«Вечерний Харьков» и «Спортивна Газета»
1. "Черноморец" (Одесса) - "Металлист" (Харьков) - 4:3 (3:1)
03.03.85. Одесса. ЦС ЧМП. -3°С. Ясно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Ще 27 лютого залишалося в силі рішення прийняти «Металіст» на ретельно вкатаному засніженому полі армійського стадіону, де «Чорноморець» не без успіху проводив останні контрольні ігри. Але весна раптом заходилася господарювати в Одесі, і в організаторів свята відкриття сезону переважила любов до Центрального стадіону. Сорокасантиметровий сніговий килим в авральному порядку прибрали з поля курсанти морехідних училищ та моряки. Одеський порт виділив їм на допомогу три спеціальні машини, і це надійно захистило газон від пошкодження. З поля вивезено 8 тисяч тонн снігу.
У підсумку футболісти «Чорноморця» отримали можливість пустити в хід головний козир у поєдинку з «Металістом» – досконалішу ніж у суперників виконавську майстерність. Гості загалом без особливого ентузіазму розглядали перспективи в цьому матчі – переніс операцію апендициту основний воротар Сивуха, травмований під час товариської зустрічі головний бомбардир команди Тарасов. А несподівана для першої офіційної гри психологічна розкутість господарів і їхнє невимушене поводження з м’ячем, здається, певною мірою пригнітили моральний дух харків’ян у дебюті матчу. Одесити господарювали на полі.
Невдовзі справа дійшла до витончених мініатюр і цілком розважальних епізодів. Сахно після розиграшу кутового провів гол потужним ударом під перекладину майже без попередньої обробки м’яча. За хвилину воротар «Чорноморця» Чистов, який, мабуть, застоявся без діла, зробив спринтерський ривок ледь не до центрального кола, зіткнувся зі своїм захисником, і Свистуну нічого не залишалося, як закотити м’яч в порожні ворота. Та гравці одеської команди увійшли в раж. Шарій, не зустрічаючи серйозних тактичних протидій з боку Лозинського і його товаришів на своєму лівому фланзі, дедалі сміливіше почав загострювати ситуацію «хокейними» вторгненнями на штрафний майданчик «Металіста». Нарешті його черговий дриблінг було перервано борцівською підсічкою, і Плоскина отримав нагоду довести, що бездоганно реалізовує пенальті.
А за дві хвилини до перерви Шарій з нагоди відкриття сезону подарував публіці маленький технічний шедевр: стоячи спиною до воріт Кутепова на центрі штрафного майданчика, прийняв на носок верхову передачу, перекинув м’яч через себе, розвернувся і як з катапульти пробив повз голкіпера – 3:1.
На цьому торжество творчості ще не закінчилося. По перерві слово взяв Романчук, який метрів з 30-35 пробив у самісіньку «дев'ятку». І ось цей чудовий удар послужив для господарів поля своєрідним сигналом «Відбій!». Отримавши можливість теж без перешкод потрапляти на ударні позиції, гості благополучно уникнули неприємної для самолюбства поразки з різницею у три м’ячі.
В умовах не досить кваліфікованого опору суперників гострим тактичним мисленням блиснули Жарков, Сахно, Щербаков, Шарій, Романчук. Варто відзначити й таку деталь, як взаємозаміни Поконіна й Щербакова на позиціях у передній лінії та в лінії півзахисту, що мало постійно підтримувати напруження тиску на останню лінію оборони суперників і водночас гарантувати надійність першого ешелону власної оборони. Та всі ці враження ще перевірятимуться у складніших для одеської команди матчах.
Намагання прогнозувати найближчу турнірну долю команд на матеріалі цього матчу були б марними. «Чорноморець» лише довів тяжіння до комбінаційної гри та поклоніння культу техніки. Щодо харківської команди, то вона, повернувшись з півдня додому, здається, в тісних залах утратила темпи спеціальної підготовки до сезону. Та недарма «Металіст» багато вигравав на Чорноморському узбережжі Кавказу. В тих матчах у кардинально оновленого складу мало виникнути почуття єдності навколо певного турнірного завдання. Аби тільки команда виходила на поле битися за результат. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Поражение всегда огорчительно. Тем более, в стартовом матче чемпионата страны. Тем более, после столь обещающей зимней прелюдии. Но поражение поражению рознь. Бывает команда сражается до конца, но уступает всё же более сильному сопернику. И не поворачивается язык её винить в таком исходе. Но в данном случае мы вынуждены это сделать.
Телевидение раздвинуло границы трибун стадиона Черноморского пароходства, и харьковские любители футбола получили возможность наблюдать за ходом игры в Одессе.
Как вам уже известно, "Металлист" проиграл "Черноморцу" - 3:4. Складывалось впечатление, что наши земляки просто психологически не готовы к борьбе. Видимо, та лёгкая победа в бакинском турнире над одесситами сослужила им плохую службу. Во всяком случае, они проигрывали практически каждое единоборство. А если и удавалось отобрать у соперника мяч, то лишь в каком-то последнем усилии, на грани отчаяния, что ли.
Трудно говорить о каких-то игровых хитростях, когда харьковчане грешили в элементарном: передачах, остановке мяча. Не нашлось в "Металлисте" (ни в одной линии) и лидера, который бы воодушевил примером, повёл за собой команду. Порой она казалась растерянной, не способной противопоставить "Черноморцу" свою игру.
Действия харьковчан отличала какая-то повышенная нервозность, по отношению друг к другу, судье. Конечно, можно сетовать на сомнительный пенальти, который Р.Юшка назначил в ворота "Металлиста" при счёте 1:1. Но футболистам давно бы пора запомнить несложную истину: судья всегда прав. Тем более, что протесты на сей счёт не принимаются ни на поле, ни после игры. Этот злополучный 11-метровый штрафной удар, который реализовали одесситы, расстроил и без того неорганизованные оборонительные порядки харьковчан.
В трудный момент, подобно этому, может помочь только одно: стойкий характер. Пока же о волевых качествах как отдельных игроков, так и команды в целом что-то положительное невозможно сказать. Не случайно счёт быстро вырос до 1:4. Правда, "Черноморец" рано уверовал в крупную победу и поплатился двумя голами. Но они не стали плодом осмысленных действий наших земляков. Напомню, мячи в этой игре у харьковчан забили С.Свистун, В.Линке и Ю.Бондаренко.
Хозяева поля показали неплохую игру, понимали друг друга, находились постоянно в движении. На этом фоне, как это ни обидно признать, "Металлист" выглядел командой классом ниже. (Красное Знамя)
2. "Металлист" (Харьков) - "Кайрат" (Алма-Ата) - 3:0 (0:0)
17.03.85. Харьков. Стадион "Металлист". 6°С. Пасмурно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Ті, хто ще в четвер прийшли на стадіон «Металіст», навряд чи могли повірити, що вже в неділю на цьому скутому кригою і вкритому товстим шаром снігу полі може відбутися матч. Треба віддати належне працівникам спортивної бази та їхнім добровільним помічникам – трудівникам заводу імені Малишева, студентам, воїнам харківського гарнізону: свято відкриття футбольного сезону стадіон зустрів з пристойним для цієї пори полем, і вичищеним и трибунами.
Не зіпсували враження і футболісти. З перших хвилин господарі заволоділи ініціативою. Вони багато атакували, наполегливо шукаючи вразливі позиції в обороні алмаатинців. Останні здебільшого захищалися, майже не загрожуючи воротам «Металіста».
Але рахунок було відкрито тільки після перерви. Крамаренко стрімко промчав правим флангом і точно відпасував м’яч низом Бондаренку. Форвард добре скористався ситуацією, а Убикін попри всі намагання врятувати команду парирувати удар не зміг. З виходом на поле Лінке гра харків’ян набула стрункості. Він брав участь чи не в усіх атаках, і сам вчасно виходив на ударні позиції. В одній із ситуацій Лінке стрімко увірвався на штрафний майданчик, де його грубо зупинили захисники. Тарасов слабко пробив з 11-метрової позначки, й Убикін відвів загрозу.
Невдовзі ситуація повторилася. Знову захисники «Кайрата» порушили правила в боротьбі за м’яч з тим же Лінке. Цього разу до м’яча підійшов Бондаренко і пробив влучно. Результат зустрічі вже ні в кого сумнівів не викликав, бо за чотири хвилини до другого пенальті відзначився сам Лінке, забивши красивий м’яч з кутового, поданого Крамаренком. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
С утра город окутал туман, и соперники , глядя в окно, резонно предполагали, что, возможно, матч придётся проводить при типично английской футбольной погоде. Но вот развиднелось. И что же обнаружили участники встречи на поле? Несмотря на усилия работников стадиона, - толстый слой грязи, на котором предстояло лихо скользить, простите, играть командам.
Вообще следует заметить, что условия, в которых проходят первые матчи чемпионата страны, иначе, как антифутбольными, и не назовёшь. Это как раз тот случай, когда наши желания опережают возможности. Стремление федерации футбола СССР приноровиться к европейскому турнирному календарю похвально. Но такое возможно лишь при наличии в стране хотя бы нескольких полей с исскуственным подогревом почвы. А их, увы, пока нет. Остаё1тся только посочувствовать футболистам.
Целый тайм потребовался соперникам, чтобы как-то приноровиться к раскисшему полю. Где-то к 20-й минуте после стартовой горячки и обоюдных кавалерийских наскоков игра поскучнела и переместилась к центру поля. Зрители взгрустнули: всё предвещало заурядную нулевую ничью.
Но вторая половина встречи разительно была не похожа на первую. Следует отдать должное тренеру харьковчан Е.Лемешко. Он сделал две замены в этом матче, и обе удачные. Вначале вместо защитника С.Мотуза на поле вышел игрок атакующей линии В.Линке. И тут же, несколько секунд спустя, Ю.Бондаренко открыл счёт - 1:0. Где-то в середине тайма, почувствовав, что инициатива постепенно переходит к "Кайрату", тренер выпустил вместо неудачно игравшего Ю.Тарасова (наш лучший бомбардир не сумел даже на 62-й минуте реализовать пенальти) С.Свистуна. Через минуту В.Линке с лёта послал второй мяч в ворота алмаатинцев. Совпадение, скажете вы, случайность? Не думаю. Скорее, тренерское предвидение.
Итог матча подвёл Ю.Бондаренко, забивший на 80-й минуте пенальти. Ему и вручён приз Харьковского обкома комсомола. Не берусь оспаривать мнение компетентного жюри, но, на мой взгляд, лучшим на поле у "Металлиста" был всё же В.Линке. И дело не только в том, что он "заработал" два пенальти и сам провёл отличный гол. Своей заряженностью на игру, азартом он поднял тонус команды, заставил поверить, что и на таком поле, хотя бы в течение получаса, можно показать 20 тысячам зрителей живой, а не вымученный футбол. (Красное Знамя)
3. "Металлист" (Харьков) - "Торпедо" (Москва) - 1:0 (1:0)
24.03.85. Харьков. Стадион "Металлист". 4°С. Солнечно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Востаннє харків’яни перемагали торпедівців у чемпіонаті країни ще 1963 року. А загалом у 22 попередніх зустрічах всесоюзної першості на їхньому рахунку було лише два виграші при п’ятнадцяти поразках. Свіжі в пам'яті й три торішні невдачі «Металіста» у матчах з автозаводцями на своєму стадіоні, дві з яких – у розиграшах Кубка СРСР.
Зрозуміло, футболісти та тренери «Металіста» пам’ятали про попередні невдачі. І цього разу порушили неприємну для себе традицію. Передусім господарі подбали про надійність оборони, взявши форвардів Петракова і Рідкоуса в щільні лещата персональної опіки. Панчишин і Камарзаєв загалом добре впоралися з завданням, позбавивши «підопічних» можливостей атакувати із зручних позицій. Автозаводці також приділили підвищену увагу нейтралізації нападаючих Бондаренка і Тарасова.
За таких умов на перший план вийшли гравці середньої ланки команд. І півзахисники харків’ян іспит витримали. Зокрема, дебютант «Металіста» Шевченко відкрив лік своїм голам у вищій лізі. Це сталося на початку зустрічі, коли Крамаренко і Бондаренко переграли на лівому фланзі захисників. Передачу останнього Шевченко завершив гарматним ударом з близької відстані.
Найцікавіші події чекали на глядачів саме в перші хвилини матчу, які пройшли у взаємних атаках. Особливо небезпечні моменти виникали біля обох воріт після подач кутових. Надалі ж боротьба переважно точилася в середині поля. А ось до прицільних ударів справа доходила лише кілька разів. І то перед голкіперами проблем не виникало: форварди бракувало влучності. Можна закинути господарям на недостатню активність, але не забуватимемо про невтішну для них статистику у попередніх матчах з «Торпедо» і про впевнену гру суперника на старті чемпіонату. Ось чому, зваживши всі обставини, харків’яни резонно вирішили не ризикувати. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Как говорится, "от добра добра не ищут". Обычно тренеры не меняют состав команды, победившей в предыдущей игре. Но наставники "Металлиста" поступили вопреки негласному спортивному правилу и на игру с торпедовцами вместо С.Мотуза и Ю.Махини вышли И.Талько и С.Шевченко.
Харьковчане сразу же дали понять гостям, что они намерены изменить неутешительный для хозяев поля баланс встреч между этими клубами. И уже четвёртая по счёту атака завершилась взятием ворот "Торпедо". После нехитрой, но стремительной комбинации слева, которую ловко разыграли О.Крамаренко и Ю.Бондаренко, последовала передача в центр. И дебютант "Металлиста" Сергей Шевченко, не дав приземлиться мячу, хлёстким ударом направил его мимо вратаря торпедовцев В.Сарычева. Шла 7-й минута встречи.
Смею заметить, что не используй харьковчане эту возможность, вряд ли подобная представилась им вновь. Во всяком их активности хватило ещё минут на 10 - не более. За это время лишь Ю.Тарасов (что-то сбился прицел у этого в прошлом результативного нападающего) мог удвоить результат.
В дальнейшем игра проходила, как принято говорить, в равной борьбе. Не знаю как футболистам, а зрителям это "единоборство" вряд ли доставило удовольствие. Бесконечные взаимные ошибки при передачах, отсутствие осмысленности в атаках, суета, надежда на случайную ошибку соперника - характеризовало стиль игры обеих команд. Ну разве что торпедовцы были похладнокровнее.
Видимо, это шло от уверенности москвичей в своих силах. Они не прочь были повторить в Харькове киевский вариант, когда "Торпедо", проигрывая 0:1, сумело в итоге добиться победы. Но веских аргументов гости предъявить так и не смогли, оставив в целом впечатление команды довольно среднего уровня.
А что же харьковчане? Увлекательного зрелища, как вы уже поняли, их игра не представляла. Удержать победный счёт, пусть даже ценой хаоса на поле, - вот идея, которая опутала по рукам и ногам футболистов "Металлиста". Они даже не брезговали откровенными ударами по трибунам. И вполне справедливо возмущённые зрители устроили своим землякам обструкцию, а говоря по-русски, попросту освистали их. Тем самым любители футбола недвусмысленно высказывали своё мнение на сей счёт.
К сожалению, в который раз мы вынуждены говорить о неуместном либерализме наших футбольных арбитров, сквозь пальцы смотрящих на грязную игру. Мало того, что из-за этого техничные игроки нередко надолго выбывают из строя, а то и вовсе прощаются с футболом. Дозволенность нечестной борьбы развращает спортсменов. Наконец, это отрицательно сказывается на дисциплинированности тех, кому доверена честь представлять нашу страну на международной арене.
В отчётном матче торпедовец Ю.Суслопаров борцовским приёмом уложил на землю харьковчанина О.Крамаренко. Нарушитель достоин был самого строгого предупреждения. Но судья встречи А.Хохряков (Йошкар-Ола) не обратил внимания на этот эпизод, ограничившись назначением штрафного удара. Стоит ли говорить, что подобные действия арбитра только поощряют грубость.
Как известно, на каждую игру первенства страны назначается комиссар матча, который оценивает не только состояние поля и поведение зрителей, но и, прежде всего, качество судейства. Вызывает удивление, что вторую встречу подряд любители футбола не оповещаются об этом дирекцией стадиона. (Красное Знамя)
4. "Динамо" (Киев) - "Металлист" (Харьков) - 2:0 (1:0)
31.03.85. Киев. Республиканский стадион. 15°С. Солнечно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Після матчу в роздягальні харків’ян панувала мертва тиша. Мовчав навіть експансивний і багатослівний у подібних випадках старший тренер «Металіста» Є. Лемешко. Потім з убивчим спокоєм зауважив щось Тальку, який потрапив на очі, не встигши сховатися під душем. А ще за хвилину, ні до кого не звертаючись, уже спересердя кинув, що з такою грою лише в першості таксопарків змагатися.
Що ж, на такий дошкульний докір харків’яни, мабуть, заслужили. Досить сказати, що гості за 90 хвилин зустрічі жодного разу (!) по-справжньому не потурбували голкіпера динамівців Михайлова.
Вгамувавши емоції, тренери «Металіста» згодом пояснили, що протягом останнього місяця вони змушені були тренуватися в Харкові виключно в залах і на майданчиках з твердим покриттям. Саме тому команда зараз виїжджає до Севастополя, де на добрих полях спробує надолужити згаяне. З чорноморського міста вона вирушатиме і на календарні матчі.
Наведений факт, на перший погляд, править за грубо приховане виправдання, адже й суперники харків’ян тренувалися на далеко не ідеальних газонах. Але не забуватимемо, що динамівці встигли побувати в Закарпатті, де погода була дещо кращою. І, погодьтеся, гра київського клубу досить помітно відрізнялася од тієї, з якою він зазнав невдачі в зустрічі з автозаводцями Москви.
Зокрема, контрольні матчі, проведені в Ужгороді, підштовхнули наставників киян до незначних змін у стартовому складі. В лінії півзахисту з’явилися Михайличенко та Яремчук. Особливо вагомий внесок у перемогу вніс Михайличенко. Широкий – від воріт до воріт – діапазон дій цього футболіста, непогані володіння м’ячем і відчуття позиції зробили його чи не головною дійовою особою в складі «Динамо». Він став безпосереднім учасником двох ігрових епізодів, що завершилися голами. Як, власне, і Дем’яненко. Щодо останнього, то все скидається на те, що крайній захисник поступово відновлює втрачені торік навички підключень до атаки. І в нещодавньому матчі в складі збірної СРСР проти австрійців гол забив, і ось тепер – харків’янам.
Динамівці практично не відчували проблем на своєму лівому фланзі, а ось на протилежному досі дещо випадає з командної гри Баль. Відносно нове для себе амплуа правого крайнього захисника він опановує не так швидко, як хотілося б тренерам команди. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
...В этой встрече динамовцы Киева переиграли своих гостей по всем статьям. Рецепт их победы был предельно прост: они играли намного быстрее соперников, быстрее развивали наступление, быстрее возвращались в оборону. В результате киевский голкипер М.Михайлов весь матч, можно сказать "проскучал", в то время как его коллега на другом конце поля трудился вовсю. Конечно, харьковчанам такой оборот дела не мог прийтись по нраву. Они всячески пытались переломить ход встречи или на худой конец хотя бы выровнять игру, но безуспешно. Овладев с самого начала матча игровой инициативой, форварды и полузащитники "Динамо" уверенно контролировали центральную часть поля и именно здесь начинали одну за другой свои наступательные комбинации. Лучшим среди победителей, несомненно, был 22-летний полузащитник А.Михайличенко. За минуту до конца первого тайма после навесной передачи Анатолий Демьяненко он, выпрыгнув чуть ли не на полметра выше харьковских защитников, ударом головой послал мяч в "девятку". В конце матча А.Михайличенко, применив искусные финты, сумел пробиться сквозь заслон из четырёх защитников "Металлиста" и сильно пробил по воротам. Правда, пятый харьковчанин удар этот отразил, но... прямо на А.Демьяненко, который своего шанса не упустил. (Советский Спорт)
5. "Днепр" (Днепропетровск) - "Металлист" (Харьков) - 1:0 (1:0)
09.04.85. Днепропетровск. Стадион "Метеор". 12°С. Дождь.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
У важкій боротьбі далася «Дніпру» четверта перемога в чемпіонаті. Атакуючим порядкам господарів вдало протистояла добре організована оборона «Металіста», футболісти якого в умовах постійного силового тиску суперника не губилися і суворо дотримували ігрову дисципліну.
Дніпропетровці наступали великими силами, та цього разу стрімкі комбінації завершення не мали. Можливо, важке поле, мокрий м’яч і сильний вітер були швидше на руку тим, хто захищався. Технічні нападаючи і хавбеки «Дніпра» не змогли сповна використати повністю більш високу індивідуальну майстерність – м’яч уперто не бажав підкорюватися.
І все ж нагоди відзначитися були в Тарана, Протасова, Литовченка, Лютого та Чередника. Перший з них, приміром, не влучив у порожні ворота чи не з метра. Не скористався він чудовим пасом Протасова і в другому таймі, коли вийшов сам на сам з Кутеповим.
Якщо харків’яни сподобалися збалансованою грою в обороні, то в атаці вони діяли непереконливо. Дебютантові «Дніпра» голкіперу Городову лише раз довелося по-справжньому вступили в гру після прицільного удару Оленьова.
Єдиний гол дніпропетровці забили з пенальті після того, як капітан харків’ян С. Кузнецов порушив правила, неправильно атакувавши Тарана.
Тільки наприкінці зустрічі, зневірившись провести ще м’яч у ворота «Металіста», дніпропетровці знизили темп. Харків’яни спробували скористатися зниженням активності господарів, але безуспішно. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Матч между "Днепром" и "Металлистом", проходивший в Днепропетровске, завершился победой хозяев поля со счётом 1:0. Единственный гол был забит с пенальти. Говорит ли это о том, что на поле шла равная борьба? К сожалению, нет.
С первых минут днепропетровцы стали угрожать воротам гостей. Но их подводила неточность при завершении атак. К тому же неплохо действовал вратарь "Металлиста" Игорь Кутепов. Кстати, по завершении матча его назвали лучшим игроком в нашей команде.
Харьковчане пытались переломить ход встречи в начале второго тайма. Казалось они почти уравняли игру, но атаки малыми силами успеха не принесли.
Можно, конечно, сослаться на проливной дождь, вязкое поле, скользкий мяч. Погода действительно была не футбольная. Но приспособились же к таким условиям хозяева поля. Моменты для взятия ворот были у О.Протасова, В.Лютого, Г.Литовченко... А наши земляки в лучшем случае достигали штрафной площадки соперника. Запомнился лишь один удар издали Анатолия Оленёва. (Красное Знамя)
6. "Шахтер" (Донецк) - "Металлист" (Харьков) - 2:1 (2:0)
21.04.85. Донецк. ЦС "Шахтер". 14°С. Пасмурно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Донецький «Шахтар» узяв гору над «Металістом» – 2:1. На 15-й хвилині Кравченко, скориставшись на виході помилкою голкіпера Кутепова, відкрив рахунок, а на 26-й Акименко потужним ударом метрів з 25-ти забив у верхній лівий від воротаря кут другий м’яч. По перерві харків’яни дещо активізувалися і мали чимало можливостей для взяття воріт гірників, але, на жаль, Тарасову, Лінке, Бондаренкові забракло майстерності. І лише на 75-й хвилині Махиня скоротив розрив у рахунку, але не більше. Отже, після трьох поразок поспіль «Металіст» опинився в небезпечній зоні. Слід зазначити, що цього разу невдало зіграв захист «Металіста», та й напад виявився не на висоті, зокрема, на сьогодні не викликає довіри й гра найкращого бомбардира команди Тарасова, який діяв дуже інертно. Стара хвороба харків’ян – невпевнено діяти на чужих полях, – як бачити, і сьогодні дається їм взнаки. Лишається, очевидно, сподіватися лише на успіх в іграх наших земляків у радних стінах. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Уже на первой минуте матча в Донецке гости получили право на угловой. Правда, реальной выгоды от розыгрыша стандартного положения они не извлекли. Но по всему чувствовалось, что "Металлист" настроен по-боевому. Выдвинутому вперёд Ю.Тарасову активно помогали в атаке В.Линке, О.Крамаренко, В.Крячко. Последний попытал счастья на 8-й минуте. Но мяч после его удара из-за штрафной площадки пролетел рядом со штангой.
Вскоре покинул поле нападающий "Шахтёра" С.Морозов. Если добавить к этому, что в матче не участвовал и В.Грачёв, нетрудно предположить, какие сложности возникли в завершающей стадии атаки у хозяев поля. Но заменивший С.Морозова С.Акименко удачно вошёл в игру. Один из его проходов завершился угловым ударом. М.Соколовский подал мяч на С.Кравченко, и тот выпрыгнув выше всех, пробил в ближний угол. Там находились И.Кутепов и два защитника харьковчан, но они так и не смогли помешать мячу пересечь линию ворот. Шла 15-я минута встречи.
Гол расстроил гостей. Они стали допускать промахи в обороне, причём проигрывали все воздушные дуэли в своей штрафной площадке. Особенно неуверенно действовал С.Мотуз. На 25-й минуте вместо него на поле вышел Ю.Бондаренко. Но не успел тот включиться в игру, как ещё одна атака хозяев завершилась успешно. На затяжной рейд В.Гошкодери откликнулся С.Акименко и, получив мяч, сильнейшим ударом направил его в ворота.
Увеличив разрыв в счёте, футболисты "Шахтёра" несколько успокоились. А вот гости стали действовать значительно активнее. Особенно старался Ю.Бондаренко. Его удар с лёта на 32-й минуте с с трудом парировал вратарь горняков.
Во второй половине встречи предпочтительнее выглядели харьковчане. Правда, так и не смог найти свою игру Ю.Тарасов - он лишь однажды угрожал воротам "Шахтёра". Да и Ю.Бондаренко стал менее заметен. Но по-прежнему отличались напористостью В.Линке и О.Крамаренко. Особенно последний. Активность "Металлиста" в атаке во втором тайме была вознаграждена. На 75-й минуте после розыгрыша углового удара мяч попал к Ю.Махине, и тот направил его в "девятку".
Гости до финального свистка не теряли надежды на ничью. Но оборона хозяев поля действовала чётко. (Красное Знамя)
7. "Металлист" (Харьков) - "Жальгирис" (Вильнюс) - 2:1 (1:0)
28.04.85. Харьков. Стадион "Металлист". 18°С. Облачно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
За весь час виступів у вищому ешелоні «Жальгіріс» не вдалося взяти у Харкові бодай жодного очка. Не змінив цю малоприємну для литовських футболістів традицію і звітний матч. «Жальгіріс» провів його пасивно, мляво. Це тим більш дивно, що напередодні у команді сталася зміна керівництва і на посаду старшого тренера повернувся відомий фахівець Б. Зелькявічюс, який три роки тому вивів команду до вищої ліги. За 90 хвилин гри гості практично жодного разу не загрожували воротам Кутепова. А єдиний м’яч забили за 9 хвилин до кінця гри завдяки пенальті, призначеному після того, як у безневинній ситуації в штрафному майданчику Якубаускас упав, зіштовхнувшись з захисником «Металіста». Кутепов угадав напрямок удару, але відбити сильно посланий м’яч не зумів.
У свою чергу харків’яни теж не показали властивого їм бойового духу. По тому, як уже в дебюті гри Бондаренко добив м’яч у ворота після штрафного, виконаного Мотузом, господарі повели гру у повільному темпі, не ризикуючи в обороні і не виявляючи ініціативи в атаці. Щоправда, біля воріт «Жальгіріс» виникали гострі моменти, але в основному після позиційних помилок гостей. Здебільшого Оленьов, Бондаренко та їхні партнери били по воротах із середньої відстані, але досвідчений Юркус щоразу був на місці. А от у середині другого тайму воротар «Жальгіріса» допустив прикру помилку, запізніло кинувшись на удар Мотуза метрів з 20-ти. Лише після цього «Жальгіріс» дещо активізував свої дії, але реальних загроз воротам «Металіста» так і не створив. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Те любители футбола, которые с опозданием пришли на стадион, могут теперь лишь сожалеть. Прошло всего две минуты с начала матча, как счёт был уже открыт. Произошло это благодаря умелой реализации стандартного положения. С.Мотуз со штрафного навесил мяч на дальнюю штангу. И.Талько удачно переправил его головой вдоль ворот "Жальгириса". Ю.Бондаренко не отказал себе в удовольствии и мощным ударом заставил затрепетать сетку. Это был 4-й гол харьковчанина в нынешнем первенстве страны.
Действия футболистов в отчётном матче предопределяла сложившаяся к минувшему воскресенью ситуация - обе команды находились в хвосте турнирной таблицы. Дальше отступать, как говорится, было некуда.
"Металлист" начал встречу с присущей ему для первых минут энергией. Харьковчане и после забитого гола активно перемещались по полю, владели, что называется, игровой ситуацией. Но подвижность на поле сама по себе, как вы понимаете, не может привести к логическому концу, если она не подкреплена точными передачами. Едва наши земляки проходили центральный круг, мяч чуть ли не после каждого их паса попадал к сопернику.
"Жальгирис" не изменил своей непривлекательной манере игры. Медленный, хотя и довольно-таки точный, розыгрыш мяча, очевидные ходы в атаке не составляли загадок для защитных порядков "Металлиста". Временами соперники поочерёдно перекатывали, словно на тренировке, мяч в центре поля, будто их не волновал исход матча.
В начале второй половины Ю.Бондаренко вышел один на один с вратарём гостей В.Юркусом, но не сумел поразить цель. Игра в дальнейшем протекала столь же невыразительно, как и в первом тайме. Но неожиданно возмутителем спокойствия оказался защитник харьковчан Сергей Мотуз. Он откликнулся на передачу вдоль линии штрафной площадки и не стал (как на его месте сделали бы многие футболисты) искать партнёра, а решительно пробил. Мяч, задев кого-то из обороняющихся, влетел в ворота - 2:0!
Незадолго до конца встречи гости лишь с пенальти сумели отквитать один гол. Его провёл С.Данисявичус. И тут произошла метаморфоза. Куда только подевались апатия и холодность "Жальгириса"? Команда словно вспомнила, что и она может играть в динамичный, острый футбол. Это стоило нескольких неприятных минут харьковчанам, которые практически ушли в глухую защиту. Отстоять свои ворота и два очка нашим землякам удалось. Они покинули последнюю строчку в турнирной таблице, оставив это малопривлекательное место сопернику. (Красное Знамя)
8. "Металлист" (Харьков) - "Динамо" (Минск) - 1:1 (1:1)
06.05.85. Харьков. Стадион "Металлист". 24°С. Облачно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Дебют зустрічі був за господарями. Вже на 10-й хвилині Шевченко після передачі Лінке з правого краю вистрілив по воротах метрів з 30, і Жекю побачив м’яч лише у сітці.
А потім сталося несподівано. Троє захисників «Металіста» і воротар Кутепов виявилися лише спостерігачами ситуації, яка вимагала від них рішучих дій. В результаті Гуринович спокійнісінько відправив м’яч у ворота. Мінчани, які активізувалися під завісу зустрічі, показали завидну точність. Та на шляху м’яча після ударів Гоцманова, Гуриновича і Кистеня щоразу опинявся молодий Кутепов. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Думаю, что вы, наверное, не раз задумывались над тем, почему футбол теряет зрителей. Метаморфозу с опустевшими трибунами стадионов некоторые склонны объяснять повальной, если можно так выразиться, телевиденизацией населения. Другие полагают, что во всём виноват наш гиподинамический век. Но мне как-то ближе более популярная точка зрения: футболисты перестали уважать зрителей. Поэтому реакция многих любителей футбола закономерна и объективна. Странно, но футболисты и их наставники никак не хотят этого понять или скорее делают вид, что не понимают.
Если рассматривать матч "Металлиста" с минскими динамовцами в таком ракурсе, то следует признать, прибегнув к канцелярскому стилю, что он внёс достойный вклад в дело дальнейшей утечки зрителей с трибун. Соперники играли довольно инертно, с обилием ошибок. Не скрасили впечатление даже голы и редкие вспышки оживления на поле.
Гости сразу дали понять, что они не прочь стать хозяевами положения. Но известно, что козырь динамовцев - контратака. А вот ведение игры, как говорят боксёры, первым номером им не всегда удаётся. Этим обстоятельством и воспользовался поначалу "Металлист". Его контрвыпад на 10-й минуте по стилю был вполне минским, и С.Шевченко, застав врасплох двух защитников, заставил капитулировать вратаря "Динамо" И.Жекю - 1:0.
Сравнивая тактику команд, можно сказать: минчане хотя бы пытались нечто созидать, то хозяева поля скорее действовали в атаке по принципу "как получится". Это привело, естественно, к ответному голу. Мяч в ворота "Металлиста" забил на 30-й минуте И.Гуринович, появившийся в рядах "Динамо" после долгого перерыва.
В дальнейшем соперники настолько "успокоились", что судье впору было давать финальный свисток. Телекомментатор по этому поводу заметил, что, видимо футболисты устали. Но позвольте спросить, о какой усталости после получаса игры может идти речь? С известной натяжкой так можно сказать о динамовцах, игроках сборной страны, которые три дня назад выступали в отборочном матче чемпионата мира. А после чего утомились харьковчане? После недельного тайм-аута в первенстве или ещё по какой-то другой причине?. Во всяком случае тренерам не грех проанализировать и устранить симптомы столь преждевременной усталости отдельных игроков.
И ещё одно замечание. Видимо, не следует доверять право завершающего удара или реализации штрафного игрокам обороны, которые пока не вполне овладели этим приёмом. Грустно было наблюдать, как И.Панчишин и С.Кузнецов палили в "белый свет" как в копеечку в стиле защитников 50-х годов: чем выше и дальше - тем лучше.
Во втором тайме тренеры "Металлиста" произвели две замены. Полагаю, вызваны они были не неудовлетворённостью ходом игры, а желанием спасти очко (на поле вышел пятый защитник). Цель была достигнута, что позволило "Металлисту" переместиться в центр турнирной таблицы, на 10-е место. Но всегда ли середина бывает "золотой"? (Красное Знамя)
9. "Факел" (Воронеж) - "Металлист" (Харьков) - 2:0 (1:0)
14.05.85. Воронеж. ЦС Профсоюзов. 20°С. Ясно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
«Металіст» у Воронежі програв дебютантові нинішньої першості «Факелу» – 0:2. Як бачите, наші земляки невдало виступають на виїзді: у п’яти іграх вони не набрали жодного очка. І причини для цього чимало. Харків’яни грають досить одноманітно у нападі, припускають чимало грубих помилок в обороні. Як показали матчі, наших земляків вистачає поки що на один тайм, а в другому вони атакують ворота суперника в основному навалом. І розраховувати в цьому відношенні на успіх, безперечно, важко. До того ж, керівництво команди, на мій погляд, неповною мірою використовує в іграх молодих футболістів, які і досі, на жаль, залишаються перебувати на лаві запасних. Тому невипадково гра «Металіста» останнім часом не приносить насолоди численним його прихильникам. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Дублёры "Металлиста" накануне выиграли у "Факела" со счётом 2:0. И футболисты основного состава с первых секунд повели осаду ворот хозяев поля. "Металлист" атаковал всей командой, порой забывая о тылах. Лишь не 6-й минуте "Факел" сумел провести ответный выпад. И он оказался удачным. С.Кузнецов не смог перехватить посланный в штрафную площадку мяч, и В.Рожин открыл счёт.
"Металлист" вновь пошёл в наступление, но безрезультатно. Затем игра выровнялась и перешла в центр поля. Попытки команд пробиться к воротам успеха не имели.
После перерыва гости чаще атаковали, но защита хозяев поля действовала спокойно. Ю.Тарасов был надёжно прикрыт, а активный С.Свистун, получивший, кстати, приз лучшего игрока "Металлиста", не нашёл поддержки у товарищей.
Чтобы спасти игру, вперёд пошли защитники харьковчан. Но при контратаках они не успевали возвращаться к своим воротам. Несколько раз один на один выходил В.Пимушин, которого останавливали запрещёнными приёмами. Судья вынужден был показать жёлтые карточки И.Панчишину и В.Камарзаеву.
И всё же В.Пимушин организовал второй гол. Находясь в "объятиях" С.Мотуза, он сумел переправить мяч В.Мурашкинцеву, и тот точно пробил по воротам - 2:0. (Красное Знамя)
10. СКА (Ростов-на-Дону) - "Металлист" (Харьков) - 1:1 (0:1)
18.05.85. Ростов-на-Дону. Стадион СКА. 21°С. Ясно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Забігаючи наперед, скажемо, що харків’яни грали дещо різноманітніше і цікавіше, ніж ростовчани, і вже на 4-й хвилині, коли армійці після атаки «Металіста» відбили м’яч за лінію воріт, Талько після розиграшу кутового, поданого Крамаренком, відкрив рахунок. У подальшому гра проходила з незначною перевагою харків’ян, але збільшити результат їм так і не вдалося.
На початку другого господарі перехопили на деякий час ініціативу і змогли перетворити її на гол: з кутового, поданого Андрєєвим відзначився новобранець ростовчан Галайба. Згодом армійці посилюють тиск на ворота Кутепова, однак у цей час «Металіст» не тільки грамотно захищався, а й небезпечно контратакував: двічі нагоди для взяття воріт Руденка мав Свистун, але у завершальній стадії йому забракло точності. Нічия 1:1. У наших земляків кращим гравцем визнано Володимира Лозинського. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Два года назад харьковчане входили в число команд, лучше других умеющих использовать стандартные положения. Постепенно это стало забываться. В отчётном матче "Металлист" напомнил о былом.
Выступая в ослабленном, из-за травм некоторых игроков, составе, харьковчане тем не менее не изменили своему правилу на первых минутах горячо атаковать и добились права на угловой. Армейцы уделили пристальное внимание Ю.Тарасову, В.Камарзаеву, С.Кузнецову и не обратили внимание на расположившегося в отдалении И.Талько. Тот рванулся вперёд, и его удар головой был точен - 1:0. Шла 4-я минута.
После этого эпизода гости перешли к оборонительным действиям, играли без малейшего риска, довольствуясь редкими контратаками. Одна из них, правда, могла привести ко второму голу. В простейшей ситуации на 29-й минуте ошибся армеец В.Гончаров. Этим могли воспользоваться Ю.Тарасов и В.Лозинский, но неточная передача защитника сорвала представившуюся возможность.
Впрочем в течение матча В.Лозинский искупил эту погрешность, чётко взаимодействуя на правом фланге с неутомимым О.Крамаренко, которыё в свою очередь старательно подыгрывал игрокам нападения. В отсутствие привычных партнёров ни одной возможности для прицельного удара не нашёл Ю.Тарасов. Как не маневрировал он по всему фронту атаки, его опекун Ю.Ключников был в этой микродуэли искуснее. В последние 15 минут украинские футболисты откровенно тянули время.
Ответный гол ростовчан был похож на тот, что забил И.Талько. На 58-й минуте также после подачи углового В.Галайба воспользовался ошибкой не вышедшего на перехват мяча И.Кутепова и сравнял счёт - 1:1.
Отметим, что армейцы, имевшие преимущество в центре поля, голевые моменты создавали крайне редко. В отсутствие травмированного И.Склярова они не смогли наладить комбинационную игру. Их штурм во втором тайме походил на навал и в зрелищном отношении встреча была неинтересной.
После матча мы взяли экспресс-интервью у заслуженного тренера УССР Е.Лемешко:
- Можно сказать: что мы играли неплохо, - сказал наставник "Металлиста", - если учесть, что в составе отсутствовали Ю.Бондаренко, С.Мотуз, С.Шевченко и В.Крячко. Ведь у нас играли вчерашние дублёры. Но честно говоря, если бы лидеры СКА С.Андреев, А.Воробьёв и их партнёры действовали не так слабо, результат мог быть и иным. (Красное Знамя)
11. "Металлист" (Харьков) - "Зенит" (Ленинград) - 1:0 (1:0)
28.05.85. Харьков. Стадион "Металлист". 19°С. Ясно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
За час виступів «Металіста» і «Зеніта» у вищій лізі харків’яни жодного разу не змогли подолати футболістів з берегів Неви. І от вчора наші земляки нарешті записали у свій актив дуже важливі два очки. Важливі тому, що спортсмени заводу ім. Малишева перебували в небезпечні зоні.
Настрій «Зеніта» після поразки у півфінальному матчі на Кубок СРСР від «Шахтаря», як мені здалося, перед початком гри із нашими земляками виявився не дуже гарним. Річ у тім, що в грі із гірниками друге попередження одержав Долгополов й досі хворіє Ларіонов. Тому не випадково тренер ленінградців П. Садирін був заклопотаний. У свою чергу, й у харків’ян друге попередження було на рахунку захисника Камарзаєва, ще не повністю одужав Бондаренко. Ким замінити? Таке питання виникло й у старшого тренера «Металіста» Є. Лемешка. Було вирішено поставити досвідченого Соколовського, який у минулому виступав за «Чорноморець», а в нападі – Свистуна. Тренери обох команд визначили перед своїми футболістами лише одне завдання – грати тільки на перемогу.
І тут треба віддати належне все-таки більш гнучкій тактиці харків’ян: в деякій мірі навмисно віддати середину поля гостям, а на підступах до штрафного майданчика перекривати усі підступи небезпечним форвардам і півзахисникам гостей і при можливості контратакувати.
Саме вона й принесла успіх. На 11-й хвилині харків’яни провели стрімку контратаку, в якій взяли участь Крамаренко – Оленьов – Талько, і останній головою спрямував м’яч у сітку воріт чемпіона. А через хвилину збільшити рахунок міг Тарасов, але «Зеніт» врятувала перекладина. Ленінградці докладають чимало сил, щоб відігратися, і «Металістові» в ці хвилини доводиться скрутно. Так Желудков, Захариков (двічі), Дмитрієв, Степанов, перебуваючи у зручних позиціях для взяття воріт, не влучають по цілі. Згодом міг відзначитись Свистун, та його удар прийшовся прямо в руки Бірюкову.
І по перерві контратаки «Металіста» не вщухають. Так, на 48-й хвилині після розиграшу стандартного становища гол міг забити знов-таки Свистун, але форвард харків’ян умудрився пробити мимо… порожніх воріт.
Через кілька хвилин суперники обмінялися небезпечними контрвипадами. У першому випадку свою команду виручає після удару Желудков Кутепов, у другом Бірюков у падінні парирує м’яч, посланий головою у нижній кут Тальком.
Поступово темп гри дещо спадає. Відчувається, що команди втомилися, і тут наставники обох команд вводять свіжі сили. Так, на 73-й хвилині найкращий бомбардир «Металіста» Бондаренко міг подвоїти рахунок, але м’яч після його потужного удару з-за меж штрафного майданчика пролетів поряд із штангою. А на 83-й хвилині встановити рівновагу міг Баранник, але на висоті виявився Кутепов.
Варто відзначити й появу в команді харків’ян 16-річного Касумова, який тільки-но повернувся з Угорщини. І хоча молодий форвард перебував на полі кілька хвилин, але його гра, як і гра досвідченого захисника Соколовського, залишила у глядачів приємне враження.
Отже, «Металіст», вперше вигравши у чемпіона країни, значно поліпшив своє турнірне становище. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Большую роль в современном футболе играют такие важнейшие качества как скорость мысли и скорость паса. В матче, который наблюдали 18 тысяч болельщиков, эти качества у харьковчан - особенно в первом тайме - были выше, нежели у соперников.
Именно за счёт быстрых передач мяча - и с флангов, и через центр - "Металлист" накатывал одну волну за другой. Острые моменты они создавали за счёт фланговых передач на выдвинутых вперёд нападающих Ю.Тарасова и С.Свистуна.
Гости лишь делали лихие наскоки на ворота "Металлиста"
Первый угловой у ворот "Зенита" уже на 8-й минуте отлично подал И.Талько, но он не был использован. Через три минуты прошедший почти до лицевой линии А.Оленев навесил мяч на дальнюю штангу, и набежавший И.Талько буквально вогнал головой мяч в ворота М.Бирюкова. Тут же последовал прорыв О.Крамаренко. Угловой, но мяч попал в перекладину.
Ленинградцы играли тяжеловато, академично - то ли сказалась усталость после полуфинального матча на Кубок СССР с "Шахтёром", то ли зенитовцы были ошеломлены атакующими действиями хозяев поля и пропущенным мячом.
У чемпиона стали сдавать нервы. Первую жёлтую карточку показали С.Веденееву за снос В.Лозинского. Страсти стали накаляться, и судья В.Жук (получивший, кстати, за игру оценку "отлично") провёл воспитательную работу с капитанами команд М.Бирюковым и С.Кузнецовым. Но ему всё же пришлось ещё трижды сделать предупреждения, в том числе Ю.Махине и И.Соколовскому.
Хозяева поля победили - 1:0.
Старший тренер "Зенита" П.Садырин после игры был малоразговорчив:
- Болезни ведущих игроков ослабили команду, да и воля к победе оказалась слабее, чем у "Металлиста".
А вот, что сказал старший тренер харьковчан Е.Лемешко:
- Результатом доволен. Игрой - нет. Лучшие игроки - И.Кутепов, И.талько, С.Свистун.
Судья всесоюзной категории М.Соловьёв:
- "Зенит" не показал прошлогодней игры, не было лёгкости, новизны в тактике. У "Металлиста" много брака в отборе мяча и передачах. (Красное Знамя)
------------------------------------------------------------------------------------
Турнирное положение обязывало соперников играть только на выигрыш. Поначалу, пожалуй, интереснее действовали ленинградцы.
Хозяева, судя по всему, осознанно предоставили соперникам свободу действии в середине поля. Но на подступах к своей штрафной площади харьковчане действовали предельно внимательно, мгновенно при срыве атаки "Зенита" переходя в контратаку. Замысел не нов, но он принес успех "Металлисту": спустя 10 минут игры последовала стремительная контратака О.Крамаренко - А.Оленев - И.Талько, и последний головой четко послал мяч в ворота чемпиона.
Такое построение игры позволило харьковчанам еще трижды выводить своих нападающих лицом к лицу с голкипером ленинградцев. В одном случае Ю.Тарасов, однако, угодил в перекладину, а позже С.Свистун дважды не мог переиграть М.Бирюкова. (Советский Спорт)
12. "Металлист" (Харьков) - "Спартак" (Москва) - 0:7 (0:3)
08.06.85. Харьков. Стадион "Металлист". 24°С. Дождь.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Відверто кажучи, ніхто не сподівався на такий хокейний рахунок у матчі харків’ян із спартаківцями. Йшла 30-а хвилина, а перед вже вели гості – 3:0. І глядачі, до речі, такого ще не було, почали поступово залишати трибуни майже вщерть заповненого стадіону… У чому ж річ?
За відсутності голкіпера «Металіста» Ігоря Кутепова, який брав участь у складі юнацької збірною СРСР у міжнародному турнірі в Тулоні (Франція), у воротах господарів після тривалої перерви, викликаною серйозною хворобою, вперше з'явився Юрій Сивуха. І він, відверто кажучи, був не готовий до гри. Те, що страж воріт харків’ян пропустив таку кількість голів, саме його провина. І якщо третій м’яч, забитий захисником Новиковим з-за меж штрафного майданчика в «дев'ятку», як висловився після матчу Сергій, є дуже важким для воротаря, то решта повністю на совісті Сивухи. А це, у свою чергу, психологічно не могло, безперечно, не вплинути на гру команди в цілому.
Не докладаючи особливих зусиль, спартаківці, як ми вже згадували, ще до перерви добилися помітної переваги як у рахунку, так і в грі. Перевага в маневруванні і вмінні у швидкісний грі правильно розпоряджатись м’ячем дала можливість москвичам майже без перешкод оволодівати серединою поля, звідки вони щораз як з лівого, так і з правого флангу здійснювали набіги у штрафний майданчик харків’ян, більшість яких закінчувалися взяттям воріт. Відзначимо, що «хет-трик» у цій зустрічі зробив всюдисущий захисник «Спартака» Рудаков.
У свою чергу, нападаючі «Металіста» уже дуже інертно діяли протягом усього матчу, начебто були здивовані підвищеною активністю москвичів. І в атаці господарі більш сподівались на випадок, ніж на погоджені комбінаційні дії. Тому не випадково усі загрози, які вони створили біля воріт досвідченого Дасаєва, можна перерахувати на пальцях.
Як висловився після гри старший тренер «Спартака» Костянтин Іванович Бєсков, «Металістові» варто переглянути свої творчі позиції у бік розширення творчого діапазону: прямолінійний силовий стиль гри перестав, як бачимо, приносити плоди і потребує у доповненні, в оновленні, комбінаційними кольорами. Крім того, треба омолоджувати команду, а резерви у неї є.
Що ж, з думками наставника спартаківців не можна не погодитись. Керівництву «Металіста», на мій погляд, треба із звітного матчу зробити серйозні висновки і все можливе, щоб «Металіст» радував своїх прихильників, як це було, приміром, у зустрічах з торпедівцями Москви і чемпіоном країни – ленінградським «Зенітом». Час для цього ще є. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Проиграть "Спартаку" незазорно, его сила хорошо известна. Но со счётом - 0:7! Именно такой печальный "рекорд" установил "Металлист", играя дома. Причём счёт мог быть и большим.
Харьковчане выглядели просто беспомощно. Оттянутые назад О.Крамаренко, И.Талько, С.Шевченко (очевидно, они должны были усилить защиту) инициативы не проявили, отдали середину поля спартаковцам. Впереди играли Ю.Тарасов и С.Свистун, которые действовали так же слабо. А если учесть ещё и промахи Ю.Сивухи, вышедшего впервые на поле в основном составе после долгой болезни (И.Кутепов находится в молодёжной сборной страны), то неудивительно, что спартаковцы уже к 30-й минуте игры вели со счётом 3:0.
30 тысяч зрителей видели точные пасы Ю.Гаврилова, скоростные проходы скоростные проходы С.Радионова, прицельные удары А.Рудакова, хитроумные передвижения С.Шавло и Ф.Черенкова и, к сожалению, монотонную игру "Металлиста" с бесконечными передачами поперёк поля, многочисленными ошибками в приёме мяча. Команду после матча с "Зенитом" словно подменили.
После перерыва хозяева поля не усилили свою игру. Голы вновь буквально посыпались в ворота "Металлиста". И даже хлынувший ливень не помешал проводить атаку за атакой. Эпизодические контратаки харьковчан тут же пресекались.
А вот впечатления от игры "Металлиста" спартаковцев:
Ю.Гаврилов: - Харьковчане играли на удивление прямолинейно.
Р.Дасаев: - На поле не было команды единомышленников.
Старший тренер К.Бесков: - "Металлист" не проявил волевых качеств.
Начальник команды Н.Старостин: - Слабо действовали все линии, не чувствовалось игровой инициативы.
Тренер команды "Металлист" Л.Ткаченко сказал: - Игроки не выполнили установок тренеров. Не удалось организовать контратакующих выпадов. А главное - не нашлось в команде лидера. (Красное Знамя)
13. "Нефтчи" (Баку) - "Металлист" (Харьков) - 0:0
16.06.85. Баку. РС им.Ленина. 28°С. Ясно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
В том, что ворота обеих команд в этом матче так и остались «нераспечатанными», повинны прежде всего нападающие. Хозяева поля, имея на протяжении всей игры неоспоримое преимущество, никак не могли прорвать глубокоэшелонированную оборону гостей. Не принесли им успеха и многочисленные удары. Мяч либо становился лёгкой добычей уверенно игравшего Игоря Кутепова, либо летел мимо цели.
Трудно было забить гол и харьковчанам. Добровольно отдав центр поля бакинцам, они лишь эпизодически переходили в контратаки, не доставлявшие хлопот защите хозяев. Да и температура воздуха не давала возможности к более активным действиям.
Во второй половине встречи бакинцы за счёт более активных действий М.Ахмедова и Я.Вахаб-заде обострили игру. Не раз они могли добиться успеха. Но выгодные моменты упустили Михайловский , Аллахвердиев, Ахмедов, в одном из эпизодов направивший мяч в перекладину.
Харьковские же нападающие больше заботились об обороне, и вперёд шли с оглядкой, с потерей мяча моментально возвращались к своим воротам. Даже то малое колличество болельщиков , которое пришло на матч, откровенно говоря скучали. (Советский Спорт)
14. "Арарат" (Ереван) - "Металлист" (Харьков) - 3:1 (1:1)
19.06.85. Ереван. Стадион "Раздан". 30°С. Солнечно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Наші земляки виступали в Єревані проти аутсайдера – «Арарата», то їх спіткала невдача. Господарі перемогли – 3:1. Спочатку рахунок відкрили гості (Бондаренко), а згодом Качарян, Галустян (з пенальті) і Мхітарян забили три м’ячі у ворота «Металіста». Після цієї поразки харків’яни опинились у небезпечній зоні, вийти, як показують останні ігри, з неї, очевидно, буде дуже важко. Ось вже четвертий рік «Металіст» перебуває у нижній половині таблиці. І рік у рік ми сподіваємося на підвищення якості і майстерності у грі «Металіста», але марно. Старший тренер харків’ян Є. Лемешко увесь час запевняє на різних зустрічах з уболівальниками, журналістами, що його підопічні, мовляв, мріють увійти до першої десятки, а після закінчення кожного сезону виявляється: віз і понині там. Сподіватися щораз лише на поповнення складу «Металіста» футболістами з інших міст, на мій погляд, неперспективно. В Харкові чимало виховується здібної і талановитої молоді, яка може дати поштовх команді вперед. Для цього потрібно з нею працювати щодня. І тільки це може принести успіх малишевцям. До того ж, так звані «вікна», які утворюються під час чемпіонату, «Металіст» використовує, граючи з другорядними командами за межами Харкова, а це тільки розхолоджує колектив. Такі слабкі спаринг-партнери йдуть, безумовно, харків’янам не на користь, а звідси й закономірні поразки. Тому краще, поки не пізно, зробити серйозні висновки зараз, а не тоді, коли команда опиниться за бортом когорти найсильніших клубів країни. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Первый гол в Ереване во встрече "Арарата" с "Металлистом" был забит на 6-й минуте. Сделал это Ю.Бондаренко после прострельной передачи С.Свистуна. Хозяева поля взвинтили темп и начали настойчиво угрожать воротам харьковчан. И примерно в середине первого тайма Р.Качарян обыграл И.Соколовского и сравнял счёт - 1:1.
Второй тайм проходил с большим преимуществом ереванцев. "Металлисту" пришлось стянуть в оборону буквально всех игроков, но спасти ворота ему так и не удалось. Вначале за снос в штрафной площадке А.Саркисяна Р.Галустян с 11-метровой отметки увеличил счёт, а незадолго до финального свистка Г.Мхитарян забил ещё один мяч. В итоге поражение "Металлиста" - 1:3. (Красное Знамя)
15. "Динамо" (Москва) - "Металлист" (Харьков) - 2:1 (0:0)
22.06.85. Москва. Стадион "Динамо". 15°С. Дождь.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
В начале матча произошёл редчайший случай в нашем футболе. В течение первых 15-и минут капитан «Металлиста» Виктор Камарзаев дважды умышленно сыграл рукой (причём оба раза в середине поля, когда воротам его команды ничего не угрожало), за что сначала был предупреждён, а затем и удалён. Тем самым В.Камарзаев поставил свою команду в очень трудное положение, т.к. теперь необходимо было решать проблему «лишнего» игрока у динамовцев и ещё одну проблему второго центрального защитника. Однако динамовцы долго не могли реализовать численного преимущества. Достаточно сказать, что за 30 минут, оставшиеся до перерыва, они не создали практически ни одного голевого момента. Причина? Слишком уж редко игроки средней линии выводили вперёд своих нападающих. В то же время это не может служить оправданием откровенной пассивности кандидата в сборную страны Сергея Стукашова.
Не случайно во втором тайме на поле появились Андрей Кобелев и Владимир Васильев, что в общем – то сразу внесло остроту в игру москвичей. Вскоре после перерыва на 57-й минуте голкипер харьковчан Игорь Кутепов кинулся в ноги форварду москвичей В.Васильеву, пытаясь ликвидировать угрозу своим воротам. При столкновении В.Васильев упал, судья в поле В.Абгольц назначил пенальти. Понимая, что последнее слово всегда за арбитром, мы всё же хотели бы обратить внимание на такие обстоятельства: в действиях И.Кутепова не было ничего такого, за что команда наказывается особенно сурово. Уже не впервые наши судьи выносят поспешные решения, которые влияют на результат матча. И этот вопрос должен стать предметом изучения инспекторам матчей и судьям. Удар Александра Головина был сильным и точным – 1:0. Через 17 минут хорошую передачу с правого фланга сделал Владимир Васильев. Ещё лучшим получился удар у 16-летнего Андрея Кобелева, капитана сборной юношеской страны, которая недавно выиграла звание чемпиона Европы. А через минуту отличился его сверстник и партнёр по юношеской сборной Велли Касумов, который не менее отличным ударом сократил разрыв с счёте. Так молодые сказали своё веское слово.
Победа улучшила положение динамовцев, которыми вот уже 4-е матча руководит тренер сборной страны Эдуард Малофеев. Однако в их игре, особенно в средней передней линии, по – прежнему немало недостатков.
А «Металлист» после последнего поражения сделал ещё один шаг вниз – теперь он расположился на шестнадцатом месте в турнирной таблице. Но не в коем случае не снимая вины с футболистов за последние выступления, хотелось бы отметить и некачественное судейство.(Советский Спорт)
16. "Металлист" (Харьков) - "Торпедо" (Кутаиси) - 3:1 (1:1)
27.06.85. Харьков. Стадион "Металлист". 23°С.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
До вчорашньої зустрічі харків’яни відставали від кутаїсьців на два очки. До того ж, «Металіст» в останніх чотирьох іграх у свій актив записав лише очко, а це, у свою чергу, одразу ж позначилось на його турнірному становищі. Тому, зрозуміло, малишевці вийшли на матч з єдиним наміром – перемогти.
І хоча перші хвилини гри проходили не у високому темпі, але господарі могли двічі поспіль розпечатати ворота Кантарія. Спочатку Іванов відмінним пасом вивів сам на сам із голкіпером гостей Бондаренка, але в цій дуелі переможцем вийшов Кантарія. Згодом, у подібний ситуації знов-таки опинився Бондаренко, та його удар пройшовся мимо воріт.
Зрозуміло, що торпедівцям такі два небезпечні контравипади не сподобалися, і вони починають через фланги вести масовані атаки на ворота Кутепова. Своєю активністю особливо виділяються півзахисник Джохадзе, нападаючі Мегреладзе, молодий Хагбе і Квернадзе. Так, приміром, на 22-й хвилині сольний прохід Квернадзе міг увінчатися успіхом, але його удар, на щастя харків’ян, виявився неточним. Однак не минуло й п’яти хвилин, як Хагба, скориставшись помилкою захисника Соколовського, головою спрямував м’яч у ворота господарів.
На жаль, у середині тайму несподівано одержує травму 16-річний Касумов, який в дебюті матчу виявив себе з найкращого боку. Це не засмутило харків’ян, і вони продовжують настійливо шукати шляхи для взяття воріт торпедівців, і невдовзі, коли кутаїсці в одній із атак малишевців у своєму штрафному майданчику збили Свистуна, суддя В. Новиков показав на 11-метрову позначку. І в цей час наставник «Металіста» Є. Лемешко замість Соколовського випускає на поле Тарасова, якому й надається право на пробиття пенальті. Кантарія виявився безсильним врятувати свою команду від потужного удару найкращого бомбардира харків’ян минулого сезону. А Юрій записав нарешті на свій рахунок перший м’яч у цьому сезоні. З одного боку, це, безперечно, приємно, а з другого – за грубу гру суддя в полі вимушений був покарати Тарасова жовтою карткою, яка закриває перед ним шлагбаум на наступну гру з тбілісцями, бо вона вже друга в нинішній першості.
Незважаючи на те, що футболісти обох команд припускали чимало технічного браку, друга половина зустрічі пройшла цікавіше, ніж перша. Заволодівши серединою поля, харків’яни продовжують штурмувати ворота гостей, і одна з атак, в якій взяли участь Бондаренко – Тарасов – Свистун, завершилась голом. Нагоди збільшити рахунок надалі мають Тарасов, всюдисущий Свистун, але марно. У свою чергу, й кутаїсці небезпечно контратакують. Так, на 71-й хвилині встановити рівновагу міг Мегреладзе, однак в останній момент Махиня встиг вибити м’яч з-під ноги форварда гостей на кутовий. А через дві хвилини Талько з передачі Тарасова доводить рахунок до 3:1. За кілька хвилин до фінального свистка знов-таки міг відзначитись Мегреладзе, але м’яч після його удару зі стандартного становища прийшовся в штангу.
І хоча «Металіст» записав у свій актив дуже важливі два очки, на мій погляд, в його грі залишається чимало вад: вимагає порівняно з минулим сезоном, перш за все більш надійна гра в обороні, чіткість, стрункість, і головне – результативність нападаючих, які, до речі, діють поки що на малих обертах, та й малюнок гри команди в цілому на сьогодні не може задовольнити численних прихильників харків’ян. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Матч с кутаисским "Торпедо" хозяева поля начали в замедленном темпе, который был на руку гостям. Пытавшиеся обострить ситуацию нападающие харьковчан - среди них выделялись С.Свистун и В.Касумов - действовали как бы в отрыве от основных сил. Небрежность в обработке мяча привела к тому, что в двух стопроцентных ситуациях (на 8-й и 12-й минутах) растерявшийся Ю.Бондаренко не смог попасть в ворота А.Кантария.
Гостям удавались проходы к воротам харьковчан, что и позволило им забить мяч на 27-й минуте.
После пропущенного гола харьковчане заиграли быстрее, стали чаще угрожать воротам "Торпедо", а вскоре С.Свистуна снесли в штрафной площадке грузинских футболистов. И только что вступивший в игру Ю.Тарасов, заменивший И.Соколовского, с пенальти сравнял счёт.
Хорошо, как и в прошлом сезоне, действовала связка Ю.Бондаренко - Ю.Тарасов. А усиление нападения за счёт С.Свистуна, А.Иванова, И.Талько с подключением В.Лозинского говорит о том, что "Металлист" может играть не только на контратаках, но и вести массированное наступление на ворота соперника.
В начале второго тайма в сутолоке в штрафной площадке гостей С.Свистун удачно распорядился мячом и счёт стал 2:1. Затем И.Талько после многоходовой комбинации головой переправил мяч в ворота соперников - 3:1.
Футболисты их Кутаиси незадолго до финального свистка со штрафного удара едва не забили гол, но мяч попал в перекладину.
Ближайший матч с динамовцами Тбилиси, который состоится в воскресенье, явится серьёзным экзаменом для "Металлиста". (Красное Знамя)
17. "Металлист" (Харьков) - "Динамо" (Тбилиси) - 1:0 (0:0)
30.06.85. Харьков. Стадион "Металлист". 17°С. Облачно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Учора футболісти заводу імені Малишева матчем з динамівцями Тбілісі завершили перше коло.
– Відверто кажучи, – зізнався по закінчені гри старший тренер тбілісців Давид Капіані, – ми не сподівались на такий остаточний результат. – Завдання у нас було одне – перемога. Але футбол є футбол, і тут щастя посміхнулось господарям.
Напередодні зустрічі чимало проблем довелося вирішувати наставникові наших земляків Є. Лемешку: через червону й дві жовті картки, одержані в попередніх матчах, пропускали відповідно дві і одну гри Камарзаєв і Тарасов, через травму не виступав Крамаренко. Тому тактика на зустріч із тбілісцями була така: чітко тримати оборону, а при можливості контратакувати.
І, як показала гра, тактика господарів виправдала себе. В першому таймі динамівці будь-що намагалися розпечатати ворота Кутепова, однак лінія оборони, очолювана капітаном «Металіста» Кузнецовим, діяла майже без помилок. Тому тбілісцям так і не вдалося створити жодної голевої ситуації. Щоправда, у динамівців активно діяли захисники Каташвілі, Чедія, капітан команди Чівадзе, півзахисник Сванадзе, які не раз постачали своїх нападаючих м’ячами, але справа до гола так і не дійшла.
По перерві господарі поступово почали посилювати тиск. Відчувавши це, Сулаквелідзе, який діяв у першому таймі попереду, відійшов у лінію захисту. Але відчутної допомоги від нього оборона тбілісців не одержала. Харків’яни через активну гру як на флангах, так і в середині поля, почали все ближче і ближче прориватись до воріт досвідченого Габелії. Малишевці в цей час подають два кутових поспіль, але ворота гостей так і залишаються недоторканими. Та невдовзі, а це сталося на 75-й хвилині, коли «Металіст» провів одну з контратак, в якій взяли участь Кузнецов – Свистун – Талько, справа закінчилася взяттям воріт Габелії.
Після пропущеного гола гості майже всією командою йдуть уперед. Ось харків’яни неподалік від штрафного майданчика порушують правила. Після сильного удару Сулаквелідзе під перекладину Кутепов зумів перевести м’яч на кутовий. А коли гості розіграли його, страж воріт «Металіста» знов-таки виходить переможцем. А за вісім хвилин до фінального свистка двічі підряд міг відзначитись всюдисущий Сулаквелідзе, але Кутепов виявився на висоті.
Отже, перемігши динамівців, наші земляки після 17 ігор набрали 15 очок і перше коло закінчили на десятому місці. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
В первом тайме матча "Металлиста" с тбилисским "Динамо" тон задавали гости. У харьковчан выдвинутый вперёд Ю.Бондаренко, а так же С.Свистун, А,Иванов, И.Талько так и не смогли наладить острокомбинационную, атакующую игру на опережение из-за того, что упорно стремились пробиться к воротам только через центр. Здесь их усилия уверенно прерывали А.Чивадзе и Т.Сулаквелидзе с партнёрами. Динамовцы же проходили к воротам харьковчан в основном благодаря усилиям Г.Шенгелия и Н.Какилашвили, обыгрывавшим В.Лозинского. Игроки "Металлиста" к тому же сбились на мелкий пас, были неточны в передачах.
18 тысяч зрителей ожидали, что вторая половина матча будет результативной для хозяев поля. Так оно и случилось. Усилил нападение вписавшийся в ансамбль А.Оленев. Всё чаще футболисты "Металлиста" стали использовать фланговые проходы, а самое главное - они прибавили в скорости, увеличили темп, завладели серединой поля и перевели игру к воротам футболистов столицы Грузии. Волна за волной накатывались атаки хозяев на ворота гостей. Защита их занервничала, всё чаще стали прорываться в штрафную площадь И.Талько, Ю.Бондаренко и С.Свистун. Наконец, И.Талько и открыл счёт: после резкого его удара с острого угла мяч попал в штангу и отскочил в сетку ворот О.Габелия. Случилось это на 73-й минуте. Выход В.Касумова усилил натиск харьковчан, но динамовцы не сложили оружия до конца игры. Несколько раз спасал ворота "Металлиста" Игорь Кутепов. Харьковчане выстояли и победили со счётом 1:0.
Вратарь тбилисцев Отар Габелия объяснил проигрыш команды усталостью после нелёгкого матча в Киеве, а расстроенный тренер гостей Давид Кипиани вообще отказался комментировать игру.
Старший тренер "Металлиста" Е.Лемешко сказал:
- Возможно, матч не получился очень боевым, но установку на выигрыш ребята выполнили. Радует, что заиграли молодые, дорога в основной состав открыта и другим. Нужно только проявлять старание и самолюбие. Первый круг закончен. "Металлист" - в середине турнирной таблицы. Необходимо больше забивать, меньше пропускать мячей - но больны И.Якубовский, В.Крячко, О.Крамаренко, не заиграл Ю.Тарасов... Во втором круге борьба обострится, поэтому надо стабилизировать состав, играть с полной отдачей, с любым соперником - дома или в гостях. (Красное Знамя)
18. "Металлист" (Харьков) - "Черноморец" (Одесса) - 2:1 (1:0)
05.07.85. Харьков. Стадион "Металлист". 18°С. Дождь.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Здавалось, що після двох перемог харків’ян поспіль над кутаїсцями і особливо тбілісцями, кількість глядачів на трибунах стадіону «Металіст» значно збільшиться, однак цього не сталося. Річ у тому, що телебачення того ж вечора транслювало центральну гру 19-го туру між динамівцями Києва й «Дніпром». Тому, очевидно, чимала кількість любителів футболу залишилась перед екранами телевізорів. І якщо в матчі лідера і його найближчого переслідувача телеглядачі так і не побачили жодного гола, то у зустрічі наших земляків і одеситів навпаки.
Щоправда, погодні умови не могли не вплинути на гру суперників у цілому, які, припускаючи чимало технічного браку, все-таки більшість часу діяли досить обережно. І лише в дебюті зустрічі господарі провели дві небезпечні атаки, які могли закінчитися взяттям воріт Гришка, однак капітан футболістів заводу імені Малишева Кузнецов із зручної позиції умудрився пробити вище воріт. А через кілька хвилин Тарасов з-за меж штрафного майданчика влучив в штангу.
У подальшому видовищних епізодів було обмаль. Як «Металіст», так і «Чорноморець» не створили жодної голевої ситуації. Тому невипадково, зокрема, наставник харків’ян Є. Лемешко вимушений був замінити Бондаренка за його невиразну гру. Поступово господарі збільшують темп, і невдовзі після кутового, поданого Свистуном, Талько головою спрямовує м’яч у ворота Гришка.
Жваво розпочали другу половину матчу харків’яни. І на 49-й хвилині, коли Юрченко у своєму штрафному майданчику грубо повівся з Тальком, суддя Жуков не вагаючись показав на 11-метрову позначку. Пенальті, як і в матчі з кутаїсцями, чітко реалізував Тарасов. Після цього господарі, на мій погляд, занадто рано заспокоїлись, і одесити, у свою чергу, починають все частіше турбувати Сивуху. Так, приміром, на 61-й хвилині Романчук вийшов сам на сам із голкіпером «Металіста», але, на щастя малишевців, його удар з близької відстані виявився неточним. Потім після розиграшу стандартного становища Савельєв б'є вище воріт. І все ж за хвилину до фінального свистка, коли Кузнецов і Шельменко в штрафному майданчику порушили правила проти Савельєва, Плоскина з пенальті забив лише гол престижу. До речі, капітан харків’ян Кузнецов цього разу хоча й намагався вести своїх товаришів уперед, однак у більшості випадків він перетримував м’яч, був неточним у своїх передачах, та й у завершальній стадії атак, особливо в другому таймі, йому забракло майстерності. Думається, що в наступному матчі з «Дніпром» дії Сергія на полі матимуть більш виразний характер, ніж цього разу. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
На мокром, тяжёлом от дождя поле "Металлист" принимал на своём стадионе одесский "Черноморец". Гости весьма отдалённо напоминали сильный и слаженный коллектив образца 1984 года и, казалось, что в этом матче, наконец-то харьковчане забьют много мячей, порадуют зрителей - а их собралось 15 тысяч. Этого не случилось, так как наши земляки зачастую играли вхолостую, злоупотребляли ненужной обводкой одесситов, тормозили атаки поперечными передачами мяча, что. естественно, во многом сводило на нет общекомандные усилия.
С подачи углового первый мяч головой забил в ворота В.Гришко на 34-й минуте Ю.Тарасов, а в начале второго тайма за снос этого же, пожалуй, лучшего сейчас футболиста в штрафной площади моряков Ю.Тарасов с пенальти увеличил счёт до 2:0. Игра пошла свободнее, раскованнее, увереннее у наших земляков, поддерживаемых болельщиками.
Во второй половине встречи харьковчане имели немало возможностей для увеличения счёта, хотя и соперники не оставались в долгу. Они часто пробивались к воротам Ю.Сивухи, пытаясь отквитать хотя бы один мяч. И за две минуты до конца матча, в совершенно безобидной ситуации для харьковчан, наши игроки в своей штрафной площади сбили кого-то из одесситов. В.Плоскина точно реализовал пенальти, установив окончательный итог - 2:1.
Встреча показала, что хотя "Металлист" и выиграл этот матч, необходимой чёткости, надёжности и сыгранности, особенно у игроков средней линии команды, нет.
Конечно, радует, что "Металлист" выиграл третий матч подряд дома, но впереди встреча с "Днепром" - грозным соперником, которого можно обыграть только командными усилиями и самоотверженностью всех наших игроков. Любители футбола надеются, что "Металлист" даст настоящий бой одному из лидеров чемпионата. (Красное Знамя)
19. "Металлист" (Харьков) - "Днепр" (Днепропетровск) - 2:1 (1:0)
08.07.85. Харьков. Стадион "Металлист". 22°С. Облачно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
На рівні вищого ешелону футболісти заводу ім. Малишева, зустрічаючись з «Дніпром» у рідних стінах, жодного разу не поступалися гостям . Не стала винятком і учорашня гра.
Господарі активно розпочали матч. Уже на 4-й хвилині можливість для взяття воріт мав Тарасов, однак в останній момент захисники «Дніпра» встигли відбити м’яч за лінію воріт. А через шість хвилин небезпечну передачу Талька з лівого краю парирує Городов, але ні Оленьов, ні Шевченко не встигають добити. Згодом харків’яни розіграли стрімку комбінацію, в якій взяли участь Мотуз – Тарасов – Талько, але сильний удар останнього з-за меж штрафного майданчика прийшовся вище воріт.
Футболісти з берегів Дніпра теж не відсиджувались в обороні. За рахунок точних довгих передач гості не раз ставили оборону «Металіста» в скрутне становище. Так, приміром, Ділай навісив м’яч у центр штрафного майданчика харків’ян. І Таран, випередивши Кутепова, який вийшов на перехват, головою, на щастя господарів, пробив мимо воріт.
У подальшому ініціатива знов переходить до «Металіста», але у завершальній стадій йому бракує точності. А за п’ять хвилин до перерви суперники обмінялись небезпечними контрвипадами. Спочатку свою команду після гарматного удару Литовченка метрів з 18-ти виручив Кутепов, а на 44-й, коли Свистун з лівого флангу точно переадресував м’яч захиснику Мотузу, то Городов виявився безсилим проти вельми красивого удару без обробітки у лівий ніжній кут.
У другому таймі, коли замість Шевченка і Оленьова на полі з'явився Лозинський і Бондаренко, гра у харків’ян набула ще більшої гостроти. Щоправда, на 61-й і 68-й хвилинах на висоті знов-таки виявися Кутепов, коли він двічі поспіль відвів загрозу після потужних ударів Протасова.
Натомість малишевці, розігравши багатоходову комбінацію – Лозинський – Талько – Бондаренко – Свистун, – закінчили її влучним ударом останнього. А за чотири хвилини до фінального свистка Протасову вдалося лише скоротити розрив у рахунку.
Отже, здобувши четверту перемогу поспіль, «Металіст» вийшов на шосте місце в турнірний таблиці. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Игру со своим южным соседом "Металлист" в этот солнечный тёплый вечер начал без каких-либо разведок. "Днепр" применил излюбленную тактику с использованием быстрых Г.Литовченко, О.Протасова, О.Тарана. Наши же земляки упор сделали на Ю.Тарасова, И.Талько, С.Свистуна, А.Оленева и стремящегося вперёд С.Мотуза, остро нацеленного на удар.
Зрители с удовлетворением подметили, что в последних играх "Металлист" прибавил в скорости движения игроков, остроте передач, тактическом мышлении, желании создавать голевые ситуации. Удары по воротам "Днепра", защищаемые молодым В.Городовым, следовали один за другим, и вот к радости 22 тысяч зрителей Сергей Мотуз красивейшим ударом завершил подачу С.Свистуна, неотразимо послав мяч в ворота "Днепра". Шла 44-я минута...
Во втором тайме игроки "Металлиста" применили своеобразный прессинг по всему полю, правда, не выходящий за рамки правил, умело и рационально распоряжаясь мячом. Днепропетровцы тоже, не мудрствуя лукаво, в своей обычной манере быстро и легко просачивались сквозь оборону харьковчан, и на 62-й минуте И.Кутепов едва спас ворота после удара Олега Протасова.
А через несколько минут три наших футболиста очутились против двух защитников "Днепра" и, совершивший длинный рейд по правому краю, И.Талько сильно и точно пробил вдоль ворот так, что набежавшему С.Свистуну ничего не оставалось, как только завершить эту комбинацию - 2:0!
Атаки не утихали. В обоюдоострой борьбе раз за разом возникали острые моменты у ворот хозяев и гостей. И вот на 86-й минуте вездесущий Олег Протасов в борьбе за мяч столкнулся с Сергеем Кузнецовым, но успел направить мяч в сетку ворота И.Кутепова - 2:1.
Итак, "Металлист" закончил домашнюю серию в четыре матча выиграв их и набрав 19 очков, переместился на 6-е место в турнирной таблице. Впереди игры в Москве и Алма-Ате. Любители футбола надеются, что наша команда порадует своих болельщиков и на выезде. (Красное Знамя)
20. "Торпедо" (Москва) - "Металлист" (Харьков) - 2:0 (1:0)
13.07.85. Москва. Стадион "Торпедо". 20°С. Дождь.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Харків’яни виступали в Москві проти автозаводців. За рахунок, перш за все, цілеспрямованості, бойовитості, рухомості торпедівці взяли реванш у «Металіста» за поразку в першому колі. У першому таймі, на 22-й хвилині, захисники гостей грубо зіграли проти Кобзєва на правому фланзі, і суддя Міляускас призначив штрафний удар. Всюдисущий Буряк точно переадресував м’яч Пригоді, і той головою пробив по цілі. А по перерві М. Савичев, скориставшись неузгодженістю в діях Кутепова і Кузнецов, в сутолоці у падінні забив другий м’яч. У цьому матчі напад «Металіста» діяв малоефективно і голевих моментів ним було створено обмаль. Відзначимо лише на 33-й хвилині удар Свистуна, однак господарів виручила перекладина.
І у дублерів перемогу здобули торпедівці – 5:1. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Встречаясь на своём поле с харьковским "Металлистом", столичное "Торпедо" практически с первой и до последней минуты игры активно вело наступательные действия , предоставив соперникам возможность лишь изредка переходить в контратаки. Серьёзной угрозы контрдействия харьковчан обороне москвичей не несли, в то время как И.Кутепов то и дело вступал в игру, отражая прямые удары торпедовцев, либо фланговые их прострелы.
На 22-й минуте подал штрафной Л.Буряк и С.Пригода поразил цель. И во втором тайме прострел вдоль ворот "Металлиста" застиг защитников врасплох: Н.Савичев находился в окружении харьковчан и, тем не менее, именно ему удалось переправить мяч в ворота - 2:0.
Впечатление "Металлист" оставил о себе как о команде, не раскрывшей свои возможности. Вероятно, лучшая организация игры в средней линии позволит ей более самостоятельно вести игру на выезде. (Красное Знамя)
21. "Кайрат" (Алма-Ата) - "Металлист" (Харьков) - 1:1 (0:0)
16.07.85. Алма-Ата. Центральный стадион. 23°С. Пасмурно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Матч почався атаками алмаатинців. Однак і гості не збиралися відсиджуватися в обороні. За першої-ліпшої нагоди вони швидко й небезпечно контратакували. Особливо відзначилися в цих тактичних операціях Тарасов, Свистун, Соколовським. Запам’ятався і рейд Лозинського правим флангом, що ледь не закінчився взяттям воріт «Кайрата».
По перерві харків’янам остаточно вдалося вирівняти гру. А на 64-й хвилині Єсипов метрів з 22 різаним ударом зі штрафного точно послав м’яч у кут воріт Убикіна. Молодий форвард відкрив рахунок своїм м’ячам у вищій лізі. Розгублені кайратівці кілька хвилин не могли взяти себе в руки, й Тарасов мав можливість забити ще один гол, але становище врятував голкіпер.
Тренери «Кайрата» вивели на поле агресивного півзахисника Масудова, якому й судилося відзначитися. Лєдовських, наче слаломіст, проскочив між трьома захисниками «Металіста», зробив найточнішу передачу м’яча в штрафний майданчик, і Масудов у падінні головою забив невідпорний гол.
Кінцівка зустрічі пройшла у відчайдушних атаках «Кайрата», але їм бракувало осмисленості й точності. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Встреча "Металлиста" с "Кайратом", победившем в предыдущем туре на своём поле киевских динамовцев, началась атаками алмаатинцев. Харьковчане в обороне особое внимание уделили опеке Е.Пехлеваниди, действующего обычно на острие атаки. Несколько ударов с дальних дистанций Э.Сона, С.Волгина и Е.Пехлеваниди либо шли мимо цели, либо становились добычей уверенно игравшего И.Кутепова.
"Металлист" поначалу изредка, но довольно-таки опасно контратаковал. Впереди у харьковчан, как правило, находился тандем форвардов Ю.Тарасов - С.Свистун. Несколько раз издали пробивал по воротам Д.Убыкина И.Соколовский, а его партнёр по обороне капитан команды В.Лозинский совершал внезапные рейды по правому флангу.
Сразу после перерыва опасный прострел Е.Пехлеваниди в броске перехватил И.Кутепов. Кстати, он очень далеко выбивал мяч (почти до линии штрафной площадки алмаатинцев) сразу создавая опасные ситуации у их ворот. Харьковчане постепенно выровняли игру. На 64-й минуте они получили право на штрафной метрах в 22-х от ворот хозяев поля, и нападающий "Металлиста" А.Есипов мимо стенки послал мяч в сетку ворот Д.Убыкина - 1:0.
На какое-то время хозяева поля растерялись, и Ю.Тарасов имел реальную возможность удвоить счёт, однако страж ворот "Кайрата" в броске отбил мяч на угловой. А на 72-й минуте последовал проход по правому краю полузащитника С.Ледовских, он сделал нацеленную передачу на вышедшего на замену В.Масудова, и тот сравнял счёт.
Концовку встречи алмаатинцы, которых, конечно же, не устраивала девятая ничья, провели в отчаянных атаках, но изменить результат не смогли - 1:1. (Красное Знамя)
22. "Металлист" (Харьков) - "Динамо" (Киев) - 2:2 (2:0)
21.08.85. Харьков. Стадион "Металлист". 18°С. Пасмурно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Востаннє гра першості проходила в Харкові 8 липня. Зрозуміло, що після такої недоречної для літа перерви місцеві шанувальники футболу заповнили вщерть трибуни стадіону. Тим більше, що в гості до «Металіста» приїхала така знаменита команда, яка до своїх численних успіхів додала останніми днями перемогу в міжнародному турнірі в Іспанії. Безумовно, прихильники обох команд (а в Харкові чимало вболівальників київського «Динамо»), йдучи на гру, не мали нічого проти, щоб Олег Блохін забив свій 200-й м’яч у чемпіонатах країни…
Так воно і сталося, причому за обставин, які було важко передбачити.
По-перше, як видно зі складів команд, команди вийшли на поле без багатьох провідних гравців. Перелік причин, через які суперники не змогли виставити бойові склади, зайняв би чимало місця. Тут і травми, і хвороби, і зайнятість у юніорській збірній СРСР, що готується до чемпіонату світу. Хіба що варто відзначити, що в цій грі дебютували у вищій лізі на боці київського «Динамо» лівий захисник Іван Паламар, а в лавах «Металіста» вдруге після річної перерви – воротар Юрій Пєтухов з «Маяка» та півзахисник юнацької збірної СРСР Олег Бондар, який минулого сезону грав у харківській команді другої ліги «Маяк».
По-друге, певною мірою експериментальний склад господарів досить швидко пристосувався до мокрого поля (дебют гри проходив під дощем), а такий саме вимушено експериментальний склад київського «Динамо» ніяк не міг «зачепитися» за м’яч. Можливо, до цього спричинилися не стільки несприятливі погодні умови, скільки зміни виконавців на деяких тактичних позиціях. Так, Дем’яненко поступився місцем на лівому фланзі оборони Паламару і грав позиції опорного хавбека, Рац – місцем лівого півзахисника Каратаєву й висунувся на позицію «під нападаючими», Михайличенко грав «чистого» форварда. В такому сполученні кияни насилу знаходили один одного для тактично гострих передач м’яча, особливо при виході з оборони.
Отже, харків’яни міцно захопили ігрову ініціативу й швидко втілили її в голи, скориставшись нечіткими діями динамівських захисників та технічними помилками воротаря Михайлова.
Ось за таких обставин, коли в багатьох партнерів явно не виходила гра і коли його команда програвала в гостях 0:2, Олег Блохін і забив свої 199-й та 200-й голи в першостях СРСР. Спочатку він не без витонченості реалізував пенальті, призначений за порушення правил проти нього, а через дві хвилини підтримав прорив Василя Раца й, точно обравши зручну позицію, добив у сітку м’яч, що відскочив від Пєтухова.
Подія, якої чекали мільйони шанувальників футболу нашої країни, сталася на землі, де склалася перша в Радянській Україні класна команда – чемпіон СРСР 1924 року. Видатний радянський футболіст завжди тепло згадуватиме Харків, а нам, харків’янам, дуже приємно, що тріумф Олега Блохіна відбувся на наших очах… (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
...32 тысячи харьковчан словно предчувствовали, что именно в этот день и именно на их стадионе произойдет памятное для всего нашего футбола событие.
Перед матчем неожиданно полил дождь, но трибуны тут же выставили "крышу" из пёстрых зонтиков. Мест не покинул никто.
В первом тайме киевляне, главным образом, оборонялись, да и то не совсем удачно.
А во втором наступил час О.Блохина. На "рекордный бросок", впрочем, ему хватило и трёх минут. Правда, 199-й гол киевлянина был не из числа тех, что запоминаются. Пенальти, назначенный В.Чехоевым, не был из серии бесспорных.
А вот 200-й свой гол в чемпионате Олег провёл с игры, чётким ударом завершив начатую В.Рацем атаку. Ликовали, разумеется, все его партнёры.
Харьковчане энергичнее, чем гости, провели первую половину встречи. В.Лозинский метким ударом завершил комбинацию, начатую И.Талько у левого углового флага. И в этом эпизоде, и в следующем, позволившем О.Бондарю удвоить счёт, не совсем уверенно сыграл голкипер киевлян М.Михайлов. Но, объективно говоря, заменившему его В.Чанову уже не пришлось отражать опасных ударов.
Киевляне во второй половине встречи провели серию опасных рейдов, действовали куда активнее. Думаю, всем динамовцам искренне хотелось стать соавторами юбилейного гола". (Советский Спорт)
23. "Металлист" (Харьков) - "Шахтер" (Донецк) - 1:0 (1:0)
31.08.85. Харьков. Стадион "Металлист". 27°С. Облачно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Тільки-но розпочався матч, як стало очевидно, що обидві команди обрали в обороні принцип щільної персональної опіки форвардів суперника. І все ж головними діючими особами в атаках залишились нападаючі. На 6-й хвилині на ворота гірників послідувала атака господарів, в якій взяли участь Махиня – Лозинський – Бондаренко, і вона завершилась взяттям воріт «Шахтаря». А через кілька хвилин Талько, перебуваючи у зручній позиції, пробив повз воріт.
Поступово гра вирівнюється. І вже гості, перехопивши ініціативу, все частіше наближаються до штрафного майданчика харків’ян. Так, в одній із їх контратак міг відзначитись Раденко, однак його удар прийшовся вище воріт.
Зауважимо, що гірники цього разу виступали без провідного гравця у нападі – Грачова, який зазнав травми, тому за його відсутності її атакуючий потенціал був не зовсім ефективним.
Тим часом «Металіст» продовжує атакувати ворота Єлінскаса. І на 22-й хвилині Тарасов з передачі Махині головою пробиває з близької відстані прямо в руки страж воріт «Шахтаря». А через хвилину вже М. Соколовський зі штрафного удару намагався спрямувати м’яч у ворота харків’ян, але Пєтухов у падінні з трудом зумів відвести загрозу.
Події на полі змінюються з калейдоскопічною швидкістю. Тепер знову іде вперед «Шахтар», однак захисні порядки «Металіста» раз у раз ліквідовують небезпечні прострільні передачі Варнавського і Соколовського. У свою чергу, й харків’яни не відсиджуються в обороні. І за рахунок активних дій Бондаренка, Лозинського, Камарзаєва, Талька, І. Соколовського футболісти заводу імені Малишева змогли б подвоїти результат, якби І. Соколовський, який опинився віч-на-віч із Єлінскасом, пробив сильніше: м’яч уже котився в порожні ворота, але захисник гостей вчасно підстрахував свого голкіпера. А за три хвилини до перерви встановити рівновагу міг капітан гостей М. Соколовський, та спочатку Пєтухов у падінні з трудом відбив м’яч, а потім захисники, щоб не ризикувати, відправили його за лінію воріт.
По перерві ініціатива перейшла до гостей. Майже всією командою вони йдуть уперед. Особливо небезпечно в атаці діє М. Соколовський. До того ж, несподівано зазнає травми голкіпер «Металіста» Пєтухов. Замість нього у ворота стає Кудимов. Можна зрозуміти після цього нервовість харків’ян, і тому старший тренер господарів Євген Лемешко, щоб посилити оборону, випускає на поле досвідченого Мотуза. До речі, до цього харків’яни в одній із атак могли збільшити рахунок, але Тарасов з близької відстані пробив у хрестовину воріт. А за десять хвилин до фінального свистка свою команду виручає Єлінскас після красивого удару з розвороту Бондаренка.
Йдуть останні хвилини гри, «Шахтар» намагається врятувати гру. І на 86-й хвилині Дибченко, перебуваючи у вигідній позиції, міг встановити рівновагу, та його удар з-за штрафного майданчика, на щастя харків’ян, прийшовся мимо воріт. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Перед матчем с "Металлистом" наставники донецкого "Шахтера" заявили, что отсутствие травмированного Виктора Грачёва может ослабить атакующий порыв их команды. Эти опасения, как выяснилось, полностью оправдались. На протяжении всей встречи горнякам так и не удалось найти верного пути к воротам харьковчан, забить гол.
Думается, однако, что причина не только ослабленный состав донецкой команды. Действия её игроков пассивными не назовёшь. Приняв предложенный хозяевами поля высокий темп игры, они трудились, что называется, в поте лица, при первой же возможности решительно и большими силами переходили в контрнаступление. Но всякий раз, когда дело доходило до завершающего удара, путь мячу преграждали защитники "Металлиста" или вратарь.
В первом тайме был всего лишь один момент, который мог привести гостей к успеху. Оказавшись перед воротами, нападающий дончан С.Кравченко готов уже был поразить цель, но тут чётко сыграл капитан харьковчан Сергей Кузнецов и ликвидировал угрозу.
Произошло это незадолго до ухода команд на отдых. Всё же остальное время тон в игре задавали хозяева поля. Они вели наступление широким фронтом, хорошо использовали фланги. Особенно активно действовал Владимир Лозинский. Опекавший его И.Симонов явно не справлялся со своими обязанностями, и ему то и дело вынужден был приходить на помощь оттянувшийся назад полузащитник "Шахтёра" А.Раденко. Такая усиленная охрана не помешала всё же В.Лозинскому сделать прострельную передачу к вратарской площадке соперников, на которую откликнулся Ю.Бондаренко. После его удара счёт стал 1:0. Произошло это на 6-й минуте матча.
Вскоре "Металлист" мог отличиться ещё дважды. Сначала мяч, пробитый И.Соколовским, вынес из пустых ворот защитник гостей В.Рудаков, а затем тот же Ю.Бондаренко не воспользовался выверенным пасом Ю.Тарасова.
Во второй половине матча характер игры не изменился. Стараясь уйти от поражения, тренеры "Шахтёра" произвели замену, выпустив ещё двух нападающих - И.Дыбченко и С.Акименко. Однако натиск, предпринятый горняками в последние минуты встречи, не принёс им желаемого результата. "Металлист" не только взял реванш у "Шахтёра" за поражение в первом круге, но и обошёл его в турнирной таблице, а заодно и "Зенит", который потерпел неудачу в Алма-Ате. (Красное Знамя)
24. "Металлист" (Харьков) - "Динамо" (Москва) - 0:1 (0:0)
03.09.85. Харьков. Стадион "Металлист". 26°С. Ясно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Здавалось, що після важкої перемоги харків’ян над гірниками господарі дадуть справжній бій аутсайдерові нинішньої першості – динамівцям Москви, які в минулому турі, як відомо, зазнали нищівної поразки від київських одноклубників. Однак, як показала зустріч, на жаль, цього не сталося. Футболісти заводу імені Малишева діяли не на високих обертах, припускали чимало браку як у завершальній стадії атак, так і в передачах, не зовсім ефективно діяла цього разу, порівняно з матчем з «Шахтарем», лінія оборони, а взагалі команда не виявила тих бійцівських якостей, які були притаманні їй у грі з донеччанами. До того ж середня лінія харків’ян зіграла невиразно, а півзахисникам, можна сказати, не вистачило фантазії.
В якійсь мірі, це можна віднести й до динамівців, однак їм не відмовиш у старанності вести боротьбу за кожен м’яч. І як не намагалися господарі зламати захисні порядки гостей (а це були в основному навісні передачі), зробити їм цього разу так і не вдалося, бо високорослий голкіпер Прудников з честю виходив переможцем на другому поверсі.
Щоправда, й гості в першому таймі не створили жодної голевої ситуації біля воріт Сивухи. У господарів же після розиграшу кутового запам’ятався лише гарматний удар під перекладину захисника Камарзаєва, однак Прудников у відчайдушному кидку зумів відвести загрозу.
У другому таймі, який теж, як і перший, хоча і пройшов у не високому темпі, голевих моментів суперниками було створено значно більше. Так, приміром, на 59-й і 63-й хвилинах свою команду після ударів із зручних позицій Талька і Тарасов виручив її капітан Прудников. А через кілька хвилин москвичі відповіли на це двома небезпечними контрвипадами, один з яких закінчився взяттям воріт «Металіста». Спочатку харків’ян після удару Молодцова з близької відстані врятувала штанга, а згодом, коли при прийомі м’яча Соколовський припустився грубої помилки, несподіваний удар Кожанова здалеку у ліву «дев'ятку» був невідпорним.
На 79-й хвилині Мотуз, підключившись до нападу, міг врятувати очко, але захисник «Металіста» умудрився попасти в стоїку воріт.
Якщо наставник динамівців Едуард Малофєєв по закінченні матчу поздоровляв з перемогою своїх помічників і підопічних, то старший тренер харків’ян Євген Лемешко повертався в роздягальню в зіпсованому настрої і ми – глядачі, незадоволені безбарвною, як ніколи, і невиразною грою харків’ян. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Перед началом матча с "Металлистом" старший тренер команды московского "Динамо" Эдуард Малофеев поднялся со скамейки, где находились запасные игроки, и... направился на верхний ряд восточной трибуны - то ли чтобы лучше видеть игру, то ли чтобы меньше волноваться. Но уже минут через 10 он снова сидел на скамейке гостей, переживал и нервничал - в это время игроки "Металлиста" имели неоспоримое преимущество, и динамовцы только беспорядочно оборонялись. Вряд ли кто из 18 тысяч зрителей думал о том, что хозяева в конечном счёте проиграют команде, занимающей последнее место в турнирной таблице.
Затем "Металлист" сник. Возможно, игроки хотели обыграть соперника без особого напряжения?
У хозяев поля впереди действовали Ю.Бондаренко, И.Талько, Ю.Тарасов, к которым, по идее, должны были подключаться С.Свистун, А.Иванов, И.Соколовский. Последний полностью выпадал из ансамбля, и на удивление прямолинейно играл "чистильщик" С.Кузнецов. Небрежное обращение с мячом, ошибки защитников, отсутствие взаимопонимания, замедленный темп и к тому же, как выразился судья всесоюзной категории М.А.Соловьёв, в прошлом игрок харьковского "Локомотива", неудачные замены игроков во втором тайме и привели к проигрышу.
Первый тайм был скучным, во втором динамовцы усилили игру за счёт быстрых передач и разумных перемещений нападающих - Ю.Пудышева, В.Васильева, А.Кобелева. В результате ошибок наших центральных защитников удар С.Кожанова на 75-й минуте игры застал Ю.Сивуху врасплох, и мяч метров с 20-и влетел в левый угол ворот "Металлиста" - 0:1.
Харьковчане ринулись в ответную атаку. Сильнейший удар С.Мотуза пришёлся в штангу, были и другие моменты, но вратарь динамовцев А.Прудников играл безупречно.
Наставник москвичей Э.Малофеев остался доволен матчем.
- Установку на выигрыш ребята выполнили, хотя "Металлиста" опасались - три последних года в Харькове мы проигрывали. Отступать нам уже некуда, - сказал он.
Старший тренер "Металлиста" Е.Лемешко:
- В перерыве я предупредил футболистов, что если они будут действовать так же, как в первом тайме, то могут проиграть. Слабо выглядели на поле С.Кузнецов, И.Соколовский, да и остальные игроки, исключая В.Камарзаева, не очень-то старались. Так что нам есть о чём поговорить на разборе игры. Цель же остаётся - набрать 30 очков. (Красное Знамя)
25. "Жальгирис" (Вильнюс) - "Металлист" (Харьков) - 1:1 (0:0)
22.09.85. Вильнюс. ЦС "Жальгирис". 13°С. Облачно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Нічийний підсумок цього матчу цілком логічний. Незважаючи на те, що господарі поля створили більше так званих голевих моментів, але м’яча з гри вони так і не забили. Ближчими до перемоги були гості, та їм не вдалося втримати мінімальної переваги.
В першому таймі гра проходила здебільшого в середині поля, суперники зрідка загрожували воротам. Атлетичні гравці «Металіста» діяли жорстко, опікаючи футболістів «Жальгіріса» іноді на межі фолу. Така манера цілком виправдана для обраної харків’янами гри «від оборони». А ось у лавах господарів поля, які прагнули до атак великими силами, явно не вистачало футболіста з організаторськими здібностями. До перерви запам’ятався хіба що рейд Нарбековаса. Увірвавшись на штрафний майданчик, він потужно пробив із зручної позиції, але харків’ян врятував від голу воротар Кутепов, на мій погляд, кращий гравець «Металіста» в цьому матчі.
Рахунок було відкрито по перерві, коли Якубовський, обігравши Каспаравічюса, пробив сильно й точно з-за меж штрафного майданчика. М’яч відскочив до сітки від штанги. Чогось у «Жальгіріса» найвразливішим місцем останнім часом є зона центральних захисників.
Господарі поля відігралися в кінці зустрічі. Захисник «Металіста» збив у штрафному майданчику Баранаускаса, і Нарбековас чітко реалізував пенальті.
«Металіст» приїхав до Вільнюса, маючи найгірший серед учасників першості результат на виїзді. Та про це важко було здогадатися дивлячись на цілком упевнені дії харків’ян. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Почти месяц длилась разлука вильнюсских поклонников спорта с большим футболом.
Расставались они с ним на мажорной ноте: две победы над "Днепром" и "Черноморцем" продлили беспроигрышную серию "Жальгириса", благодаря которой команда совершила стремительный рывок из группы аутсайдеров в шестёрку лидеров. Удержаться в ней вильнюсским футболистам, однако, не удалось - два поражения в Москве от "Торпедо" и в Алма-Ате от "Кайрата" подпортили настроение болельщикам и положение в турнирной таблице. Начались разговоры об усталости отдельных игроков, о спаде в игре клуба. О том, насколько соответствует действительности эти предположения, и должна была дать ответ игра "Жальгириса" и "Металлиста", соседей по таблице.
Уже первый тайм показал, что хозяева находятся не в лучшей форме: их атакам не хватало быстроты и изобретательности. В команде чувствовалось отсутствие диспетчера. А вот в рядах "Металлиста" игрок конструктивного плана был - вернувшийся в строй после вызванного травмой долгого перерыва Игорь Якубовский. Он достаточно грамотно руководил действиями своих партнёров по атаке, да и сам при первой же возможности обстреливал ворота хозяев поля. Именно после одного из таких ударов на первых минутах второго тайма "Жальгирис" вынужден был начать с центра поля.
Пропущенный мяч заставил вильнюсцев активизироваться, и напряжение в штрафной площадке "Металлиста" сразу же возросло. Однако защита харьковчан достаточно уверенно справлялась со своими обязанностями. Перейдя всей командой в атаку, "Жальгирис" оголил тылы, и будь поточнее в отдельные моменты форварды гостей, счёт мог бы возрасти. Однако этого не случилось, а за три минуты до финального свистка судьи В.Кузнецова из Омска наступила неожиданная развязка - усмотрев в действиях обороны харьковчан нарушение правил, арбитр назначил пенальти, который реализовал А.Нарбековас. Ничья - 1:1. (Красное Знамя)
26. "Динамо" (Минск) - "Металлист" (Харьков) - 2:1 (2:0)
29.09.85. Минск. Стадион "Динамо". 7°С. Пасмурно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Наші земляки – футболісти «Металіста» – невдало розпочали матч у Мінську проти місцевих динамівців. Вже в дебюті зустрічі господарі провели контратаку і, скориставшись неузгодженістю захисників гостей, вийшли вперед. Відзначився Кондратьєв. А на 23-й хвилині Шалімо з передачі всюдисущого Кондратьєва подвоїв результат. Саме за рахунок винахідливої гри ліній півзахисту й атаки динамівцям вдалося досить легко забити ці голи у ворота гостей. А от після перерви ініціатива перейшла вже до харків’ян. І на 62-й хвилині Тарасов скорочує розрив у рахунку. Згодом реальні можливості для взяття воріт мінчан мають Єсипов та Іванов, однак їх удари із зручних позицій, на жаль, виявилися неточними. На останній хвилині гри врятувати очко міг Тарасов, але його удар головою прийшовся прямо в руки стражеві воріт динамівців Жекю.
У дублерів сильнішими були теж господарі – 3:1. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Последнее воскресенье сентября выдалось в столице Белоруссии холодным и ненастным. Но капризы осенней погоды не испугали местных любителей футбола - несколько десятков тысяч зрителей собрал матч 26-го тура чемпионата СССР между минским "Динамо" и харьковским "Металлистом".Обеим командам на финише чемпионата очки очень нужны: динамовцы ведут борьбу за один из комплектов наград, харьковчане - за продление "прописки" в высшей лиге.
Тон игре задали хозяева. Начав с центра поля, они провели размашистую многоходовую атаку, которая закончилась передачей в район 11-метровой отметки, где вездесущий Г.Кондратьев в казалось бы безнадёжной ситуации сумел всё же опередить защитника "Металлиста" и вратаря И.Кутепова и протолкнуть мяч в ворота. Такое неожиданное начало заметно обескуражило гостей и придало уверенности действиям динамовцев. В середине тайма уже Г.Кондратьев выступил в роли ассистента - с его отличного паса сильным и точным ударом А.Шалимо удвоил счёт.
Наставники "Металлиста" тут же выпустили вместо защитника С.Мотуза игрока середины поля А.Иванова, а после перерыва И.Соколовского на форварда С.Свистуна. Именно эти молодые игроки внесли свежую струю в несколько тяжёловесную игру гостей. Ощутив поддержку партнёров, острее заиграл и выдвинувшийся на острие атаки Ю.Тарасов. Именно ему на 62-й минуте удался затяжной рывок с мячом по месту левого инсайда, после которого голкиперу "Динамо" И.Жекю пришлось достать мяч из сетки. Этот гол добавил настойчивости игре харьковчан, следствием которой стали ещё несколько голевых моментов, созданных у ворот хозяев поля. Однако тот же Ю.Тарасов и его более юные партнёры не использовали эти шансы, а минчане перестроив свои порядки, переключились на оборону и сумели удержать победный счёт - 2:1. (Красное Знамя)
27. "Металлист" (Харьков) - "Факел" (Воронеж) - 1:0 (1:0)
07.10.85. Харьков. Стадион "Металлист". 22°С. Ясно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Численні любителі футболу нашого міста напевне добре пам’ятають захисника «Авангарада» Віктора Мар’єнка, коли в 1961 році команда заводу ім. Малишева вперше в історії її виступу у вищому ешелоні посіла шосте місце. І в цьому неабияка заслуга досвідченого майстра, гра якого відзначалася перш за все чіткістю, ефективністю й головне – надійністю в обороні. І Віктор користувався неабияким авторитетом у колективі. Тому не випадково в ті роки він неодноразово обирався капітаном команди. У високій дисципліні й організованості він завжди був взірцем для своїх товаришів по клубу. А тепер з великою повагою наставника «Факела» називають вже Віктором Семеновичем. Саме під його керівництвом воронежці минулого сезону, ставши володарями малих золотих медалей у першій лізі, завоювали одну з путівок до когорти найсильніших команд країни.
Дебютанти вищої ліги вдало провели перше коло: посіли сьоме місце. А от у другому вихованців В. С. Мар’єнка переслідувала серія невдач. І пояснює він їх саме короткою лавою запасних. До того ж воронежці не на кожну гру виходили з хорошим настроєм. А це, як вважає Віктор Семенович, один із вагомих важелів успіху.
До зустрічі між собою як харків’яни, так і воронежці були сусідами у турнірній таблиці – в обох суперників по 24 очки. Однак гості провели на дві гри більше, ніж господарі. Тому зрозуміло, цей поєдинок мав дуже велике значення для обох колективів. І, забігаючи наперед, скажемо, що кращий настрій на гру виявився все-таки у харків’ян. Щоправда, у «Металіста» не все гаразд було в діях як у лінії захисту, так і півзахисту. Якщо не зовсім впевнена гра перш за все захисників Кузнецова і Камарзаєва пояснюється турнірним становищем харків’ян, а от невпевнені дії півзахисників Соколовського і Талька, на мій погляд, не раз ставили «Металіст» у скрутне становище. Обидва футболісти припускали чимало технічного браку, який, у свою чергу, дав можливість воронежцям в середній лінії бути її повновладними господарями.
Незважаючи на щільну опіку, яку встановив «Факел» над форвардами «Металіста», харків’яни знов-таки в першому таймі не раз були близькі до того, щоб відкрити рахунок. Так, приміром, в одній із атак Меровщиков вийшов переможцем в дуелі із Свистуном, згодом Якубовський, прийнявши м’яч, з розвороту і без обробки сильно пробив, однак мимо воріт. А після розиграшу першого кутового Камарзаєв з кута воротарського майданчика пробив мимо. Та за кілька хвилин до перерви Тарасов, скориставшись грубою помилкою при прийомі м’яча капітаном «Факела» досвідченим Савченковим, відкрив рахунок. Це вже 28-й гол Юрія за час його виступів у вищій лізі.
Другий тайм теж важко назвати видовищним, бо суперники діяли не на високих обертах, і голевих ситуацій було обмаль. І лише на 73-й хвилині знов-таки міг відзначитись Тарасов, але він з відмінної передачі Якубовського умудрився з лінії воротарського майданчика головою пробити прямо в руки Меровщикову. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Вернувшемуся из поездки, как говорится налегке "Металлисту" вновь предстоит решать ту же задачу - набирать очки дома. Благо, соперники такие же середнячки, как и наш представитель высшей лиги.
Но то ли "Металлист" думал легко расправиться с "Факелом", то ли перегорел, но во всяком случае удивительно, что временами в обороне у харьковчан скапливалось по 6 - 7 игроков, и она давала трещины. А ведь установка была, конечно же, на выигрыш, вот только наши земляки своеобразно её выполнили. Бесцельные, немудреные передачи поперёк поля, игра в замедленном тренировочном темпе. Не увидели зрители и всплеска наших атак, штурмового натиска на ворота соперников, хотя и были прорывы, и удары. Причём, такое же удручающее монотонное однообразие было характерно и для воронежцев.
Обострение атак "Металлиста" совпало с появлением на поле Ю.Бондаренко, который быстро восстановил игровые связи с Ю.Тарасовым и И.Талько. "Металлист" усилил темп игры. И сразу результат. К исходу первого тайма грубо ошиблись защитники "Факела" - удар Ю.Тарасова, вратарь парирует его, ещё удар в упор - и мяч в сетке - 1:0.
Во втором тайме харьковчане пытались вести игру более целеустремлённо. Но опять же растерянность при завершении атак, неоправданные передержки мяча, технический брак при отборе его и в передачах буквально не дали возможности увеличить счёт, хотя моментов было более чем достаточно. Пожалуй, в этом матче безошибочно играл лишь вратарь Ю.Сивуха.
Набрав 26 очков, харьковчане укрепили свои позиции в турнирной таблице. Но есть о чём поговорить на разборе матча и игрокам и наставникам харьковчан, как об этом заявил тренер Л.Ткаченко. Результат игры хотя и положительный, но качество её ещё далековато от требуемого уровня. Он же сообщил, что один из опытнейших игроков "Металлиста" Олег Крамаренко закончил выступления на поле и от имени руководства команды поблагодарил его.
Виктор Марьенко, старший тренер "Факела", известный в прошлом игрок харьковского "Авангарда", назвал этот матч встречей равных соперников с равным по классу количеством ошибок. (Красное Знамя)
28. "Металлист" (Харьков) - СКА (Ростов-на-Дону) - 2:0 (1:0)
13.10.85. Харьков. Стадион "Металлист". 8°С. Пасмурно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Армійці Ростова після нищівної поразки від динамівці Києва приїхали до Харкова на чергову гру з «Металістом». У матчі з футболістами столиці України, як відомо, зазнав важкої травми капітан армійців Воробйов. І у наставника СКА Олексія Єськова перед зустріччю із харків’янами виникла серйозна проблема: ким його замінити? Було вирішено: захисник Дикарєв виступатиме в нападі, а на його місці гратиме Малухін. Але надії старшого тренера гостей, як показала гра, так і не виправдались.
Забігаючи наперед, скажемо, що армійці, незважаючи на активні дії лише в лінії півзахисту, де особливо виділялись Агашков і Андрєєв, все ж за відсутності всюдисущого Воробйова протягом усієї гри так і не змогли створити жодної голевої ситуації біля воріт Сивухи.
У свою чергу, наші земляки, порівняно з попереднім матчем з «Факелом», грали цього разу впевненіше, винахідливіше, а головне – самовіддано. І вже в дебюті господарі провели три небезпечні атаки, однак армійці, не ризикуючи, раз у раз відбивали м’яч за лінію воріт. Та після розиграшу третього кутового, який, до речі, відмінно подав Талько Тарасов головою з лінії воротарського майданчика спрямував м’яч у ворота Руденка.
Повівши у рахунку, «Металіст» додає обертів. І небезпечні ситуації біля воріт ростовчан виникають одна за одною Так, після передачі з правого флангу Лозинського Тарасов головою пробиває під поперечину, але Руденко з трудом переводить його на кутовий. Згодом Касумов з вигідної позиції б'є прямо в руки голкіперові гостей. А через кілька хвилин захисник Панчишин, підключившись до нападу, має стопроцентну можливість подвоїти результати, та Руденко знов-таки відводить загрозу. І в подальшому атаки «Металіста» не вщухали, але армійці майже всією командою вміло захищались.
І в другому таймі повновладним господарями поля були малишевці. Двічі поспіль вони могли збільшити рахунок: спочатку поспішність Якубовського завадила йому точно пробити по цілі, а невдовзі Лозинський після передачі Талька умудрився з чотирьох метрів послати м’яч вище воріт.
А крапку над «і» в цьому поєдинку поставив Оленьов, який вийшов замість Касумова. На ворота СКА послідувала чергова атака «Металіста», до якої, до речі, підключився його капітан Кузнецов, і він, не вагаючись, метрів з 18-ти наніс сильний удар, однак Руденко у падінні зумів відбити м’яч прямо… на Оленьова – 2:0. Так харків’яни здобули переконливу перемогу над аутсайдером і ще більше зміцнили свої позиції в першій десятці найсильніших команд країни. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
В матче с ростовской командой СКА "Металлист" порадовал любителей футбола игрой в атакующем плане от начала до конца встречи.
Статистика свидетельствует, что преимущество харьковчан было неоспоримым - угловых и штрафных ими выполнено в три раза больше, чем гостями, да и по воротам наши земляки били чаще. Как сказал лучший игрок "Металлиста" в этом матче, победа одержана благодаря собранности, самоотверженности и самоотдачи каждого футболиста, творческого выполнения плана на игру.
Матч начался без разведки - силовым давлением на ворота армейцев Ростова. Игравшие на острие атаки Ю.Тарасов с В.Касумовым всё время меняли позиции, создавая моменты для взятия ворот соперников. Раскованная, свободная игра харьковчан вскоре увенчалась успехом - на 13-й минуте после углового удара, поданного И.Якубовским, Ю.Тарасов в падении головой направил мяч в ворота С.Руденко - 1:0.
Длинные передачи мяча, игра на флангах, умелое маневрирование постоянно ставили игроков СКА в трудное положение, а однажды, в середине тайма, зрители увидели настоящую карусель с мячом у ворот ростовчан, и только чудо спасло гостей от гола.
Порадовал "Металлист" и во втором тайме: темп игры возрос, ситуации для взятия ворот возникали довольно часто - но мяч упорно не шёл в сетку. Били по воротам и И.Талько, и И.Якубовский, а однажды В.Лозинский умудрился метров с двух послать мяч мимо стоек.
Удачные замены усилили игру харьковчан. Комбинацию, начатую в конце матча Ю.Бондаренко, смело продолжил С.Кузнецов - его сильный удар парировал С.Руденко и А.Оленев спокойно добил мяч в сетку СКА - 2:0. А в самом конце игры упустил шанс забить гол престижа армеец С.Андреев.
Наставники СКА А.Еськов и Г.Зонин отметили, что в таких матчах успех сопутствует тем, кто играет самоотверженно и надёжно.
Тренер "Металлиста" Л.Ткаченко сказал, что очевидно, болельщики получили удовольствие от игры земляков, хотя исполнительское мастерство у многих ещё желает лучшего. "Металлист" показал, что команда находится на пути улучшения игры. (Красное Знамя)
29. "Зенит" (Ленинград) - "Металлист" (Харьков) - 4:1 (1:1)
19.10.85. Ленинград. Стадион им.Кирова. 5°С.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Успішно виступив цього разу «Зеніт», який з результатом 4:1 завдав поразки «Металістові».
Перша половина зустрічі пройшла в рівній боротьбі, і по її закінченні жодній з команд так і не вдалося вийти вперед. Щоправда, спочатку після розиграшу кутового Тарасов відкрив рахунок, а згодом Чухлов вирівняв становище.
А от другий тайм пройшов уже за повної переваги ленінградців. Після того, як наші захисники в своєму штрафному майданчику в боротьбі за м’яч із Ларіоновим порушили правила і пенальті, призначений суддею в полі А. Хорліним, чітко реалізував Желудков, у харків’ян в подальшому гра вже не йшла. А цим негайно скористалися господарі: два швидкісні проходи поспіль Дмитрієва завершились взяттям воріт Сивухи, який, зазначимо, зіграв цього разу не кращим чином, та й оборона харків’ян виявилася не на висоті. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Харьковских любителей футбола, наблюдавших по телевидению за перипетиями матча московских спартаковцев с киевскими динамовцами, конечно же, не обрадовала информация " бегущей строки ТАСС": "Зенит" - "Металлист" - 4:1.
Что же случилось? Уже позже на этот вопрос тренер Л.Ткаченко ответил так:
- Никто не думал о проигрыше , да ещё с таким счётом. Тем более, что матч начался для нас благоприятно. На 19-й минуте Ю.Тарасов после подачи углового головой послал мяч в ворота М.Бирюкова. Но радость была преждевременной. Б.Чухлов, воспользовавшись неразберихой и нерасторопностью наших защитников, на 35-й минуте сравнял счёт. В перерыве мы напомнили футболистам, что у "Зенита" вскоре матч на Кубок европейских чемпионов и, естественно, он прибавит в игре, так как эта встреча важна для ленинградцев и в психологическом плане.
Начался второй тайм, и через 5 минут в углу своей штрафной площадки С.Кузнецов в безобидной ситуации сбил с ног ленинградца Н.Ларионова. Пенальти. Ю.Желудков точен - 2:1.
И в двух последних голах, забитых с интервалом в две минуты лучшим нападающим соперников С.Дмитриевым , С.Кузнецов действовал нерешительно, не пытаясь помешать тому точно пробить.
И всё же поправить положение мы могли. Но Ю.Тарасов и А.Есипов (мяч после его удара попал в перекладину) упустили выгодные моменты для взятия ворот "Зенита".
Сразу после игры в раздевалке "Металлиста" состоялся откровенный разговор. Старший тренер Е.Лемешко высказал большие претензии к игре С.Кузнецова, Ю.Бондаренко, И.Якубовского, А.Оленева. С футболистами, которые не растут в своём мастерстве, имеют низкие волевые качества, не дорожат честью коллектива, с теми, кто считает, что место в основном составе для них забронировано, мы будем расставаться без сожалений, заявил старший тренер.
Сейчас, когда в чемпионате страны для "Металлиста" наступила пауза, он выезжает в ГДР, где проведёт 4-е матча с клубными командами. (Красное Знамя)
------------------------------------------------------------------------------------
Энергично финиширует чемпион страны. Очередная победа принесла команде не только два очка, но и баллы за волю к победе, за крупный счет.
Некоторое время игра носила примерно равный характер. За счет скоростных действий харьковчанам удавалось разрушать атакующие замыслы хозяев поля. Гости сумели открыть счет - гол после подачи углового головой забил Ю.Тарасов. Но чем дальше, тем заметнее давало себя знать превосходство хозяев поля в организации игры. Еще в первом тайме Б.Чухлов сравнял счет, а после перерыва зенитовцы стали полными хозяевами положения. Об этом свидетельствует не только счет, но и убедительное игровое и территориальное преимущество ленинградцев. Особенно эффектными были два гола нападающего "Зенита" С.Дмитриева. В обоих случаях он на стремительных проходах точно с ходу пробил по воротам харьковчан. (Советский Спорт)
30. "Металлист" (Харьков) - "Нефтчи" (Баку) - 1:1 (0:0)
03.11.85. Харьков. Стадион "Металлист". 14°С. Ясно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Наші земляки приймали спортсменів «Нефтчі», які в останніх трьох турах не зазнали жодної поразки. Харків’яни розпочали гру з нестримних атак. І вони не раз могли принести успіх господарям, однак м’яч, як кажуть, не йшов у ворота бакинців. Так уже в дебюті матчу досвідчений Лозинський з вигідної позиції умудрився пробити мимо воріт. А через кілька хвилин після відмінної передачі з лівого флангу Талька Лозинському знов-таки не поталанило. Невдовзі захисники «Нефтчі» неподалік від штрафного майданчика порушують правила. Захисник Камарзаєв сильно б'є, і Чанов відбиває м’яч прямо на Бондаренка: удар з двох метрів – штанга. Згодом Якубовський із зручної позиції пробиває мимо воріт. А за три хвилини до перерви, коли капітан «Металіста» Кузнецов, підключившись до нападу, вивів сам на сам із Чановим Талька, Ігор, на жаль, з кута воротарського майданчика не зміг влучити по цілі.
Початок другого тайму теж був за харків’янами. І на 50-й хвилині «Металіст» міг вийти вперед, однак потужний удар Лозинського прийшовся в хрестовину воріт. І ось ініціативу на деякий час перехоплюють гості. Попереду у них своєю самовідданою грою виділяється всюдисущий Джавадов. Саме він не раз створював голеві моменти біля воріт Сивухи. І за десять хвилин до фінального свистка після його удару м’яч на лінії воріт руками зупинив Камарзаєв, і суддя в полі О. Спірін призначив пенальті, який реалізував Пономарьов. І одразу ж на ворота гостей послідувала швидка атака харків’ян, в якій взяли участь Талько – Лозинський – Єсипов, і перший невідпорним ударом встановив рівновагу. Щоправда, на 85-й хвилині міг відзначитись Бондаренко, але його удар з близької відстані міг би стати вирішальним, але він так і не приніс очікуваної численними прихильниками «Металіста» перемоги. Нічия – 1:1, яка, до речі, виявилася третьою на своєму полі для наших земляків. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Перерыв в играх первенства СССР "Металлист" использовал для встреч с командами ГДР. В Дрездене харьковчане выиграли у "Эмпор - табак" - 2:0, свели вничью матч со сборной первой лиги - 2:2 и проиграли команде высшей лиги "Динамо" - 1:2.
В первой половине игры с бакинским "Нефчи"харьковчане были бесспорными хозяевами положения: и по количеству ударов по воротам неувядаемого Вячеслава Чанова (свыше двадцати), пробитых угловых и штрафных и по своему наступательному в целом порыву.
К сожалению, в который раз приходиться констатировать: исполнительское мастерство игроков, бьющих по цели, было ниже всякой критике. В результате - игровое и территориальное преимущество ни к чему не привело. "Нефчи", находясь практически всё время в обороне, отстоял свои ворота в неприкосновенности.
Ожидалось, что во втором тайме "Металлист" наконец-то реализует свой атакующий потенциал и игровой перевес. Однако этого не случилось. Мало того, команда утратила скоростной маневр, а замены против ожидания, не усилили игру, а наоборот ослабили. Теперь уже бакинцы всё чаще рвутся к воротам Ю.Сивухи, используя быстрых нападающих И.Джавадова и И.Пономарёва. Особенно опасен был И.Джавадов, он же в очередном рейде прорвался к воротам "Металлиста" - Ю.Сивуха пытался противодействовать, но не смог парировать удар, и наш защитник, спасая ворота, рукой отбил мяч с лицевой линии. Пенальти за 10 минут до конца встречи чётко пробил И.Пономарёв - 1:0.
И тут же отчаянная атака "Металлиста" принёсшая плоды: в суматохе у ворот "Нефчи" И.Талько сумел вогнать мяч под перекладину - 1:1.
Обидно, что матч, который харьковчане могли и обязаны были выиграть, завершился, к всеобщему огорчению, вничью. Более того, как заметил наставник харьковчан Е.Лемешко, команда не использующая такие голевые моменты, вполне могла и проиграть.
Сегодня "Металлист" проводит товарищескую встречу со сборной области, а 10 ноября в последнем домашнем матче принимает "Арарат". (Красное Знамя)
31. "Металлист" (Харьков) - "Арарат" (Ереван) - 2:1 (1:0)
10.11.85. Харьков. Стадион "Металлист". 2°С. Облачно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Наші земляки – футболісти «Металіста» в останньому матчі у рідних стінах зустрічалися з «Араратом», який до речі, в другому колі грає на піднесенні. У вчорашній зустрічі господарям поля, незважаючи на їх ігрову й територіальну перевагу, тривалий час не вдавалося розпечатати ворота Подшивалова, бо в більшості навісних передачах у штрафний майданчик гостей останні виходили переможцями. І лише за чотири хвилини до перерви, коли харків’яни провели швидку атаку, Соколовський відмінно зіграв в пас із Бондаренком, і Ігор з-за меж штрафного майданчика потужним ударом спрямував м’яч у ворота «Арарата».
Початок другого тайму не змінив картини гри: майже всією командою «Металіст» йде вперед. І невдовзі Якубовський, скориставшись помилкою захисників гостей при створенні штучного положення поза грою, вивів сам на сам Тарасова з Подшиваловим. Так рахунок зустрічі став 2:0 на користь «Металіста».
А за кілька хвилин до фінального свистка харків’яни неподалік від штрафного майданчика порушили правила, і після розиграшу штрафного Мхітарян, обминувши «стінку» господарів, невідпорним ударом скоротив розрив у рахунку, але, щоб врятувати матч, футболістам столиці Вірменії в подальшому часу вже не вистачило. (Вечерний Харьков)
------------------------------------------------------------------------------------
Турнирное положение, Хотим мы этого или нет, но оно зачастую диктует игровую тактику и стратегию. В нынешнем чемпионате страны сложилась довольно-таки щекотливая ситуация, когда даже 7 - 8 места, которые занимали за 4-е тура до финиша "Металлист" и "Арарат", не гарантировали им спокойной жизни. Ведь чем, как говорится, мяч не шутит. Гол туда, гол сюда - глядишь, придётся играть переходные матчи с лучшими командами первой лиги. А выйдет ли из этого что-либо путное - ещё бабушка надвое сказала.
Спецы по части прогнозов подсчитали, что 30 очков для восстановления душевного равновесия тех, кто не мечтает о футбольных лаврах, будет достаточно. "Металлисту" к минувшему воскресенью до счастья не хватало одного очка. Вот почему после ничьей с бакинцами можно было понять недовольный тон тренеров, рассчитывавших встретить праздник в более радужном настроении.
К тому же следует учесть, что команду впереди ожидало турне Москва - Кутаиси - Тбилиси, в котором очковый баланс пополнить не предвиделось. Поводом для такого предположения служит пройденный харьковчанами тернистый путь на чужих полях в этом сезоне: десяток поражений, аж 4-е ничьи и ни одной победы - худший показатель из всех участников чемпионата. Поэтому последний матч в домашних условиях с "Араратом" решал гамлетовский вопрос "быть или не быть?".
После финального свистка харьковские любители футбола вздохнули с облегчением - "Металлист" продлил прописку в высшей лиге. Не знаю, то ли ереванцы посчитали свою сверхзадачу выполненной, то ли наша команда не стала для них сильным раздражителем, только гости чуть ли не добровольно отдали инициативу. Харьковчане поначалу воспользовались этим довольно своеобразно. Они на всех парах доставляли мяч к штрафной площадке соперника и словно забывали, что с ним надо делать дальше. Неоправданные задержки с развитием атаки сводили на нет усилия практически до конца первого тайма, пока на 41-й минуте неожиданным ударом И.Соколовский не показал, что к чему.
Этот гол задел самолюбивую струнку у гостей. К сожалению, на атакующий порыв ереванцев хозяева поля ответили излишне резкой игрой. Судья был вынужден показать жёлтую карточку Ю.Махине. Это несколько остудило горячие головы, и в дальнейшем арбитру к предупреждениям прибегать не приходилось.
Второй мяч харьковчане провели, наказав защиту "Арарата" за самоуверенность при создании искусственного положения "вне игры". На своевременную передачу откликнулся Ю.Тарасов, успевший протолкнуть мяч под бросившимся ему в ноги вратарём ереванцев Подшиваловым. Шла 65-я минута игры.
Гол престижа, который забили гости незадолго до конца матча, оказался не следствием их активности, а скорее умением использовать стандартные положения. Получив пас после розыгрыша штрафного, Г.Мхитарян дальним сильным ударом подвёл итоги встречи.
Последняя игра на своём поле для "Металлиста" прошла в мажорном ключе. Но она, конечно, не сняла тех трудностей, которые стоят перед командой. (Красное Знамя)
32. "Спартак" (Москва) - "Металлист" (Харьков) - 4:1 (2:1)
15.11.85. Москва. Спорткомплекс "Олимпийский".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Всё меньше и меньше игр остаётся до окончания чемпионата страны в высшей лиге.
После 33-го тура, когда «Металлист» у себя на поле обыграл ереванский «Арарат» он вышел на 7-е место в турнирной таблице, и у харьковчан появилась надежда на то, что «Металлист» в этом году войдёт в десятку сильнейших команд страны. До финиша ему оставалось сыграть 3-и игры. Но они игрались все в гостях, так уж был спланирован календарь на этот сезон.
В 34-ом туре «Металлист» играл в Москве со «Спартаком», который борется за призовое место. В первом тайме инициативой больше владели спартаковцы, которые не раз были близкие к успеху, но в одном случае свою команду выручил Игорь Кутепов, а в другом С.Радионову не хватило точности. В свою очередь и харьковчане не только успешно отбивали атаки москвичей, но и контратаковали. Так например мог отличиться И.Якубовский, но на чеку был голкипер «Спартака». Счёт был открыт на 11-й минуте, Е.Кузнецов удачно замкнул передачу с фланга. Всего 3-и минуты понадобилось харьковчанам, чтобы сравнять счёт. Это сделал Иван Панчишин. Это был единственный успех «Металлиста». «Спартак» продолжал владеть инициативой, а «Металлист» лишь изредка переходил центр поля. В конечном итоге спартаковцы воплотили своё преимущество в забитый мяч. На 30-й минуте Сергей Радионов ворвался в штрафную площадку харьковчан и отправил мяч в ворота И.Кутепова. Первый тайм так и закончился со счётом 2:1 в пользу москвичей.
И после перерыва игровое и территориальное преимущество было на стороне спартаковцев. Удивляться этому не следует, т.к. многие игроки «Спартака» были в сборной СССР – это такие, как Ф.Черенков, С.Радионов, Гаврилов и др. И своё преимущество москвичи использовали сполна. На 50-й минуте второй гол забил Е.Кузнецов и на 81-й так же второй забил С.Радионов. Матч так и закончился победой «Спартака» со счётом 4:1.
И если спартаковцы после этой победы поднялись на вторую строчку турнирной таблицы, то харьковчане наоборот опустились на 8-е место. (Советский Спорт)
------------------------------------------------------------------------------------
В игровых видах спорта бытует понятие "неудобный соперник". Похоже, что в последние годы такой командой для "Металлиста" становится "Спартак". И дело тут не только в разном уровне технической оснащённости и тактической сметке футболистов. Немаловажную роль играют психологические путы, которые сковывают по рукам и ногам харьковчан, когда они встречаются с москвичами. Всем нам памятен досадный разгром (1:7) на своём поле в первом круге. Да и позавчерашнее поражение (1:4) в Москве подтверждает, что у "Металлиста" складывается своего рода спартаковский комплекс.
Правда, нельзя сказать, что харьковчане выглядели на искусственном газоне столицы обречёнными. Провели они этот матч активно, с самоотдачей. Особенно лучше обычного заиграл "Металлист", когда в первом тайме вместо И.Якубовского и Ю.Бондаренко вышли О.Назаренко и А.Есипов. Команда временами действовала на поле комбинационно, на высоких скоростях.
И хотя спартаковцы первыми открыли счёт, довольно быстро, спустя какие-то три минуты, харьковчане выровняли положение. Сделал это И.Панчишин. Он прошёл с мячом по краю, сместился в центр и сильнейшим ударом в "девятку" из-за штрафной площадки сквитал результат. Вратарь москвичей Р.Дасаев даже не шелохнулся. Симптоматично, что гол забил этот скромный, трудолюбивый защитник, пришедшийся ко двору "Металлисту" в нынешнем сезоне. В последнее время харьковчане всё смелее атакуют ворота соперников с дальних дистанций, и это нередко приносит успех.
И всё же над нашими земляками незримо витал авторитет "Спартака", и преодолеть себя до конца они не сумели. Бывали моменты, когда команды играли на равных (особенно полезно у харьковчан действовали И.Талько и А.Есипов), но в целом москвичи, конечно, доминировали. Широкий маневр, хитрость в передачах позволили им провести ещё три гола в ворота "Металлиста", которые на этот раз защищал И.Кутепов.
Крупное поражение всегда огорчительно. Но несколько утешает то, что наша команда пыталась проявить характер. Тем более, проиграть сильному сопернику, а им без сомнения является находящийся в последнее время на подъёме "Спартак", не зазорно.
За два тура до финиша празднуют победу киевские динамовцы. Думаю, харьковские любители футбола с удовольствием присоединятся к поздравлениям в адрес этой самобытной команды, ставшей в 11-й раз чемпионом страны. (Красное Знамя)
33. "Торпедо" (Кутаиси) - "Металлист" (Харьков) - 4:1 (2:0)
19.11.85. Кутаиси. Центральный стадион. 10°С. Пасмурно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Второй раз харьковчане ушли с поля, потерпев крупное поражение. Но если в предыдущей встрече они уступили московскому «Спартаку», боровшемуся за медали, то теперь сложили «оружие» перед командой, с завидным упорством пытающейся избежать переходного турнира.
Счёт в мате был открыт довольно быстро. Александр Квернадзе с фланга сделал сильную прострельную передачу, Ю.Сивуха отбил мяч, но набежавший Мераб Мегреладзе головой отправил его в ворота. В этом эпизоде явный просчёт допустили центральные защитники «Металлиста».
Надо отметить, что после пропущенного гола гости надолго перехватили инициативу. Атаки они строили в основном на правом фланге. На навесные передачи В.Крячко и В.Лозинского поочерёдно выходили то Ю.Тарасов, то Ю.Бондаренко, но завершающие удары им не удавались. Гостям явно не везло. А вот кутаисцы, играя на контратаках, до перерыва сумели удвоить счёт.
Не изменился рисунок игры и во втором тайме.Инициативой по – прежнему владели гости, голы же забивали хозяева. Лишь при счёте 3:0 Сергею Шевченко удалось размочить счёт. Через 2-е минуты успеха мог добиться Ю.Тарасов, но после его удара головой мяч пролетел в считанных сантиметрах над крестовиной ворот «Торпедо». Кончилось же всё тем, что на исходе матча «Торпедо» в контратаке в очередной раз добилось успеха. Первый удар А.Квернадзе Ю.Сивуха отбил, а при повторном оказался бессилен. (Советский Спорт)
------------------------------------------------------------------------------------
Откровенно слабой игрой во всех линиях объяснил очередной крупный проигрыш "Металлиста" в Кутаиси местному "Торпедо" (1:4) тренер харьковчан Л.Ткаченко. Некоторые игроки, заметил он, в течение сезона растеряли волевые качества, перестали расти в мастерстве. Вот и на поле торпедовского стадиона они вышли самоуспокоенными, словно досрочно завершив сезон. Внушения тренеров на них не подействовали. Видимо наставникам команды придётся принять решительные меры к тем, кому не дорога честь "Металлиста"
Кутаисцев обязывало сражаться до конца турнирное положение. Уже на 3-й минуте М.Мегреладзе, умело использовав несогласованность защитников и вратаря гостей, головой забил мяч в ворота Ю.Сивухи. Автозаводцы темп не сбавляли, старались закрепить успех. На 32-й минуте счёт стал 2:0. Это сделал О.Коргалидзе, который обыграл центральных защитников В.Камарзаева и С.Кузнецова.
Вышедший на второй тайм с двумя новыми игроками "Металлист" не смог переломить ход игры. По-прежнему хозяева поля оставались и хозяевами положения. Очередной, третий гол забил Г.Васадзе пушечным ударом со штрафного. Шла 56-я минута. А подвёл итог встречи А.Квернадзе.
Все футболисты "Металлиста", за исключением С.Шевченко (он забил гол на 78-й минуте), получили за игру "двойки". (Красное Знамя)
34. "Динамо" (Тбилиси) - "Металлист" (Харьков) - 3:1 (2:0)
23.11.85. Тбилиси. Стадион "Динамо". 7°С. Пасмурно.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Матч этот имел серьёзное турнирное значение лишь для тбилисского «Динамо», перед которым стояла задача выйти из опасной зоны. И команда с ней справилась довольно легко. Харьковский же «Металлист», задолго до окончания чемпионата твёрдо обеспечивший себе место в высшей лиге, в оставшихся матчах довольствовался достигнутым.
Заметим, что в Тбилиси после нескольких дождливых дней установилась хорошая футбольная погода. В отличном состоянии был и газон. С первых же минут хозяева поля повели наступление на ворота гостей, и вскоре добились успеха. Владимир Гуцаев подал угловой, и Ромаз Шенгелия головой переправил мяч в сетку ворот «Металлиста».
В матче долгое время шла так называемая открытая игра. Обе команды много и большими силами атаковали, не особенно заботясь о надёжности обороны. Незадолго до окончания первого тайма тбилисцы вновь добились успеха. Снова В.Гуцаев (он кстати проводил 299-й матч в чемпионате страны) справа подал штрафной, вратарь гостей Юрий Сивуха сыграл явно неудачно, и Нугзар Какилашвили легонько протолкнул мяч в ворота.
Харьковчане ответили бурными атаками и перед тем, как уйти на перерыв, получили право на 11-метровый. Тенгиз Сулаквелидзе в своей штрафной грубо сыграл против Юрия Бондаренко, и арбитр А.Кириллов указал на 11-метровую отметку. Долго готовился выполнить этот удар Юрий Тарасов, как известно, лучший бомбардир «Металлиста», но… Мяч после сильного удара угодил в перекладину.
Едва начался второй тайм, как харьковчане добились успеха. Удар Игоря Якубовского из-за пределов штрафной низом застал врасплох защиту и опытного вратаря динамовцев Отара Габелию. После этого матч перешёл в спокойное русло. Мяч, в основном, находился в середине поля, где концентрировались игроки обеих команд. Лишь на исходе игры стремительный рывок Ромаза Шенгелия закончился точным ударом низом в дальний угол ворот «Металлиста». Это был 110-й мяч забитый Ромазом Шенгелия в чемпионате страны. (Советский Спорт)