Колос" Нікополь - 1:0, "Динамо" К - СКА "Карпати" Львів - 4:0. Отже, у півфіналах зустрічаються: "Динамо" Київ - "Динамо" Москва, "Таврія" Сімферополь - "Динамо" Мінськ.
"Вечерний Харьков"