1. "Звезда" (Кировоград) - "Металлист" (Харьков) - 0:1 (0:0)
02.04.67. Кировоград. Стадион "Звезда".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Почавши з центра поля, харків'яни відразу втратили м'яч. Після кількаходової комбінації кіровоградці швидко опинилися біля воріт суперників, але пробити по цілі не змогли. Гості, більшість гравців яких відтягнулася в захист, розладнали атаку господарів поля. Оволодівши м'ячем харків'яни не квапилися переходити в наступ, а діяли обережно. Кіровоградці атакували, харків'яни дотримувалися тактики контратак.
До перерви обом воротарям роботи було мало. Тільки у другому таймі, коли "Зірка" розпочала тривалий штурм усіма силами, на штрафному майданчику "Металіста" виникло кілька реальних загроз. Але забити гол кіровоградці не зуміли. Харків'янам пощастило більше, На 49-й хвилині М.Каштанов, лежачі на землі, встиг відпасувати м'яч Т.Приймаку. Гол! Маючи повну ігрову й територіальну переваги, "Зірка" зазнала поразки.
2. СКА (Киев) - "Металлист" (Харьков) - 0:0
06.04.67. Киев. Стадион КВО.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Зустріч була малоцікавою. Обидві команди грали за схемою з трьома півзахисниками, обидві намагалися добитися успіху виключно за допомогою флангових проривів. Та М.Штулера щільно опікав А.Паскотін, а Т.Приймак був безсилий сам один дістатися до воріт киян. Гірше звичайного грав М.Каштанов. Далася взнаки травма ноги, після якої гравець не повністю поправився.
За винятком кількох хвилин у другому таймі, коли армійцям вдалося притиснути гостей до воріт, це була гра рівних суперників. Футболісти повільно переходили від оборони до нападу, грішили неточними передачами. І хоча на ворота обох команд було подано безліч кутових, воротарям майже не доводилося демонструвати свою майстерність. Лише на 63-й хвилині зойкнули трибуни. Це сильний низовий удар А.Помазана прийшовся в штангу.
3. "Металлист" (Харьков) - "Локомотив" (Калуга) - 2:0 (1:0)
13.04.67. Харьков. Стадион "Металлист".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
З перших хвилин матчу бурхливо атакують господарі поля. Вони мають кілька чудових нагод відкрити рахунок, але не використовують їх.
І все ж броню було пробито, хоча й сталося це досить несподівано і для глядачів, і для самих футболістів. Нападаючий харків'ян Т.Приймак стрімко пройшов правим краєм, звільнився від опікунів і, опинившись в штрафному майданчику, зробив сильний простріл вздовж воріт. М'яч обминув воротаря і полетів на лівий кут воротарського майданчика, де на нього вже чатував усім забутий півзахисник "Металіста" Е.Панфілов. Ворота порожні. Здавалося гол неминучий...
Так воно, врешті, й сталося. Але Е.Панфілову не довелося приймати поздоровлення товаришів. М'яч у стрибку дістав правий захисник залізничників Г.Сігаев і невідпорним ударом спрямував... під перекладену власних воріт.
Другий м'яч опинився в сітці воріт дебютанта класу "А" на останніх секундах зустрічі. Гол забив захисник "Металіста" А.Паскотін.
4. "Металлист" (Харьков) - "Волга" (Калинин) - 2:0 (1:0)
17.04.67. Харьков. Стадион "Металлист".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Перший серйозний штурм воріт гостей харків'яни організували між 11-ю і 16ю хвилинами. За цей проміжок часу вони мали три чудові нагоди добитися успіху. І кожного разу голеві ситуації виникали після подачі кутових ударів. Але спортивне щастя в ці моменти було на боці калінінців.
Мабуть, найбільш цікаве в матчі сталося на 26-й хвилині. Е.Панфілов одержавши пас від Т.Приймака, з правого кута штрафного майданчика сильно пробив по воротах. М'яч вдарився об внутрішній бік бокової штанги і за всіма законами механіки повинен був опинитися в воротах. Але, зробивши якусь незрозумілу траєкторію, він повернувся назад, і В.Туголуков у кидку накрив його. Виявилося, що Е.Панфілов перехитрив сам себе: під час удару він занадто "закрутив" м'яч, який замість сітки прийшов до рук воротаря.
Пенальті, який чітко реалізував В.Садовніков, був призначений за те, що О.Чиньонов у штрафному майданчику збив з ніг І.Паніна. Правда, харків'янин у цей момент збирався саме віддати м'яч своїм двом неприкритим партнерам, які могли без перешкод забити гол, і у захисника,мабуть, іншого виходу не було. Наприкінці матчу той же І.Панін скористався з помилки І.Максимова і подвоїв рахунок.
5. "Волга" (Горький) - "Металлист" (Харьков) - 1:0 (1:0)
24.04.67. Горький.
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Завдання волжан ускладнювало те, що протягом 4-х турів вони ніяк не могли подолати нульовий бар"ер. Жодного гола не забили форварди "Волги". І ось у зустрічі з харків'янами цей бар'єр було подолано. Причому у першому таймі гостей багато разів виручав воротар О.Савченко. Гол було забито після вирішального штурму воріт гостей, коли Б.Бєляков на мить випустив з-під опіки швидкого Ю.Голова, удар якого з 6-и метрів прийшовся в нижній кут.
Вирішивши, що втрачати нічого, і згадавши крилату фразу про те, що найкраща оборона - напад, харків'яни після перерви перейшли до тривалої облоги воріт М.Карасьова. "Волга" повністю віддала ініціативу суперникам. Один на один виходили А.Паскотін, І.Панін, Є.Панфілов, але їх ударам або бракувало точності, або на висоті був М.Карасьов. Загалом, гру можна назвати матчем воротаря.
У зустрічі не брав участі відомий футболіст Б.Батанов, який тепер виступає за "Волгу". Після гри я запитав у нього про харківську команду. Борис Батанов, незважаючи на поразку "Металіста", високо оцінив гру харків'ян.
7. "Металлист" (Харьков) - СКА (Львов) - 0:0
02.05.67. Харьков. Стадион "Металлист".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Увесь перший тайм пройшов з великою ігровою й територіальною перевагою харків'ян. У лінії їх атаки раз у раз з'являлися не тільки півзахисники, а й гравці оборони. Двічі точно і сильно бив по воротах гостей Є.Несмеян. Але воротар В.Кочорець вдало обирав місце і м'яч опинявся в його руках. На 11-й хвилині хорошу нагоду влучити в ціль дістав Т.Приймак. Він опинився з м'ячем у штрафному майданчику гостей і залишився віч-на-віч з воротарем. І знову переміг у цій дуелі львів'янин, який ногою відбив м'яч. Через 5 хвилин ще зручнішу нагоду мав І.Панін. Йому вже навіть вдалося обвести воротаря. Становище врятували захисники, які наздогнали м'яч на лінії воріт.
Після перерви гра вирівнялася. Львів'яни, які, очевидно, робили основну ставку на нічию, добилися свого. Вони повільно розігрували м'яч у центрі поля, збивали темп. До того ж харків'яни послабили свій наступальний потенціал. Мабуть тільки одного разу вони могли забити гол. Незадовго до фінального свистка М.Каштанов сильно пробив по воротах, але влучив у голову В.Кочорця.
Матч з армійцями Львова ще раз довів, що у футболістів "Металіста" непогано організовано захист. А нападаючі поки що не можуть по-справжньому налагодити зв'язки і комбінаційну гру.
8. "Металлист" (Харьков) - "Металлург" (Тула) - 0:1 (0:0)
11.05.67. Харьков. Стадион "Металлист".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Коли закінчився перший тайм, ніхто з глядачів і гадки не мав, що "Металіст" зазнає поразки. Ігрова перевага господарів поля була повною. З перших хвилин матчу вони буквально притиснули суперників до їх воріт. Удари сипалися градом. Та голів не було. Особливо "відзначився" Т.Приймак. Незабаром після початку гри він різко відірвався від свого опікуна й опинився на куті воротарського майданчика. Здавалося, гол неминучий. Але нападаючий пробив паралельно воротам. Через кілька хвилин він дістав нагоду реабілітувати себе, опинившись в аналогічній ситуації. Та, на жаль, удар був копією попереднього.
На 30-й хвилині відкрити рахунок міг А.Паскотін. Однак м'яч після штрафного влучив у штангу. Коли ж настав "ендшпіль" поєдинку, то з'ясувалося, що харків'яни втомилися. З цього скористалися туляки. В.Єрмаков вислизнув з-за спин харківських захисників, прийняв м'яч від І.Абрамова й чітким ударом під перекладину забив гол.
На жаль, суддя Х.Каат провів гру слабко. У деяких ігрових епізодах він почував себе не досить впевнено.
9. "Металлург" (Запорожье) - "Металлист" (Харьков) - 1:0 (0:0)
15.05.67. Запорожье. Стадион "Металлург".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Територіальна й ігрова перевага майже протягом усього матчу була на боці запоріжців. Вони багато комбінували, прагнучи пройти щільний захист харків'ян. Капітан "Металурга" В.Єрёменко, діючи трохи позаду, майстерно керував атаками, виводячи то В.Латишева, то Б.Балуєва на ударні позиції. Відзначався й молодий нападаючий В.Інгуран. Але численні комбінації запорожців не знаходили завершень. М'ячем або заволодівав О.Савченко, або удари відбивала штанга.
Харків'яни на вістрі атак тримали швидких крайніх форвардів М.Каштанова й Т.Приймака. Проте їх партнери, які діяли в центрі, не завжди вчасно підтримували своїх товаришів.
"Металург" забив гол так. В.Латишев дістав точний пас з глибини поля, обіграв В.Онисько і здаля пробив по воротах. М'яч влучив у штангу й відскочив у сітку воріт "Металіста". Потім господарі поля мали ще три нагоди збільшити рахунок, але хороші передачі В.Кочегарова ніхто не використав. Наприкінці зустрічі харків'яни зробили кілька спроб відігратися. Однак запорізький захист і ворота В.Гургач не зробили жодної помилки.
11. "Металлист" (Харьков) - "Труд" (Воронеж) - 0:2 (0:1)
29.05.67. Харьков. Стадион "Металлист".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Перемога "Труда" була закономірною. У тактичному відношенні гості діяли гнучкіше. Відмінно зіграли їх півзахисники, особливо В.Зотов. Півзахист харків'ян, який складався з двох гравців - Е.Панфілова і В.Шевченка, був буквально зім'ятий в середині поля.
Правда, територіальна перевага була на боці харків'ян, але ігровою ініціативою володіли воронежці. Вони частіше атакували і обстрілювали ворота.
Після перерви "Металіст" замінив нападаючого В.Деркача на захисника В.Гунька. І це, коли господарі поля програвали. Заміна, прямо скажемо, незрозуміла... Очевидно тренери прагнули зміцнити півзахист, бо туди перейшов А.Паскотін, а В.Гунько зайняв його місце. Але А.Паскотін у центрі поля почував себе досить невпевнено.
"Металіст" розпочав другу половину зустрічі з шалених атак. Він міг тричі забити гол. Але хороші удари І.Паніна і М.Каштанова парирував В.Татаренко, а Є.Панфілов з вигідної позиції не влучив у ворота. Гості перехопили ініціативу і подвоїли рахунок.
12. "Днепр" (Днепропетровск) - "Металлист" (Харьков) - 2:1 (0:0)
02.06.67. Днепропетровск. Стадион "Металлург".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Уже в першому таймі м'яч принаймі тричі міг побувати у воротах "Металіста". Гості діяли повільно, прагнучі насамперед, стримати наступальний порив "Дніпра". І все ж їм не вдалося повністю розладнати атакуючі порядки господарів поля, які здебільшого складалися з 5-6 гравців.
Головні події розгорнулися після перерви. "Дніпро" подавав кутовий з лівого флангу. М'яч пролетів через весь штрафний майданчик і опинився в ногах А.Крюковського, який і відкрив рахунок. Через 2-і хвилини ситуація повторилась. Після розіграшу кутового А.Гринько, перебуваючи в оточенні захисників, проштовхнув м'яч у сітку воріт О.Савченко. Цим м'ячем він, так мовити, відзначив свій день народження - 22 роки.
Тільки після двох пропущених м'ячів харків'яни трохи активізувалися. Та вони змогли відквитати тільки один м'яч, який забив І.Панін. А після цього господарі поля знову притиснули гостей до воріт.
Глядачі не раз нагороджували оплесками суддівську бригаду з Києва очолювану Г.Пономарьовим, яка відмінно провела матч.
13. "Авангард" (Жёлтые Воды) - "Металлист" (Харьков) - 1:2 (1:2)
07.06.67. Жёлтые Воды. Стадион "Авангард".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Нарешті, вперше за останній місяць, гра в Жовтих Водах проходила на сухому полі. Ось тільки склалася вона для місцевих футболістів невдало. Уже в дебюті матчу В.Онопкові довелося виконувати неприємний обов'язок - виймати м'яч з сітки своїх воріт. Це сталося після прострілу з правого краю, виконаного М.Каштановим. М'яч потрапив до Є.Несмеяна, який сильно пробив по воротах. В.Онопко відбив м'яч, але набіг І.Панін і відкрив рахунок.
Незабаром з'ясувалося, що захист "Авангарду" не встигає за швидкими М.Каштановим і І.Паніним. На 15-й хвилині триходова комбінація харків'ян ледве не закінчилася ще одним голом. Однак поступово територіальна перевага перейшла до господарів поля. Але тільки одна з їхніх атак завершилася взяттям воріт. В інших випадках авангардівців підводила недосконала техніка. Багато часу вони витрачали на те, щоб пройти середину поля. "Металіст" у ці хвилини побудував гру на точних довгих передачах, швидких проривах. Один з яких увінчався успіхом. М'яч забив Г.Орлрв.
У другому таймі було багато гострих моментів біля обох воріт. Матч закінчився штурмом "Авангарду", який прагнув будь-що відігратися.
14. "Судостроитель" (Николаев) - "Металлист" (Харьков) - 0:0
12.06.67. Николаев. Стадион "Судостроитель".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Якщо харків'янам потрібні очки, то миколаївцям, мабуть, вони необхідні, як повітря. Адже команда перебуває в небезпечній зоні. Тому господарі поля почали гру в атакуючому стилі. Вже на 2-й хвилині по правому краю прорвався В.Журавко, Він зробив прострільну передачу, а О.Кімалов сильно пробив по воротах. О.Савченко взяв важкий м'яч. Незабаром І.Матвієнко точно надіслав м'яч під перекладину. Знову відзначився О.Савченко - в останню мить перевів його на кутовий.
Але атаки миколаївців, під час яких вони розігрували цікаві комбінації, тривали не більше 15-и хвилин. А потім запал "Суднобудівника" зник. В один з моментів взаємна "ввічливість" Р.Совейка і І.Матвієнка, які люб'язно надавали один одному можливість заволодіти м'ячем, ледве не коштувала миколаївцям гола.
У другому таймі "Суднобудівник" створив кілька реальних загроз воротам суперника. Красиво пробив через себе Валерій Журавко, та знову О.Савченко був на місці. Згодом він накрив м'яч, який могли проштовхнути у ворота М.Єрогов і С.Попов. У тому, що миколаївці так і не забили гол, насамперед - заслуга харківського воротаря.
16. "Металлист" (Харьков) - "Молдова" (Кишинёв) - 2:1 (1:0)
22.06.67. Харьков. Стадион "Металлист".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
На жаль, у дебюті матчу команди переважно змагалися в тому, хто більше заробить штрафних ударів. Все це закінчилося тим, що на 18-й хвилині з поля за обопільну грубість були усунуті харківські захисник А.Паскотін і кишинівський нападаючий А.Конов.
Ініціативою після цього сумного випадку заволоділи харків'яни. Вони створили кілька загроз на штрафному майданчику гостей і згодом відкрили рахунок. В.Садовніков використав помилку В.Пфайфера.
Другий тайм почався знов-таки атаками харківської команди. Незабаром у воротах кишинівців, після удару І.Паніна, опинився ще один м'яч. Але "сухий" рахунок протримався недовго. Чергова грубість господарів поля була покарана пенальті, який чітко реалізував В.Краснов.
17. "Металлист" (Харьков) - СКА (Одесса) - 3:1 (3:0)
26.06.67. Харьков. Стадион "Металлист".
Открыть отчёт
Закрыть отчёт
Армійцям Одеси в Харкові двічі не пощастило. По-перше, вони знов, як і у Запоріжжі, програли з великим рахунком, а по-друге, як і 4-і дні тому, виступали під невщухаючим дощем.
Дебют склався на користь "Металіста". Не встигли одесити "розібрати" своїх підопічних, як молодий 19-річний Володимир Мельниченко використав передачу Б.Бєлякова. Такий початок і зумовив дальший хід поєдинку. В першому таймі, незважаючи на несприятливі умови погоди, харків'яни грали просто відмінно. Вони все робили краще, ніж суперники. Нагородою за це був другий гол забитий Г.Орловим. А третій м'яч провів Е.Несмеян. Він дістав травму. Звичайно, після цього користі в захисті від нього не було. Тому він пішов уперед, щоб хоч якось допомогти товаришам, і це йому вдалося.
Після перерви атакували гості. Особливо активно грали капітан одеситів В.Ковбасюк і нападаючий В.Саригін. Кілька разів рятував свої ворота О.Савченко. Наприкінці матчу В.Саригіна збили в штрафному майданчику. Для того, щоб пробити пенальті, одеситам довелося розчищати від води 11-метрову позначку. Та й щоб реалізувати її треба мати неабияку майстерність, тому бити довелося кращому в цій грі - В.Саригіну.